Inspirander

Strona główna / Uroda / Witamina K na krzepliwość krwi

Witamina K na krzepliwość krwi
 Uroda

Witamina K na krzepliwość krwi

30 lipca, 2009

Jeśli zadziwiająco często robią ci się siniaki i to nawet przy najlżejszym uderzeniu. Gdy zdarzają ci się krwotoki z nosa a każda rana goi się bez końca – prawdopodobnie brakuje ci witaminy K.

Wiatminę K odkryto dosyć późno, bo dopiero na przełomie lat 20 i 30. XX wieku. Szybko się jednak okazało, że jej rola dla ludzkiego zdrowia jest szczególnie istotna.

Witamina K ma trzy odmiany: K1, którą pozyskuje się z pożywienia, K2 produkowaną przez bakterie jelitowe oraz K3, czyli syntetyczną. Chociaż wszystkie te odmiany pochodzą z różnych źródeł to ich działanie jest identyczne.

Witamina K przede wszystkim dba o prawidłową krzepliwość krwi, ponieważ bierze udział w syntezie białka, które hamuje krwawienie w przypadku zranienia. Zapobiega też powstawaniu sińców oraz pękaniu naczynek krwionośnych, a także przyspiesza gojenie się ran.

Przypuszcza się również, że przeciwdziała osteoporozie ma, bowiem wpływ na działanie niektórych białek znajdujących się w kościach.

A ostatnio naukowcy prowadzą badania nad znaczeniem witaminy K w hamowaniu rozwoju nowotworów piersi, jajników, okrężnicy, żołądka, woreczka żółciowego, wątroby i nerek.

Zapamiętaj:

 • witaminę K odkryto w XX wieku
 • ma trzy odmiany: K1, K2 i K3
 • zapobiega krwotokom, siniakom i osteoporozie
 • przyspiesza gojenie się ran
 • może mieć wpływ na hamowanie rozwoju niektórych odmian raka

Niedobór i nadmiar witaminy K

Niedobór witaminy K zdarza się niezmiernie rzadko, ponieważ ludzki organizm może ją wytwarzać sam za pomocą mikroorganizmów, które znajdują się w jelicie cienkim. Jej największej dawki potrzebują nastolatki, młodzi ludzie, w wieku od 19 do 25 lat oraz kobiety w ciąży i matki karmiące.

Najczęstsza przyczyną niedostatku tej witaminy są: przyjmowanie antybiotyków, diety odchudzające lub zbyt ubogie w warzywa zielonoliste, uszkodzenia wątroby albo długotrwałe stosowanie leków przeciwzakrzepowych (np. aspiryny).

Niedobór witaminy K może spowodować sińce po najlżejszym uderzeniu, obfite miesiączki, krwawienia z nosa, słabą krzepliwość krwi, długie gojenie się ran i biegunki. Inne efekty jej niedostatku to zapalenie jelita oraz celiakia, która charakteryzuje się między innymi zaburzeniami we wchłanianiu tłuszczów.

Spożycie witaminy K powinno być większe u osób mających uporczywe krwawienia z nosa, Jednak podawanie jej dużych dawek w wersji syntetycznej powinno być skonsultowane z lekarzem, bowiem nadmiar witaminy K też jest szkodliwy. Wywołuje m.in. żółtaczkę, uszkodzenia tkanki mózgowej u niemowląt oraz niedokrwistość.

Zapamiętaj:

 • największe zapotrzebowanie na witaminę K mają nastolatki, kobiety w ciąży i w czasie karmienia piersią oraz osoby w wieku od 19 do 25 lat.
 • niedobór witaminy K występuje rzadko i powoduje: sińce, obfite miesiączki, krwawienia z nosa, słabą krzepliwość krwi, długie gojenie się ran, biegunki, zapalenie jelita i celiakię  (zaburzeniami we wchłanianiu tłuszczów)
 • zwiększoną dawkę syntetycznej witaminy K należy przyjmować po konsultacji z lekarzem
 • nadmiar witaminy K prowadzi do żółtaczki, uszkodzenia tkanki mózgowej u niemowląt oraz niedokrwistości. Może też powodować poty i uczucie gorąca

Gdzie znajdziesz witaminę K?

 • dzienna dawka witaminy K wynosi ok. 1 mg
 • większość niezbędnej ci witaminy K dostarczają bakterie jelitowe., ale pożywienie również jest ważnym jej źródłem, zwłaszcza w trakcie i po kuracji antybiotykami
 • najwięcej witaminy K znajdziesz w sałacie, jarmużu, szpinaku, brokułach, brukselce, zielonej fasoli, kapusta i kalafiorze  
 • szukaj jej ponadto w owocach awokado, brzoskwiniach, ziemniakach, białku jaj, serze i wątróbce.
 • działanie witaminy K osłabiają takie czynniki, jak: promieniowanie rentgenowskie i inne rodzaje promieniowania, zanieczyszczenie powietrza, zamrażanie żywności, oleje mineralne, aspiryna i inne leki (np. penicylina i jej pochodne, leki przeczyszczające) oraz olej rycynowy

08.05.2009

foto:istockphoto.com

Inne Artykuły: