Siła oliwnego drzewa
30 lipca, 2009Oliwa powstaje z rosnących na oliwkowcu owoców. Ten gęsty, aromatyczny płyn to samo zdrowie.
Oliwkowiec znany jest z wyjątkowej odporności i długowieczności. Potrzebuje niewiele wody, rośnie w silnie nasłonecznionych regionach i na byle jakiej glebie. Umie się odrodzić z jednego pędu i rozwija własny mechanizm obrony przed chorobami.
Jego tkanki zawierają duże stężenie cząsteczek przeciwutleniających, a oliwa z jego owoców uznawana jest za znakomity środek prewencyjny w chorobach sercowo – naczyniowych. A także za roślinny eliksir młodości i znakomity kosmetyk. Którego dobroczynne właściwości znała już twoja prababka.
Nie tylko do kuchni
Oliwę z oliwek otrzymuje się na skutek procesu tłoczenia "na zimno" lub "na gorąco" miąższu owoców oliwki. Zawiera nasycone kasy tłuszczowe oraz dużą dawkę witaminy E.
Najwartościowsza pod względem zdrowotnym, smakowym i odżywczym jest tzw. oliwa Extra Vergine, którą otrzymuje się z pierwszego tłoczenia na zimno (czyli w temperaturze pokojowej).
W kuchni oliwa jest cennym dodatkiem do potraw, znanym ze swoich dobroczynnych właściwości dla zdrowia, w szczególności dla ludzkiego serca.
Oliwa od wieków uznawana jest również za naturalny kosmetyk polecany zwłaszcza do suchej, łuszczącej się i słabo ukrwionej skóry. Z jej dobroczynnych właściwości bogato czerpie przemysł kosmetyczny czyniąc ją jednym ze składników produktów do pielęgnacji twarzy i ciała.
Jeśli jednak chcesz skorzystać z upiększającego działania oliwy nie musisz od razu sięgać po gotowe produkty. Oliwną kurację możesz, bowiem przygotować sama w domu.
Oliwa dla twarzy
Do pielęgnacji twarzy wystarczy zaledwie odrobina oliwy. Najprostszy zabieg polega na roztarciu na dłoniach 2 – 3 jej kropel i delikatnym wklepaniu ich w oczyszczoną, wilgotną skórę twarzy. W ten sposób znakomicie odżywisz i uelastycznisz cerę, poprawiając jej ukrwienie i przywracając zdrowy kolor.
Możesz też zastosować długotrwałą kurację, która zmiękczy, nawilży i rozjaśni twoją skórę dodając jej niezwykłego blasku oraz usuwając z niej przebarwienia, bakterie i martwy naskórek. Wystarczy, że trzy razy w tygodniu zamiast zwykłego kremu zastosujesz na noc mieszankę z ½ filiżanki oliwy oraz po ¼ filiżanki przegotowanej wody i octu winnego.
Jeśli zaś masz bardzo suchą skórę możesz też stosować oliwę z oliwek zamiast mleczka do demakijażu.
Oliwa z oliwek jest również znakomitym środkiem do pielęgnacji i wzmocnienia rzęs i brwi. Domową odżywkę przygotujesz z 2 łyżeczek oliwy zmieszanych z 10 kroplami witaminy A+E. Taką zawiesinę przelej do małej buteleczki i codziennie smaruj nią rzęsy i brwi Pamiętaj przy tym, aby mieszanka nie dostała się do oczu.
Oliwa służy też do pielęgnacji ciała i włosów.
Oliwa do ciała i włosów
Z oliwy z oliwek można przygotować upiększającą kąpiel, po której twoja skóra będzie jedwabiście gładka i elastyczna. Wystarczy, że do wanny wypełnionej wodą dodasz 2 – 3 łyżki stołowe oleju i zanurzysz w takiej mieszance ciało na minimum kwadrans.
Oliwa stanowi też znakomite remedium na szorstkie dłonie i pięty. Należy ją odrobinę podgrzać i wetrzeć w skórę wymienionych części ciała a następnie założyć na stopy bawełniane skarpetki, a na dłonie takież rękawiczki. Najlepiej w takich kompresach spędzić całą noc.
Gdy zaś chcesz odżywić przesuszone włosy i przywrócić im olśniewający połysk wystarczy, że wetrzesz w nie kilka kropli oliwy, chwilę potrzymasz a później starannie umyjesz głowę szamponem.
Jak zatem widać skuteczna i zdrowa pielęgnacja nie wymaga tego abyś wydawała krocie na kosmetyki. Wystarczy twórczo wykorzystać zwykły kuchenny produkt.
13.05.2009
foto:istockphoto.com