Pielęgnacja włosów farbowanych
21 lipca, 2009Farbowanie włosów to nie tylko atrakcyjny efekt kolorystyczny, ale i stosowanie preparatów zawierającymi składniki chemiczne. Jak zatem powinnaś je pielęgnować, aby zachować ich piękny kolor, a jednocześnie utrzymać w dobrej kondycji?
Wprawdzie współczesne farby są udoskonalone i znacznie łagodniejsze od niegdysiejszych, ponieważ zawierają witaminy, ceramidy oraz inne komponenty pielęgnujące, to jednak mają w swoim składzie również czynniki czysto chemiczne, w tym niektóre z nich amoniak.
Toteż przy częstym farbowaniu, a zwłaszcza rozjaśnianiu (koniecznym ze względu na odrosty) włosy stają się przesuszone, łamliwe, o kruchych końcówkach, które należy często podcinać.
Dlatego jeżeli chcesz zmienić ich kolor, ale jeszcze nie masz dużej siwizny barwienia nie zaczynaj od razu od stosowania klasycznej farby, tylko używaj tzw. produktów „ton w ton".
Są wprawdzie nieco mniej trwałe, ale nie zawierają amoniaku i dzięki temu, że spłukują się z sukcesywnie wraz z każdym myciem głowy, dają mniej widoczne odrosty, co pozwala na rzadsze farbowanie włosów.
Dopiero, gdy „dorobisz się" znacznej siwizny przyjdzie czas na klasyczne farby.
Zapamiętaj:
– włosy farbowane wymagają starannej pielęgnacji;
– częste farbowanie włosów wysusza je i może spowodować ich łamliwość;
– jeśli nie masz zbyt wielu siwych włosów stosuj do farbowania produkty „ton w ton".
Co szkodzi farbowanym włosom?
Nawet najlepsza farba wysusza włosy, dlatego chroń je przed dalszym odwodnieniem. Z tego powodu oszczędnie używaj suszarki, a jeżeli już to unikaj gorącego strumienia powietrza. Również karbówkę, prostownicę czy żelazko do włosów rezerwuj na specjalne okazje.
Włosy farbowane nie lubią także nadmiaru słońca i słonej lub bardzo chlorowanej wody. Nie dość, że powyższe czynniki dodatkowo wysuszają włosy, to jeszcze powodują płowienie koloru.
Podobne rujnujące działanie dla barwy twoich loków mają szampony przeciwłupieżowe i ziołowe. Pierwsze z nich działają jak peeling i „ścierają" farbę z włosa a drugie wypłukują kolor (ponieważ uchylają jego łuski).
Pamiętaj również, że włosy farbowane są bardziej podatne na łamliwość, dlatego nie stosuj grzebieni ani szczotek z metalowymi zębami.
Zapamiętaj:
– szampony przeciwłupieżowe i ziołowe wypłukują farbę;
– oszczędnie używaj suszarki, karbówki i prostownicy do włosów;
– od słońca i słonej lub chlorowanej wody kolor płowieje;
– metalowe szczotki i grzebienie powodują łamliwość farbowanych włosów.
Jak pielęgnować farbowane włosy?
Z farbowanymi włosami trzeba się obchodzić wyjątkowo starannie. Najlepiej abyś do ich pielęgnacji i układanie stosowała specjalnie przeznaczone dla nich kosmetyki. Zawierają one na ogół czynniki nawilżające, glicerol, panthenol, ceramidy, proteiny i witaminy, które zapobiegają ich wysuszaniu oraz wygładzają powierzchnie włosa poprzez „domknięcie" otwartych podczas koloryzacji łusek. Dzięki temu włosy odzyskują gładkość i połysk, a pigmenty są wolniej wypłukiwane z głębi włosa.
Na bardzo zniszczone farbowaniem włosy możesz raz w miesiącu stosować naturalną maseczkę z 1 żółtka, soku z cytryny i łyżki oliwy z oliwek. Taką papkę nałóż na włosy, owiń głowę folią i ręcznikiem i zostań w takim turbanie godzinę. Po wyznaczonym czasie umyj starannie włosy i ułóż jak zwykle.
Natomiast, kiedy jedziesz na wakacje zaopatrz się w kosmetyki zawierające filtry przeciwsłoneczne, które ochronią twoje włosy przed słońcem.
Zapamiętaj:
– jeżeli farbujesz włosy używaj kosmetyków specjalnie dla nich przeznaczonych;
– gdy farbowanie bardzo wysuszyło twoje włosy możesz stosować regenerujące maseczki z naturalnych składników;
– przed słońcem chroń włosy kosmetykami zawierającymi filtry przeciwsłoneczne.
10.06.2009
foto:istockphoto.com