Sauna, ale nie dla wszystkich!
30 lipca, 2009Kiedy jesteś zziębnięta, marzysz tylko o jednym – o cieple. Wtedy sauna jest dobrym rozwiązaniem.
Ale pamiętaj, że nie dla wszystkich.
W saunie temperatura powietrza osiąga 80-100 stopni Celsjusza. Ciepło uwalnia toksyny z organizmu, oczyszcza skórę, ale nie powoduje chudnięcia. Pomaga uspokoić nerwy i zmniejsza napięcie mięśni. Musisz jednak wiedzieć, że sauna może czasem szkodzić.
Sprawdź wrażliwość na ciepło
Suche, ciepłe powietrze przyspiesza pracę serca.
* Jeśli masz problemy z ciśnieniem, nie wchodź do sauny.
* Jeśli masz popękane naczynia krwionośne na twarzy czy też nogach, również unikaj sauny.
* Nie korzystaj z niej, jeśli masz trądzik.
* Sauna odradzana jest również astmatykom i osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego.
Nim tam wejdziesz
Nim znajdziesz się w saunie, weź gorący prysznic. Potem dobrze się wysusz.
Do sauny wchodzi się nago, z ręcznikiem obwiązanym wokół tułowia. Wcześniej zdejmij biżuterię i okulary, bo poparzysz się.
Jeśli farbujesz włosy, upewnij się u swojego fryzjera, czy farba wytrzyma temperaturę sauny.Jeżeli idziesz do sauny po raz pierwszy, nie przekraczaj 12 minut pobytu.
W saunie prawdopodobnie poczujesz się dziwnie. Ale to normalne. By organizm zachował temperaturę 37 stopni Celsjusza, mózg rozpoczyna działanie zwane termolizą.
Zewnętrzna temperatura ciała może przez to osiągnąć 40 stopni i możesz tracić z organizmu litr wody na godzinę. Musisz więc między jednym wejściem do sauny a drugim dużo pić.
Gdy wyjdziesz
Po pierwszym wyjściu z sauny, weź zimną kąpiel i dobrze się osusz. Położ się z lekko uniesionymi nogami. Leż pod kocem przez 15 minut. Potem weź ciepły prysznic, wytrzyj się i wejdź po raz drugi do sauny.
Tym razem pozostań w niej 15 minut. Powtórz ten rytuał po raz trzeci i to wystarczy. Za trzecim razem możesz wygrzewać się maksimum 20 minut.
02.05.2009
foto:istockphoto.com