Wyborny smak zdrowego stylu życia
30 lipca, 2009Co zrobić, by nasze dzieci na co dzień cieszyły się zdrowiem, energią i dobrym samopoczuciem? Daj im przykład i zadbaj o aktywność fizyczną i różnorodne, pełnowartościowe posiłki dla całej rodziny!
Choć o zdrowym stylu życia, pełnowartościowej diecie i o aktywności fizycznej wiemy coraz więcej, jednak wiedza ta nie przekłada się na praktykę. Dlaczego? Prawdopodobnie jak i w innych dziedzinach życia tak i tu niechętnie porzucamy stare przyzwyczajenia.
Tymczasem warto uświadomić sobie, że nawet kilka prostych zmian w trybie życia i diecie może zdziałać cuda i że do satysfakcjonujących rezultatów można dojść także metodą małych kroków. Zwłaszcza dzisiaj zdrowy styl życia jest tak ważny.
Nie przejadaj się
Nadmiar jedzenia może być równie niebezpieczny dla zdrowia jak głód. Niestety, liczba osób otyłych stale się powiększa, a wśród nich znajduje się coraz więcej dzieci. Ocenia się, że w krajach wysokorozwiniętych nadwagę ma aż 15-25% dzieci. Statystyki polskie są wprawdzie dużo niższe, bo mówią o 5-8%, jednak nie można bagatelizować problemu, zwłaszcza że złe przyzwyczajenia żywieniowe, w tym wyjątkowo wysokie spożycie przez dzieci batonów, słodkich napojów, chipsów itp., nie dają powodów do optymizmu.
Postaw na różnorodność
Każda z grup żywieniowych dostarcza innych wartości pokarmowych, a żadna z nich nie może dostarczyć nam ich wszystkich. Dlatego najlepszym sposobem na zapewnienie organizmowi wszystkich potrzebnych składników jest urozmaicona dieta. Staraj się tak planować posiłki, by każdego dnia podawać swojemu dziecku inne produkty.Ryby to samo zdrowie – łatwo przyswajalne białko, witaminy z grupy B, A, D i E, wielonienasycone kwasy tłuszczowe i mikroelementy – dlatego nie powinno zabraknąć ich w diecie małego dziecka.
Pamiętaj o rybach
O tym, że ryby są zdrowe, wiedzą chyba wszyscy – niestety, jak wynika ze statystyk, Polacy jedzą ich ciągle zdecydowanie za mało, bo zaledwie niewiele ponad 4 kilogramy rocznie. Najwyższy czas, byśmy wzięli przykład jeśli już nie z Irlandczyków, którzy zjadają około 92 kilogramy na rok!, to przynajmniej z Włochów czy Greków (20 kg/rok).To ważne, bo ryby nie tylko dostarczają szerokiego spectrum niezbędnych dla zdrowia witamin, mikroelementów, kwasów tłuszczowych i białka, ale także, jak donoszą najnowsze badania naukowe, odgrywają istotną rolę m.in. w budowie tkanki nerwowej, oczu i mózgu dziecka, chronią przed otyłością, a zawarty w rybach kwas omega-3 zapobiega w starszym wieku miażdżycy i innym chorobom serca oraz poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych.
Według profesora żywienia i epidemiologii z Harvard School of Public Health w Bostonie Franka B. Hu wystarczy raz w miesiącu spożywać posiłek rybny, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na serce o 30%. Ryba w codziennej diecie zmniejsza to ryzyko aż o 60%!
Ryby są niezastąpionym źródłem:
- fosforu – odpowiedzialny za kości i nerki,
- magnezu (wzmacnia kości i mięśnie,
- witaminy A – zapobiega nowotworom i wzmacnia odporność,
- witaminy D – dba o mięśnie, stan skóry,
- witamin z grupy B – niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego