Inspirander

Strona główna / Uroda / Walc angielski

Walc angielski
 Uroda

Walc angielski

30 lipca, 2009

Walc ma wiele odmian. Nie zawsze je rozpoznajemy. Czy wiesz co to jest walc angielski?

Walc jest tańcem, który chyba najbardziej ze wszystkich innych kojarzy się z wielkim balem. Słysząc jego dźwięki mamy przed oczami panów we frakach i panie w szeleszczących sukniach – wirujących w tanecznym pas w oświetlonej kandelabrami sali balowej.

Walc jest tańcem pochodzenia niemieckiego, który zdobył popularność na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowo tańczono go w podrzędnych lokalach na przedmieściach, ale stamtąd szybko wkroczył do sal balowych i salonów.

Potem wykształciły się różne jego odmiany, z których jedną jest walc angielski, zwany czasami walcem powolnym, a jego poprzednikami były boston i walc wiedeński.

Walc angielski narodził się na początku lat dwudziestych XX wieku. Powstał posobno z niechęci Brytyjczyków do szybkich tańców oraz na skutek panującej wówczas mody na sposób tańczenia upodobniony do chodu. Za jego twórcę uważa się angielskiego nauczyciela tańca Victora Silvestera. W 1922 roku był on zdobywcą tytułu zawodowego mistrza świata w tańcu towarzyskim i wtedy właśnie zasłynął z tańczenia walca w wolniejszym niż do tej pory tempie.

Walc angielski jest obecnie tańcem międzynarodowym i wchodzi w skład światowego programu tańca towarzyskiego.

Styl i charakter tańca

Walc angielski jest tańcem powolnym, niemalże romantycznym. Trzymający się cały czas blisko siebie tancerze poruszają się z gracją i rozmachem, tak jakby unosili się na fali – to łagodnie się wznosząc, to opadając.

Podstawowe figury walca angielskiego opierają się na ruchu po linii ukośnej. Zaś jego kroki powodują płynne wirowe przemieszczanie się wokół całego parkietu, zazwyczaj w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Dopuszczalne są obroty zarówno w lewo jak i w prawo, przy zastosowaniu dodatkowego, jednotaktowego kroku zmiennego.

Postawa taneczna, rytm i technika

Walc angielski jest tańcem swingowym, metronometrycznym i wirowym.

Zaczynając ten taniec ty i twój partner powinniście się ustawić naprzeciw siebie w postawie naturalnie wyprostowanej. Wasze biodra powinny być blisko siebie, twarze zwrócone lekko w lewo, a głowy uniesione. Prawa dłoń twojego partnera ma się znajdować w okolicach twojej lewej łopatki, a wasze lewe ręce powinny być połączone i unosić się na wysokości twojej głowy.

Kroki walca angielskiego są rytmiczne, a każdą figurę taneczną powinniście rozpoczynać na początku taktu, z pierwszym jego uderzeniem, zaś na koniec taktu łączyć stopy. Wszystkie kroki do przodu powinniście stawiać od pięty, do tyłu – od palców, zaś boczne na całych stopach.

Podstawowe figury walca angielskiego to – obrót w prawo, chaase, wirówka, promenada, whisk, open telemark, tkacz, skrzydełko, wirówka w lewo oraz fallaway.

15.05.2009

foto:istockphoto.com

Inne Artykuły: