Przeziębienie, czy grypa?
19 października, 2009Jesienią najczęściej mamy do czynienia z przeziębieniem, czasem jednak dopada nas grypa. Jak odróżnić te dwie tak bardzo podobne do siebie choroby?
Winne są wirusy
Zarówno grypa, jak i przeziębienie są chorobami wirusowymi. Łatwo się nimi zarazić, bowiem wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Wystarczy że pobędziesz w towarzystwie osób chorych, szczególnie jeśli masz słaby układ odpornościowy, a na efekty choroby długo nie trzeba będzie czekać.
Wspólne symptomy przeziębienia i grypy
Niektóre objawy choroby występują zarówno przy jednej dolegliwości, jak i przy drugiej. To dlatego przeziębienie często mylimy z grypą. Wspólnymi objawami obu chorób są: katar i kichanie, ból gardła, ból mięśni i stawów, gorączka. Co prawda występują one w bardzo różnym nasileniu i z różną częstotliwością, ale dla chorego mogą być początkowo nie do odróżnienia. Ale uwaga, choroby na tle przeziębienia nie mają tak gwałtownego początku jak grypa, ani tak drastycznych objawów i powikłań.
Jak odróżnić przeziębienie od grypy?
Łatwiej będzie nam odróżnić przeziębienia od grypy, jeśli przyjrzymy się uważnie już pierwszym objawom choroby.
Grypa rozpoczyna się nagle, często towarzyszy jej wysoka gorączka (nawet ponad 39°C). Czujesz się coraz gorzej z godziny na godzinę, dokuczają ci silne bóle gardła, mięśni, zmęczenie i osłabienie, a także bóle brzucha i bardzo wysoka gorączka. Pojawia się suchy kaszel i duże osłabienie. Rzadko występuje katar. Taki stan może trwać długo, a po grypie mogą wystąpić powikłania. Zlekceważona grypa grozi ciężkimi powikłaniami – zapaleniem ucha, płuc, mięśnia sercowego. Choroba ta bardzo osłabia system immunologiczny dziecka. Najczęściej grypa trwa u dzieci ok. 7 dni. Charakterystyczny objaw grypy – uczucie ogólnego „rozbicia" i silnego osłabienia może utrzymywać się nawet przez kolejne 2-3 tygodnie. Gdy podejrzewasz u siebie grypę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Przeziębienie to wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych, co oznacza, że związane jest ono przede wszystkim z nosem, gardłem i ich okolicami. Wywołane infekcją zapalenie błon śluzowych obejmuje całość dróg oddechowych, przenosi się na krtań, zatoki przynosowe oraz często tchawicę i oskrzela. W przypadku przeziębienia początek objawów jest powolny i łagodny. Najczęściej zaczyna się od kataru, drapania w gardle i ogólnego rozbicia. Rzadko występuje wysoka gorączka, a bóle mięśni, stawów, uczucie rozbicia są mniej nasilone. Możesz nie mieć apetytu, a nawet odczuwać mdłości. Choroba trwa zazwyczaj 2 do 4 dni.
Nowy wirus grypy
O ile jesteśmy oswojeni z grypą „tradycyjną", o tyle nowa jej odmiana budzi niepewność i niepokój wielu z nas. Warto wiedzieć parę rzeczy o nowym wirusie grypy A/H1N1, żeby z jednej strony świadomie się przed nią chronić, a z drugiej – nie ulegać panice. Objawy przy świńskiej grypie są podobne do tych, które występują przy grypie klasycznej: wysoka gorączka, bóle mięśni, zmęczenie, brak łaknienia, bóle brzucha, wymioty lub biegunka, bóle gardła, stawów.
Jednak nie należy się jej specjalnie obawiać – często jej przebieg jest nawet łagodniejszy niż przy zwykłej grypie, ale nie można też jej bagatelizować. Jeśli przytrafi się komuś z rodziny, szczególnie dziecku, koniecznie należy udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki. Tak jak w przypadku zwykłej grypy, wskazane jest leczenie objawowe oraz opieka domowa.
Foto: Istockphoto.com