Walc angielski
30 lipca, 2009Walc ma wiele odmian. Nie zawsze je rozpoznajemy. Czy wiesz co to jest walc angielski?
Walc jest tańcem, który chyba najbardziej ze wszystkich innych kojarzy się z wielkim balem. Słysząc jego dźwięki mamy przed oczami panów we frakach i panie w szeleszczących sukniach – wirujących w tanecznym pas w oświetlonej kandelabrami sali balowej.
Walc jest tańcem pochodzenia niemieckiego, który zdobył popularność na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowo tańczono go w podrzędnych lokalach na przedmieściach, ale stamtąd szybko wkroczył do sal balowych i salonów.
Potem wykształciły się różne jego odmiany, z których jedną jest walc angielski, zwany czasami walcem powolnym, a jego poprzednikami były boston i walc wiedeński.
Walc angielski narodził się na początku lat dwudziestych XX wieku. Powstał posobno z niechęci Brytyjczyków do szybkich tańców oraz na skutek panującej wówczas mody na sposób tańczenia upodobniony do chodu. Za jego twórcę uważa się angielskiego nauczyciela tańca Victora Silvestera. W 1922 roku był on zdobywcą tytułu zawodowego mistrza świata w tańcu towarzyskim i wtedy właśnie zasłynął z tańczenia walca w wolniejszym niż do tej pory tempie.
Walc angielski jest obecnie tańcem międzynarodowym i wchodzi w skład światowego programu tańca towarzyskiego.
Styl i charakter tańca
Walc angielski jest tańcem powolnym, niemalże romantycznym. Trzymający się cały czas blisko siebie tancerze poruszają się z gracją i rozmachem, tak jakby unosili się na fali – to łagodnie się wznosząc, to opadając.
Podstawowe figury walca angielskiego opierają się na ruchu po linii ukośnej. Zaś jego kroki powodują płynne wirowe przemieszczanie się wokół całego parkietu, zazwyczaj w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
Dopuszczalne są obroty zarówno w lewo jak i w prawo, przy zastosowaniu dodatkowego, jednotaktowego kroku zmiennego.
Postawa taneczna, rytm i technika
Walc angielski jest tańcem swingowym, metronometrycznym i wirowym.
Zaczynając ten taniec ty i twój partner powinniście się ustawić naprzeciw siebie w postawie naturalnie wyprostowanej. Wasze biodra powinny być blisko siebie, twarze zwrócone lekko w lewo, a głowy uniesione. Prawa dłoń twojego partnera ma się znajdować w okolicach twojej lewej łopatki, a wasze lewe ręce powinny być połączone i unosić się na wysokości twojej głowy.
Kroki walca angielskiego są rytmiczne, a każdą figurę taneczną powinniście rozpoczynać na początku taktu, z pierwszym jego uderzeniem, zaś na koniec taktu łączyć stopy. Wszystkie kroki do przodu powinniście stawiać od pięty, do tyłu – od palców, zaś boczne na całych stopach.
Podstawowe figury walca angielskiego to – obrót w prawo, chaase, wirówka, promenada, whisk, open telemark, tkacz, skrzydełko, wirówka w lewo oraz fallaway.
15.05.2009
foto:istockphoto.com