Inspirander

Strona główna / Uroda / Pielęgnacja / Wiosenne alergeny, na co uważać?

Wiosenne alergeny, na co uważać?
 Pielęgnacja,

Wiosenne alergeny, na co uważać?

29 kwietnia, 2010

Alergia wziewna na pyłki roślin to alergia sezonowa. Zaczyna się wiosną – zależnie od pogody już nawet w marcu – a kończy jesienią, wraz z zakończeniem okresu rozmnażania roślin.

Najbardziej drażliwe i zarazem najpopularniejsze rośliny pylące to: leszczyna, olcha, brzoza, topola, babka zwyczajna, lebioda, bylica pospolita, pokrzywa zwyczajna i mniszek lekarski.

Uwaga! Nadchodzi alergia!

Coraz więcej osób cierpi na alergię. Współczesny styl życia (stres, szybkie tempo życia, chemizacja) i zanieczyszczenie powietrza sprzyjają występowaniu tej choroby (w Wielkiej Brytanii z powodu alergii cierpi ponad 30% społeczeństwa, a w Indonezji zaledwie 2% – dysproporcja jest bardzo duża, zważywszy nawet na słabą wykrywalność i niską świadomość prozdrowotną w Indonezji). Choroby alergiczne zaczynają się najczęściej przed 4-5 rokiem życia, zdarza się jednak, że cierpią z ich powodu nawet roczne maluchy. Najczęstsze postaci alergii to atopowe zapalenie skóry, astma oskrzelowa i katar sienny.

W alergicznym nieżycie nosa błona śluzowa nosa podlega ciągłemu „atakowi" alergenów, co powoduje przekrwienie, obrzęki i wzmożone wydzielanie śluzu.

Błona śluzowa stanowi naszą naturalną barierę ochronną przed alergenami, wirusami, bakteriami i grzybami. Uszkodzona, pozbawiona możliwości regeneracji błona śluzowa nosa ułatwia wnikanie do naszego organizmu wszelkich drobnoustrojów chorobotwórczych oraz może powodować w przyszłości wystąpienie takich powikłań jak krwawienie z nosa, polipy nosa, zapalenie zatok obocznych nosa czy ucha środkowego. Dlatego, jeśli mamy alergiczny nieżyt nosa, musimy pamiętać o regeneracji błony śluzowej.

Co uczula wiosną?

Najbardziej uczulają pyłki roślin wiatropylnych. Z drzew najbardziej pylą leszczyny, olchy, brzozy, rzadziej topola, a także pyłki dębu i wierzby. Częsta jest również alergia na pyłki traw, zwłaszcza kupówki pospolitej, mietlicy, kostrzewy czerwonej, tymotki łąkowej, tomki wonnej, wiechliny łąkowej, życicy trwałej, a także zboża (na przykład żyta). Silnymi alergenami są również pyłki chwastów, szczególnie bylicy pospolitej, pokrzywy, pomurnika lekarskiego, komosy, babki zwyczajnej, szczawiu.

W Polsce jednym z najsilniej pylących i uczulających chwastów jest bylica, zwana również piołunem. Alergia na bylice daje się we znaki w okresie jej pylenia, czyli od lipca do października, jego szczyt przypada na ostatnią dekadę lipca i na cały sierpień. Dodatkowym źródłem tego alergenu jest kurz domowy – latem jest w nim bardzo dużo pyłków traw i bylic. Kolejnymi produktami, w których można wykryć pyłki bylicy jest miód i olej słonecznikowy.

Ratunku – co robić?

Alergii wziewnej na pyłki roślin można przeciwdziałać na różne sposoby – choć głównie sprowadzają się one do unikania ekspozycji na alergeny. Warto więc od wiosny do jesieni zamykać na noc okna w sypialni, nie wybierać się na wycieczki za miasto, nie otwierać okien w trakcie jazdy samochodem.

Urlopy najlepiej planować w górach, gdzie stężenie pyłków na wysokości powyżej 1000 m n.p.m. jest niższe, lub nad morzem (im bliżej brzegu tym mniej pyłków). Warto zaopatrzyć się w wilgotne chusteczki – jeśli dolegliwości się nasilają można przez nie oddychać. Jeżeli mamy w domu zwierzę, które wychodzi na zewnątrz, to powinno ono być często kąpane z powodu osadzania się na sierści znacznej ilości pyłków.

W okresie największego pylenia zaleca się spędzanie czasu na świeżym powietrzu tylko rano lub po deszczu. Po powrocie do domu dobrze jest wziąć szybki prysznic, aby spłukać ze skóry osiadłe pyłki.

Naturalna pomoc

Skutki występowania alergicznego nieżytu nosa pomoże zminimalizować aerozol do nosa Euphorbium compositum S. Zawiera on składniki roślinne i mineralne skutecznie zwalczające dolegliwości kataru na tle alergicznym. Dodatkowo zapobiega zakażeniom wirusowym i bakteryjnym, na które szczególnie jest narażona osłabiona błona śluzowa, a także regeneruje ją.  Euphorbium compositum S może być stosowany długotrwale przez dzieci i dorosłych, ponieważ nie powoduje polekowego nieżytu nosa, co jest istotne przy chronicznych i sezonowych dolegliwościach. Cena za opakowanie 20 ml wynosi około 25,50 zł.

W przypadku podrażnienia oczu czy zapalenia spojówek pomocne są krople do oczu Oculoheel Lux ze świetlikiem lekarskim i jeżówką wąskolistną. Cena za opakowanie zawierające 15 jednorazowych minimsów wynosi około 24,42 zł.

Katar sienny należy leczyć – nie tylko ze względu na dokuczliwe objawy i możliwość nadkażeń osłabionej błony śluzowej nosa. Nie leczony katar alergiczny może powodować wystąpienie innych schorzeń takich, jak astma oskrzelowa, zapalenie zatok obocznych nosa czy ucha środkowego.

 

Euphorbium compositum S

Homeopatyczny produkt leczniczy złożony.

Postać farmaceutyczna: Aerozol do nosa, roztwór.

Wskazania: Nieżyty nosa o rożnej etiologii (wirusowej, bakteryjnej, alergicznej), nieżyty nosa o różnym stopniu nasilenia i przebiegu; do leczenia pomocniczego w przypadku cuchnącego zaniku śluzówki nosa i przewlekłego zapalenia zatok, a także aby polepszyć drożność nosa przy katarze siennym.

Przeciwwskazania: Nie stosować w zaburzeniach czynności tarczycy bez konsultacji z lekarzem. Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku.

Podmiot odpowiedzialny: Biologische Heilmittel Heel GmbH, Niemcy.

 

Oculoheel Lux

Homeopatyczny produkt leczniczy złożony.

Postać farmaceutyczna: Krople do oczu, roztwór.

Wskazania: Wspomagająco w łagodnych stanach zapalnych i/lub podrażnieniach spojówek.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którąkolwiek z substancji czynnych lub pomocniczych lub nadwrażliwość na rośliny z rodziny złożonych (Compositae).

Podmiot odpowiedzialny: Biologische Heilmittel Heel GmbH.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu 

 

 

Foto: Dreamstime.com,

Materiały prasowe HEEL POLSKA

Inne Artykuły: