Inspirander

Strona główna / Wellness / Matcha – jak pić najzdrowszą herbatę

Matcha – jak pić najzdrowszą herbatę
 Wellness

Matcha – jak pić najzdrowszą herbatę

5 lutego, 2019

Rytuał Matchy –  jak pić najmodniejszą herbatę tego roku? 

Od samego początku, picie matchy wiązało się ze specjalnymi ceremoniami. W XV wieku Japończycy włączyli rytuał picia matchy do swojej filozofii życia, znanej pod nazwą Chado (dosłownie: droga herbaty). 

Najważniejszą częścią Chadostał to moment przygotowania i wypicia herbaty. Proces ten nawiązuje do buddyjskiego Zen. Dla buddystów wypicie matchy poprawiało koncentrację i uczucie spokoju podczas medytacji. Podarowanie czarki z matchą Buddzie było codziennym rytuałem, który pomagał osiągnąć oświecenie i harmonię. 

Sprawdź jakie właściwości ma matcha.

Rytuał picia matchy przetrwał do dzisiaj, a jego główna myśl to „piękno zawarte w prostocie”. Już od XVI wieku ceremonia miała być wyrazem sprzeciwu wobec wystawnego i bogatego trybu życia. Dobre, szczęśliwe życie i spokój ducha są osiągalne poprzez prostotę. Wspólne picie matchy to wyraz jedności pomiędzy gospodarzami i gośćmi. Rytuał zielonej herbaty to cztery składniki: czystość, szacunek, spokój i harmonia. Przeprowadzenie tego obrzędu gwarantuje uwolnienie się od zmartwień. Przed laty, owa ceremonia odbywała się w herbacianych pawilonach: minimalistycznych, prawie surowych budynkach o płaskich dachach. Wnętrze było tylko tłem do tego, co najważniejsze – spotkania się ludzi na wspólne wypicie matchy.

Sprawdź przepis na matche.

Sprawdź jakie właściwości ma matcha.

Kup matche.

 

 


Opracowanie: Zuzanna Sierzputowska

Inne Artykuły: