Optymistom żyje się lepiej
31 lipca, 2009 To, czy nasze życie "jest usłane różami", czy też jest "drogą przez mękę", zależy od tego, jakie mamy do niego nastawienie, bowiem umiejętność odczuwania szczęścia tkwi w nas, a jego podstawą jest pozytywne nastawienie do rzeczywistości, czyli optymizm.
Działamy nieustannie, wszyscy coś załatwiamy, o coś zabiegamy. Różni nas podejście do niepowodzeń – optymistyczne lub pesymistyczne. Optymista traktuje porażkę jako stan przejściowy, lekcję, z której należy wyciągnąć wnioski i która mobilizuje go do większej aktywności. Pesymista zaś traci siły i motywację, a niepowodzenie utrwala w nim poczucie beznadziejności i bezradności.
Optymiści odnoszą sukces, ponieważ czują się wolni, lubią siebie, są pełni radości, nie zamartwiają się, są pełni entuzjazmu, nie boją się zmian, uważają, że "śmiech to zdrowie", nie boją się własnych uczuć i pozwalają im się ujawniać, z każdego doświadczenia potrafią czerpać zyski, ze wszystkiego pragną wydobyć to, co najlepsze. Wychodzą z założenia, że nie ma przeszkód nie do pokonania.
Dlaczego optymiści mają lepiej?
Zrowie. Liczne badania naukowe dowiodły, że ludzie szczęśliwi cieszą się lepszym zdrowiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym, w znacznie mniejszym stopniu są narażeni na szkodliwe działanie stresu. Optymistom rzadziej niż pesymistom zdarzają się wizyty u lekarza, zwolnienia chorobowe i pobyty w szpitalu. Z badań wynika też, że optymiści żyją dłużej.
Kariera i pieniądze. Badania dowodzą, że pozytywne emocje sprzyjają osiąganiu lepszego statusu materialnego. Osoba szczęśliwa jest bardziej produktywna, ma większy potencjał twórczy, jest lepszym negocjatorem, wzbudza większe zaufanie przełożonych i jest przez nich lepiej oceniana, a co za tym idzie -szybciej pnie się po drabinie kariery i ma lepsze zarobki. Pesymiści zaś w większym stopniu są narażeni na utratę pracy, a kiedy ją utracą – znacznie trudniej jest im znaleźć nową posadę.
Osobowość. Pozytywne emocje otwierają przed nami nowe możliwości, powodują, że jesteśmy bardziej otwarci na nowe doświadczenia, nasz umysł jest bardziej chłonny. Coraz więcej badań wskazuje, że uczucie radości nawet z najdrobniejszych codziennych zdarzeń wywołuje pozytywne zachowania społeczne -jesteśmy bardziej otwarci na innych, współczujący, tolerancyjni, nastawieni pokojowo itp.
Skuteczność. Osoby, które czują się szczęśliwe, mają większe szanse osiągnąć to, czego pragną, bowiem łatwiej i szybciej przyswajają nowe informacje i myślą jaśniej.
Życie społeczne. Optymiści częściej tworzą mocne więzy z innymi, nawiązują przyjaźnie. Są to ludzie, którzy w każdej sytuacji, np. przy przeprowadzce, znajdą wiele osób chętnych do pomocy. Taki stan rzeczy w znacznie większym stopniu niż pesymistów chroni ich przed poczuciem samotności i depresją.
Życie rodzinne. Osoba szczęśliwa dzieli się swoim szczęściem z bliskimi, uczy (nawet w sposób nieświadomy) swoje dzieci takiego samego postrzegania świata, jaki jest jej udziałem.
Godne życie. Optymiści sami kształtują swoje życie. Oczekują najlepszego i to najlepsze im się przytrafia. Uśmiechają się do świata i świat odwzajemnia ten uśmiech. Żyją ze świadomością, że "nasz los jest w naszych rękach", i sami decydują, co zrobią z własnym życiem.