Inspirander

Strona główna / Uroda / Obalamy mity o wodzie

Obalamy mity o wodzie
 Uroda

Obalamy mity o wodzie

30 lipca, 2009

O tym, jak ważne dla zdrowia jest picie odpowiedniej ilości wody, słyszał chyba każdy. Wodę niegazowaną uważa się za lepszą niż gazowaną, a w czasie wysiłku fizycznego podobno lepiej pić specjalistyczne napoje sportowe. Czy to prawda? Eksperci obalają kolejne mity.

Mit 1. Picie dużej ilości wody pomaga w pozbywaniu się toksyn z organizmu

Rolę oczyszczalni w ludzkim organizmie pełnią przede wszystkim nerki. To one filtrują przepływająca przez nie krew i wychwytują szkodliwe substancje, które opuszczają ciało wraz z moczem. Wypijanie zbyt dużej ilości wody niestety nie ułatwia im zadania, a wręcz może je utrudnić i nie ma co do tego żadnych wątpliwości, twierdzi dr Stanley Goldfarb, nefrolog pracujący na University of Pennsylwania. Tym razem, woda może nam zaszkodzić. Mit obalony.

Mit 2. Wypijanie dużej ilości wody sprawia, że chudnie się szybciej.

Jest trochę inaczej. Więcej wody powinny pić osoby stosujące dietę. Woda nie ma żadnej wartości kalorycznej. Z punktu widzenia bilansu energetycznego bez znaczenia jest, ile jej wypije osoba odchudzająca się. Dlatego można po nią bezkarnie sięgać i wypełniać nią żołądek, tłumiąc uczucie głodu i zajmując czymś ręce i usta. Nie ma natomiast żadnego znaczenia, czy rolę „wypełniacza" spełnia woda naturalna, czy gazowana – twierdzi Madeline Fernstrom z University of Pittsburgh. Tym razem więc mamy do czynienia jedynie z małym przekłamaniem.

Mit 3. Należy pić przynajmniej 8 szklanek wody dziennie (ok. 2 litrów).

Nie istnieje żaden naukowy dowód na to, że wypijanie takiej ilości wody, albo picie jej małymi łykami przez cały dzień, ma jakiekolwiek znaczenie zdrowotne. Skąd zatem wzięło się to tak rozpowszechnione przekonanie? Tego nikt nie wie, odpowiada Stanley Goldfarb. Mit obalony.

Mit 4. Wysiłek fizyczny to prosta droga do odwodnienia organizmu.

Odwodnienie zaczyna się wtedy, gdy z organizmu wyparuje przynajmniej 2% masy osoby ćwiczącej. Zakładając, że mamy do czynienia z kobietą ważącą 60 kg oznacza to ubytek 1200 gramów (1,2 litra) wody. Najbardziej narażone na odwodnienie są osoby uprawiające sporty długodystansowe, czyli np. maratończycy, kolarze, alpiniści, lub trenujący w wysokich temperaturach. W ich przypadku wypijanie odpowiedniej ilości płynów ma ogromne znaczenie. Specjaliści z American College of Sports Medicine zalecają w takich przypadkach wypicie około 0,5 litra wody na kilka godzin przed rozpoczęciem wysiłku. Wybierając się na spacer po lesie albo krótki jogging po parku z pewnością nie musisz zabierać ze sobą wody – dodaje Stanley Goldfarb.  Mit obalony.

Mit 5. Wszystkie napoje sportowe są takie same.

Napoje hipotoniczne można pić w czasie łagodnych treningów (joga, pilates) ponieważ zawierają niewiele węglowodanów.

Napoje izotoniczne są szybko przyswajane przez organizm i mają idealną zawartość substancji energetycznych (wyższą niż napoje hipotoniczne). Pijemy je podczas ćwiczeń intensywnych. Uzupełniają też substancje (elektrolity – sód i potas), które ćwiczący traci wraz z potem. A to dzięki nim nasze mięśnie pracują prawidłowo.

Napoje hipertoniczne zawierają dużo substancji energetycznych. Warto pić je po treningu, bo spożywanie napojów czy przekąsek energetycznych po wysiłku, przyspiesza proces regeneracji organizmu i przyczynia się do szybszego budowania kondycji. Mit obalony.

Mit 6. Lepiej jest pić na zapas. Pragnienie, to znak, że twój organizm już jest odwodniony.

Czy powinno się jeść na zapas, aby wcale nie odczuwać głodu? Wiadomo jakie są skutki podjadania przez cały dzień – nadwaga. Podobnie jest z uzupełnianiem płynów. Uczucie pragnienia to sygnał, że organizm potrzebuje wody. Wtedy sięgamy po coś do picia. Odwodnienie objawia się w zupełnie inny sposób. Jego oznakami są zmęczenie, wyraźne pogorszenie samopoczucia, brak koncentracji, bóle i zwroty głowy, utrata zdolności do trzeźwej oceny sytuacji, zaburzony kontakt z otoczeniem. Kiedy więc należy pić? Pij wtedy, kiedy masz na to ochotę, gdy czujesz się spragniona – radzi dr Goldfarb. Mit obalony.

Dobry pomysł:

W czasie intensywnego treningu sięgnij po napoje sportowe.

Ćwiczenia, które trwają krótko lub odbywają się w klimatyzowanym pomieszczeniu z pewnością nie grożą odwodnieniem. Jeśli w czasie ich trwania pojawi się pragnienie, można je ugasić wodą. Planując jednak intensywny i długi trening, albo start w zawodach, warto sięgnąć po napoje sportowe. Należy jednak pamiętać o tym, że poza wodą znajdują się w nich substancje kaloryczne, najczęściej węglowodany. Każdy, kto się odchudza, powinien wartość energetyczną napoju wliczyć w bilans energetyczny diety.

Foto: Istockphoto.com

 

Inne Artykuły: