Inspirander

Strona główna / Uroda / Mleczne kąpiele

Mleczne kąpiele
 Uroda

Mleczne kąpiele

30 lipca, 2009

Mleko dobrze wpływa na zęby i kości. Zabezpiecza też na przyszłość przed osteoporozą. Podobno poprawia pamięć. Ale mleko stosuje się również zewnętrznie.

Już nasze babki stosowały mleko do pielęgnacji twarzy i ciała. Ba! Nawet w Starożytności legendarna królowa Egiptu – Kleopatra – zażywała upiększających kąpieli w mleku. A słynęła ponoć z wyjątkowo jedwabistej skóry.

Dzieje się tak, ponieważ mleko – bogate w proteiny, białko, wapń, laktozę oraz witaminy A, B, D i E – stymuluje wytwarzanie kolagenu oraz ujędrnia, odżywia i nawilża skórę. Nadaje jej też aksamitną miękkość.

A kwas mlekowy działa jak łagodny kwas owocowy delikatnie złuszczając obumarłe komórki naskórka. Natomiast bakterie kwasu mlekowego pozwalają mu zachować właściwe pH.

Dlatego kremy i balsamy z jego dodatkiem efektywnie poprawiają stan nawilżenia skóry – dzięki nim staje się ona gładka i elastyczna. Pielęgnacja takimi kosmetykami polecana jest zwłaszcza osobom o cerze suchej lub dojrzałej.


Mleczna kąpiel królowej Kleopatry

Jak wiadomo, egipska królowa dla urody ciała stosowała mleczne kąpiele. Podobno najlepsze do tego celu jest kozie mleko, ale ze względu na wysoką cenę i możliwe trudności z jego zakupem z powodzeniem możesz je zastąpić krowim. Ważne, aby było tłuste. Jest kilka wariantów takiej kąpieli:

Wariant 1
Litr mleka 3,2% zmieszaj ze szklanką miodu. Dodaj do tego pół szklanki kuchennej albo jeszcze lepiej morskiej soli. Taką mieszankę wlej do wanny wypełnionej ciepłą (ale nie bardzo gorącą) wodą. Kąpiel powinna trwać kwadrans.

Wariant 2
Do kąpieli zamiast mleka, soli i miodu użyj 3 litrów maślanki. Dodaj ją do wanny wypełnionej ciepłą wodą. Czas kąpieli – 15 minut.

Wariant 3
Do wanny pełnej ciepłej wody wlej 2 do 3 litrów pełnotłustego mleka i dobrze wymieszaj. Płynu powinno być tak dużo, żebyś mogła się w nim zanurzyć aż po szyję. W wannie zostań maksymalnie 20 minut a następnie dokładnie spłucz ciało. Po kąpieli przez 4 do 8 godzin nie stosuj innych kosmetyków.

Mleczne kosmetyki

Skoro mleko jest więc prawdziwym bogactwem pielęgnujących składników nic dziwnego, że od kilku lat stanowi zawartość wielu kosmetyków przeznaczonych do twarzy, ciała, a nawet włosów.

Na przykład marka Ziaja wykorzystała ten składnik w serii kosmetyków Kozie mleko (znajdziemy tam m.in. krem do twarzy, balsam do ciała i rąk, żel pod prysznic – w cenie od około 7 do 12 zł.).

Zaś w kolekcji kosmetyków Bielanda Beaty Milky znajdziemy zarówno produkty do kąpieli, jak do pielęgnacji ciała i twarzy (w cenach od 6 do około 20 zł)

Wśród produktów marki Soraya niedawno miał premierę pielęgnacyjny krem do dłoni Miód i Mleko (cena ok. 6 zł), który uzupełnia całą serię kosmetyków o tej samej nazwie.

A firma Farmona oferuje Luksusowe Mleko do kąpieli z miodem i wanilią (ok. 24 zł).

Natomiast marka Palmolive Naturals proponuje przeznaczony do suchych włosów szampon Mleko i Miód (cena ok. 7 zł).

27.05.2009

foto:istockphoto.com

Inne Artykuły: