Witamina K na krzepliwość krwi
30 lipca, 2009Jeśli zadziwiająco często robią ci się siniaki i to nawet przy najlżejszym uderzeniu. Gdy zdarzają ci się krwotoki z nosa a każda rana goi się bez końca – prawdopodobnie brakuje ci witaminy K.
Wiatminę K odkryto dosyć późno, bo dopiero na przełomie lat 20 i 30. XX wieku. Szybko się jednak okazało, że jej rola dla ludzkiego zdrowia jest szczególnie istotna.
Witamina K ma trzy odmiany: K1, którą pozyskuje się z pożywienia, K2 produkowaną przez bakterie jelitowe oraz K3, czyli syntetyczną. Chociaż wszystkie te odmiany pochodzą z różnych źródeł to ich działanie jest identyczne.
Witamina K przede wszystkim dba o prawidłową krzepliwość krwi, ponieważ bierze udział w syntezie białka, które hamuje krwawienie w przypadku zranienia. Zapobiega też powstawaniu sińców oraz pękaniu naczynek krwionośnych, a także przyspiesza gojenie się ran.
Przypuszcza się również, że przeciwdziała osteoporozie ma, bowiem wpływ na działanie niektórych białek znajdujących się w kościach.
A ostatnio naukowcy prowadzą badania nad znaczeniem witaminy K w hamowaniu rozwoju nowotworów piersi, jajników, okrężnicy, żołądka, woreczka żółciowego, wątroby i nerek.
Zapamiętaj:
- witaminę K odkryto w XX wieku
- ma trzy odmiany: K1, K2 i K3
- zapobiega krwotokom, siniakom i osteoporozie
- przyspiesza gojenie się ran
- może mieć wpływ na hamowanie rozwoju niektórych odmian raka
Niedobór i nadmiar witaminy K
Niedobór witaminy K zdarza się niezmiernie rzadko, ponieważ ludzki organizm może ją wytwarzać sam za pomocą mikroorganizmów, które znajdują się w jelicie cienkim. Jej największej dawki potrzebują nastolatki, młodzi ludzie, w wieku od 19 do 25 lat oraz kobiety w ciąży i matki karmiące.
Najczęstsza przyczyną niedostatku tej witaminy są: przyjmowanie antybiotyków, diety odchudzające lub zbyt ubogie w warzywa zielonoliste, uszkodzenia wątroby albo długotrwałe stosowanie leków przeciwzakrzepowych (np. aspiryny).
Niedobór witaminy K może spowodować sińce po najlżejszym uderzeniu, obfite miesiączki, krwawienia z nosa, słabą krzepliwość krwi, długie gojenie się ran i biegunki. Inne efekty jej niedostatku to zapalenie jelita oraz celiakia, która charakteryzuje się między innymi zaburzeniami we wchłanianiu tłuszczów.
Spożycie witaminy K powinno być większe u osób mających uporczywe krwawienia z nosa, Jednak podawanie jej dużych dawek w wersji syntetycznej powinno być skonsultowane z lekarzem, bowiem nadmiar witaminy K też jest szkodliwy. Wywołuje m.in. żółtaczkę, uszkodzenia tkanki mózgowej u niemowląt oraz niedokrwistość.
Zapamiętaj:
- największe zapotrzebowanie na witaminę K mają nastolatki, kobiety w ciąży i w czasie karmienia piersią oraz osoby w wieku od 19 do 25 lat.
- niedobór witaminy K występuje rzadko i powoduje: sińce, obfite miesiączki, krwawienia z nosa, słabą krzepliwość krwi, długie gojenie się ran, biegunki, zapalenie jelita i celiakię (zaburzeniami we wchłanianiu tłuszczów)
- zwiększoną dawkę syntetycznej witaminy K należy przyjmować po konsultacji z lekarzem
- nadmiar witaminy K prowadzi do żółtaczki, uszkodzenia tkanki mózgowej u niemowląt oraz niedokrwistości. Może też powodować poty i uczucie gorąca
Gdzie znajdziesz witaminę K?
- dzienna dawka witaminy K wynosi ok. 1 mg
- większość niezbędnej ci witaminy K dostarczają bakterie jelitowe., ale pożywienie również jest ważnym jej źródłem, zwłaszcza w trakcie i po kuracji antybiotykami
- najwięcej witaminy K znajdziesz w sałacie, jarmużu, szpinaku, brokułach, brukselce, zielonej fasoli, kapusta i kalafiorze
- szukaj jej ponadto w owocach awokado, brzoskwiniach, ziemniakach, białku jaj, serze i wątróbce.
- działanie witaminy K osłabiają takie czynniki, jak: promieniowanie rentgenowskie i inne rodzaje promieniowania, zanieczyszczenie powietrza, zamrażanie żywności, oleje mineralne, aspiryna i inne leki (np. penicylina i jej pochodne, leki przeczyszczające) oraz olej rycynowy
08.05.2009
foto:istockphoto.com