Skąd się bierze zakupoholizm?
31 lipca, 2009Przechodząc koło sklepu zerkasz na wystawę i dostrzegasz buty w promocyjnej cenie. Natychmiast je kupujesz, choć wcale nie potrzebna ci jest kolejna para. Znane?
Każdemu z nas zdarza się od czasu do czasu dokonać nieplanowanego, impulsywnego zakupu. Jednak nie oznacza to od razu, że znaleźliśmy się w szponach nałogu. Aby można było zacząć mówić o zakupoholiźmie muszą zostać spełnione pewne warunki:
- Osoba uzależniona przestaje kontrolować swoje wydatki. Kupuje różne przedmioty nie zastanawiając się, czy są jej rzeczywiście potrzebne i czy ma na nie środki finansowe, często doprowadzając się w ten sposób do zadłużenia.
- Zakupy odczuwane są jako przymus, konieczność, dlatego zakupoholiczka przeżywa wielką frustrację, jeśli z jakiegoś powodu nie może nabyć nowej rzeczy.
- W uzależnieniu, potrzeba nabycia nowej rzeczy pojawia się najczęściej, gdy osoba jest przygnębiona i smutna. Kupowanie stają się wtedy metodą na radzenie sobie z problemami i sposobem na dowartościowanie się. Jednak po pierwszym momencie euforii i zadowolenia z zakupów, przychodzi spadek nastroju oraz pojawiają się wyrzuty sumienia z powodu wydanych niepotrzebnie pieniędzy.
Pamiętaj:
– zakupoholizm jest to uzależnienie od nabywania nowych, często niepotrzebnych przedmiotów, prowadzące do zadłużania się. – – kupowanie jest odczuwane jako przymus, często staje się jedynym sposobem na radzenie sobie z problemami.
– jeśli powyższa definicja pasuje do ciebie, poszukaj pomocy u psychologa
Przyczyny zakupoholizmu
Zakupoholizm staje się coraz powszechniejszym nałogiem. Wbrew stereotypom, dotyka równie często kobiet jak i mężczyzn. Coraz częściej uzależnia także młodzież. Jedną z przyczyn rośnięcia liczby osób dokonujących niekontrolowanych zakupów jest upowszechniany przez strategie reklamowe firm styl życia oparty na hedoniźmie.
Przekazy w reklamach namawiają nas do natychmiastowego i bezrefleksyjnego zaspakajania swoich potrzeb oraz pokazują nam, że zakupy mogą nam poprawić samopoczucie, sprawić byśmy się czuli piękniejsi, pewniejsi siebie, młodsi itd. I rzeczywiście osoby uzależnione odczuwają najsilniejszą potrzebę zakupu, kiedy mają jakiś problem, chciałyby poprawić sobie humor czy samoocenę, nawet jeśli okazuje się, że jest to rozwiązanie tylko na krótką metę.
Rozpowszechnianiu się zakupoholizmu sprzyja również system kart kredytowych i płatniczych, który powoduje, że nie odczuwamy realności wydawania pieniędzy.
Kompulsywne kupowanie współwystępuje także wraz z różnymi zaburzeniami psychicznymi np. osoby cierpiące na zaburzenia maniakalne nabywają w bardzo krótkim czasie szereg niepotrzebnych, często bardzo drogich przedmiotów. Niekontrolowanych zakupów dokonują także osoby z depresją.
Pamiętaj:
– zakupoholizm dotyka coraz częściej młodzież. Poobserwuj uważnie swoje dziecko;
– płatność bezgotówkowa oraz przekazy reklamowe ułatwiają popadnięcie w uzależnienie od kompulsywnego kupowania;
– zakupoholizm może współwystępować z zaburzeniami psychicznymi np.. depresją czy zaburzeniem maniakalnym.
08.06.2009
foto:istockphoto.com