Inspirander

Strona główna / Uroda / Sposoby na siwe włosy

Sposoby na siwe włosy
 Uroda

Sposoby na siwe włosy

21 lipca, 2009

Proces siwienia jest naturalny i nie do uniknięcia. Są jednak sposoby na to, aby go nieco opóźnić albo optycznie zamaskować jego efekty.

Skąd się bierze siwy włos?

Włosy siwieją, gdy znajdujące się w ich cebulkach komórki (zwane melanocytami) przestają wytwarzać barwnik nazywany melaniną. W efekcie włosy stają się przezroczyste oraz twardsze niż te zabarwione pigmentami. Inaczej reagują na farby i środki chemiczne, często są też mniej podatne na układanie i skłonne do przesuszania.

Siwienie wynika z upływu czasu, ale nie jest to proces gwałtowny, tylko stopniowy, rozciągnięty na lata i uwarunkowany genetycznie. Pierwsze siwe włosy pojawiają się na ogół po czterdziestym roku życia, ale incydentalnie zdarzą się też już w wieku dwudziestu kilku lat albo dopiero po pięćdziesiątce. Udowodniono również, że stres znacznie przyspiesza siwienie.

Zapamiętaj:

– włosy siwieją, gdy zawarte w ich cebulkach melanocyty przestają wytwarzać barwnik zwany malaniną;
– siwienie jest naturalnym procesem związanym z upływem czasu, ale może zostać przyspieszone, np. na skutek stresu;
– siwe włosy inaczej reagują na środki chemiczne niż włosy niepozbawione pigmentu, są też sztywniejsze i mniej podatne na układanie.

Jak ukryć siwe włosy lub opóźnić proces siwienia?

Proces siwienia możesz nieco opóźnić chroniąc swoje włosy przed silnym działaniem promieni słonecznych. Promienie ultrafioletowe powodują, bowiem zanikanie w organizmie melanocytów odpowiedzialnych za produkcję barwnika w cebulce włosa.

Gdy jednak już się stało i zauważyłaś na swoich skroniach pierwsze srebrne pasma pozostaje ci tylko ukryć je pod farbą do włosów. Pojedyncze siwe nitki skutecznie pokryją łagodne środki „ton w ton", gdy jednak siwizna jest znaczna i pokrywa powyżej 50 procent powierzchni włosów zastosuj trwałą farbę.

Pamiętaj jednak, że najlepszy efekt uzyskasz wybierając naturalny i raczej ciemny odcień, ponieważ w ten sposób lepiej pokryjesz siwe włosy. Jeżeli masz jasne włosy możesz zrobić sobie pasemka, pośród których srebrne pasma optycznie się „zgubią". Przy dużej liczbie siwych włosów unikaj natomiast jaskrawych odcieni rudości, ponieważ na siwiźnie będą one miały jeszcze bardziej intensywną barwę.

Zapamiętaj:

– chroniąc włosy przed słońcem spowolnisz proces ich siwienia;
– przy niewielkiej liczbie siwych włosów stosuj łagodne półtrwałe farby „ton w ton";
– naturalne i ciemne odcienie lepiej pokrywają siwiznę;
– farby w odcieniach intensywnych rudości na siwych włosach nabierają jaskrawego odcienia.

Inne sposoby na siwe włosy

Jeśli jednak pragniesz zachować naturalny kolor włosów i nie zależy ci na błyskawicznym efekcie możesz zastosować odsiwiacz. W odróżnieniu od farb, działa on stopniowo i dyskretnie, odbudowując w łagodny i bezpieczny sposób pigmenty we włosach.

Odsiwiacze zawierają, bowiem tzw. prekursory melaniny, które wnikając do wnętrza włosa, pod wpływem tlenu z powietrza przekształcają się w pigment identyczny z naturalnym. Przeznaczone są do włosów o naturalnym odcieniu, od średniego brązu do średniego blondu. Nie stosuj odsiwiacza na włosach wcześniej koloryzowane farbą.

Jeśli jednak zdecydowałaś, że chcesz zachować siwe włosy, musisz pamiętać o ich właściwej pielęgnacji. Stosuj wtedy srebrne szampony i płukanki, które nadadzą twoim włosom szlachetny odcień i połysk oraz zabezpieczą je przed częstym przy siwiźnie żółtawym zabarwieniem.

Takich preparatów nie należy jednak używać do każdego mycia głowy, aby włosy nie nabrały fioletowo-niebieskich refleksów. Najlepiej jest je stosować przy co drugim – trzecim myciu włosów. Pamiętaj też, że siwe włosy mają tendencję do przesuszania, dlatego do pielęgnacji i stylizacji używaj odżywczych kosmetyków, zawierających np. proteiny.

Zapamiętaj:

– odsiwiacze można stosować na włosy w naturalnym odcieniu blond do średniego brązu;
– odsiwiacza nie powinno się stosować na farbowane włosy;
– odsiwiacze działają stopniowo, zawierają, bowiem prekursory melaniny, które wnikają we włosy i pod wpływem utleniania; przekształcają się w pigment identyczny z naturalnym;
– jeśli nie farbujesz siwych włosów co drugie, trzecie mycie używaj srebrnych szamponów i płukanek, aby nadać im szlachetny odcień i połysk oraz zabezpieczyć przed żółknięciem;
– do pielęgnacji i stylizacji siwych włosów używaj kosmetyków odżywczych (podobnych jak do włosów farbowanych),

15.06.2009

foto:istockphoto.com

Inne Artykuły: