Pierwsze objawy ciąży
31 lipca, 2009Czy będziesz coś czuć, zanim fakt zajścia w ciążę potwierdzą dwie niebieskie kreski na teście ciążowym? Kiedy zauważysz zmiany w swoim samopoczuciu wywołane przez fakt, że Ktoś zamieszkał w twoim ciele?
Nikt nic nie wie…
Natura tak to pomyślała, że początki nowego życia pozostają tajemnicą nawet dla matki, czyli osoby najbardziej zaangażowanej w dzieło przekazywania życia. Podejrzeń, że zapłodnienie mogło nastąpić, nabierasz dopiero wtedy, kiedy "spóźnia się" okres, czyli po około 5 tygodniach od pierwszego dnia poprzedniej miesiączki. W tym momencie mały człowiek istnieje już od 3 tygodni! Ma już głowę z zawiązkami oczu i uszu, zaczątek mózgu, a lada chwila (bo w 22. dniu od poczęcia) zacznie bić jego serduszko.
Może wydaje Ci się, że coś przeczuwasz, ale tak naprawdę nosisz w sobie Tajemnicę.
Uwaga, bądź czujna
Nie wierz opowieściom koleżanek, które twierdzą, że zanim wstały z łóżka po TEJ nocy, już wiedziały, że zaszły w ciążę. No, chyba że są jasnowidzkami lub wróżkami. Na tak wczesnym etapie ciało nie daje ci jeszcze żadnych sygnałów, bo nie powstają w nim jeszcze specyficzne hormony ciążowe. Dopiero 8 dnia po zapłodnieniu grudka komórek, jaką jest na tym etapie twoje dziecko, dociera do jamy macicy, zagnieżdża się tam i wysyła pierwsze sygnały hormonalne, które oznaczają "Jestem tutaj!". Wtedy ciało matki zaczyna reagować. Co wtedy się zmienia?
Co się zmienia
Nie musisz mieć całego wachlarza objawów. Niektóre się pojawią na pewno (np. brak miesiączki), inne niekoniecznie. Obserwuj siebie. Jeśli dobrze znasz swoje ciało, szybciej zorientujesz się, że coś się zmieniło.
1. Powiększone piersi
To często pierwszy zauważany symptom. Nagle biustonosz staje się za ciasny. Piersi są nabrzmiałe, ciężkie, bardzo wrażliwe na dotyk. Otoczki brodawek sutkowych z dnia na dzień ciemnieją.
2. Wyjątkowa wrażliwość na zapachy
Twój węch się wyostrza. Nagle ulubione perfumy zaczynają cię drażnić, a zapach potrawy dochodzący z kuchni wywołuje odruch obrzydzenia? To może być to! Ten objaw jest skutkiem zmian hormonalnych, ale nie musi się pojawić.
3. Zmiany apetytu i upodobań smakowych
Okazuje się, że nie możesz przełknąć ulubionej potrawy, a pojawia się ochota na coś, czego do tej pory nie brałaś do ust? Może tak być. Winne są znowu hormony. Ale włóż między bajki historie, jak to zdezorientowany mąż gania po mieście, bo jego kobieta nie może przeżyć do rana bez ogórków kiszonych czy lodów. No, chyba że chcesz go już teraz trochę przećwiczyć…
4. Nudności i wymioty
Wcale nie muszą towarzyszyć początkom ciąży. Zdarzają się połowie kobiet w tym stanie. Czasami są to tylko pojedyncze epizody, ale mogą też być dokuczliwe. Najczęściej pojawiają się rano, zaraz po tym, jak wstaniesz z łóżka. Dlatego dobrym sposobem zapobiegawczym jest zjedzenie lekkiej przekąski (tego, na co masz ochotę) jeszcze w łóżku i wstawanie powolne, a nie zrywanie się od razu na równe nogi.
Foto: Istockphoto.com
Wszystko o ciąży, noworodkach i małych dzieciach… Sprawdź!