Pielęgnacja dłoni i kremy
21 lipca, 2009O dłonie powinniśmy dbać zarówno we własnym zakresie jak i oddawać je w ręce specjalisty. Oto kilka porad i wskazówek dotyczących kremów do rąk i profesjonalnych zabiegów chroniących dłonie.
Gabinety kosmetyczne i salony SPA oferują wiele zabiegów na dłonie.
Profesjonalny masaż wykonany na bazie olejku z jojoby, słodkich migdałów czy awokado pobudzi krążenie krwi, odświeży i zregeneruje skórę. Skórze suchej i łuszczącej się służy olejek z paczuli, mirtu lub drzewa sandałowego. Mieszanka olejku kamforowego, rozmarynowego i limetkowego odświeży skórę szarą i zmęczoną.
Kąpiel w parafinie rozgrzanej do 80 stopni C w salonie poprzedza piling enzymatyczny i aplikacja balsamu nawilżającego. Aby zatrzymać ciepło, kosmetyczka nakłada dwie pary rękawiczek – z folii i frotte. Po 20 minutach tworzy się skorupka, która po zdjęciu odsłania wygładzoną i odświeżoną skórę.
Na dłonie o skórze zwiotczałej poleca się minilift i termolift. Kosmetyczka nakłada maskę liftingującą, a potem maskę termoaktywną, która krzepnąc, wytwarza ciepło. Pod jego wpływem skóra bardzo dobrze wchłania składniki aktywne.
Nieinwazyjną metodą zregenerowania skóry dłoni i pozbycia się zmarszczek jest mezoterapia, która polega na wykonaniu serii zastrzyków z kwasu hialuronowego z dodatkiem gliceryny. Pobudza to metabolizm komórek oraz zwiększa produkcję elastyny i kolagenu.
Ochrona dłoni
Zabezpieczenie przed chłodem, wiatrem i gwałtownymi zmianami temperatur to podstawa troski o skórę dłoni zimą. Koniecznie należy nosić ciepłe rękawiczki, aby uchronić się nie tylko przed pierzchnięciem skóry, ale też przed odmrożeniami.
Bezpośrednio przed wyjściem z domu nie powinno się myć rąk, bo wilgotna skóra poddana działaniu mrozu traci elastyczność i może popękać. Nie wolno zapominać o regularnym stosowaniu preparatów barierowych, które tworzą na powierzchni skóry ochronny film lipidowy.
W aptekach są kosmeceutyki specjalnie przeznaczone do ochrony skóry dłoni podczas zimy. Powinni po nie sięgnąć wszyscy, ale szczególnie osoby po wiele godzin dziennie przebywające na mrozie, np. uprawiające sporty zimowe czy pracujące na zewnątrz. Oceanic proponuje koncentrat z gliceryną i algą z wód Antarktyki Durvillea antartica, która jest odporna na wahania temperatur, dzięki czemu zapewnia skórze ochronę.
Skóra czerwona, niemal sina, zwłaszcza po wejściu z zimnego powietrza do ciepłego pomieszczenia to najczęściej oznaka odmrożenia. Jeżeli zdarzy się nam dłonie przemrozić, to bezpośrednio po powrocie do domu musimy je rozgrzać. Można spróbować je delikatnie rozetrzeć, ale najlepiej jest zanurzyć je w letniej wodzie i powoli rozmasować. Potem trzeba posmarować kremem do rąk z witaminami A i E, gliceryną i kolagenem. A na noc na posmarowaną odżywczym kremem skórę najlepiej nałożyć bawełniane rękawiczki.
Wszystkie prace, które wymagają długiego kontaktu z wodą lub przy których używa się agresywnie działających środków chemicznych (także płynu do mycia naczyń czy proszku do prania) powinno się wykonywać w lateksowych rękawiczkach. Dla osób uczulonych na lateks są dostępne rękawiczki z nitrylu lub neoprenu. Zabrudzenia z rąk, np. po warzywach, można usunąć sokiem z cytryny.
Kremy do rąk
Czego szukać w kremie do rąk?
- gliceryna, wazelina, oleje, parafina – tłuszcze chroniące przed wysuszeniem
- silikony – działają ochronnie, wodoodpornie
- ceramidy – uszczelniają warstwę rogową naskórka, zatrzymują wodę
- witamina E – chroni przed wolnymi rodnikami
- witamina A – zapobiega przebarwieniem, reguluje odnowę naskórka
- witamina C – zapobiega zaburzeniom pigmentacji, rozjaśnia skórę
- pantenol (prowitamina B5) – łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia
- alantoina – wygładza i zmiękcza skórę
- hialuronian sodu – chroni przed utratą wody z komórek skóry
- filtry UV – chemiczne i fizyczne chronią skórę przed promieniowaniem UV
- keratyna – wzmacnia płytki paznokci
foto: istockphoto.com