Miodowa pielęgancja skóry
30 lipca, 2009Miód nie tylko wybornie smakuje i skutecznie leczy, ale też znakomicie pielęgnuje skórę. Od wieków kobiety stosowały go, aby przedłużyć młodość, poprawić kondycję skóry albo nadać włosom zdrowy wygląd.
Miód zawiera wszystkie cztery witaminy z grupy B, a także witaminy C, D i K. Ma w swoim składzie również m.in. krzem, cynk, miedź, żelazo oraz kwasy foliowy i nikotynowy.
Dzięki takiemu bogactwu komponentów miód doskonale odżywia, nawilża, regeneruje i ujędrnia skórę. Te jego właściwości szybko zostały docenione i już w pierwszych powstałych w XIX wieku fabrykach kosmetyków miód stanowił jeden z podstawowych komponentów.
Współcześnie producenci środków do pielęgnacji twarzy i ciała również chętnie sięgają po ten słodki naturalny kosmetyk. Jednak, jeśli i ty chcesz skorzystać z dobroczynnych właściwości miodu nie musisz zaraz sięgać po gotowe i czasami bardzo kosztowne produkty.
Upiększającą miodową kurację możesz, bowiem zastosować sięgając po składniki, które i tak często już masz w domowej spiżarni.
Miód do pielęgnacji twarzy
Pielęgnację cery miodem możesz zacząć od oczyszczania jej peelingiem sporządzonym z 1 łyżki miodu z dodatkiem płatków owsianych (2 łyżki) oraz soku z cytryny (1 łyżka). Taką starannie zmieszaną papkę nałóż na twarz i wmasuj delikatnie okrężnymi ruchami w skórę a następnie spłucz letnią wodą. W ten sposób przygotujesz twarz do dalszej pielęgnacji, np. do położenia maseczki.
Odżywczą maseczkę dla cery suchej „wyczarujesz" z 3 łyżek miodu, takiej samej dawki śmietany oraz 2 żółtek. Papkę nałóż na twarz i zmyj po kwadransie.
Upiększającą „maseczkę Kleopatry", po której cera jest pełna blasku i gładka jak jedwab, przygotujesz natomiast mieszając po 1 łyżce miodu i pełnotłustego mleka z 1 kurzym białkiem. Powstałą miksturę nałóż na twarz i zostaw na 30 minut (uwaga! maseczka po zaschnięciu jest bardzo krucha i może się osypywać).
Jeśli zaś połączysz 1 łyżkę miodu z 1 tartym jabłkiem (bez skórki) i taką papkę położysz na 15 minut – znakomicie nawilżysz i wygładzisz skórę.
Możesz również przygotować domowym sumptem odżywczy krem, właściwy dla każdego typu cery. Zmieszaj 100 g miodu z taką samą ilością oliwy z oliwek, a następnie delikatnie wklep miksturę w skórę twarzy. Taki naturalny kosmetyk najlepiej jest stosować na noc.
Pamiętaj również o tym, że najlepszym lekarstwem na spierzchnięte usta jest również miód. Wystarczy go nałożyć cienką warstwą na wargi i zlizać po 30 minutach.
Dla włosów i ciała
Miód stanowi także znakomity dodatek do upiększających kąpieli. W najprostszym wariancie wystarczy wlać do wanny z ciepłą (ale nie gorącą) wodą 100 g miodu, a następnie spłukać ciało bez dodatku mydła. Po takim zabiegu skóra jest elastyczna i zregenerowana.
Jeśli chcesz się w kąpieli dodatkowo odprężyć, a cerze zapewnić gładkość jedwabiu, miód najpierw rozpuść w litrze ciepłego mleka a następnie wlej taką odżywczą mieszankę do wanny. Gdy zaś mleko zastąpisz śmietaną i dodasz do tego 30 dag soli do kąpieli (albo morskiej) twoja skóra stanie się delikatna jak u niemowlęcia.
Miód możesz stosować również do pielęgnacji włosów. Na przykład jako naturalny rozjaśniacz i „nabłyszczasz". Wystarczy, że do 1 litra ciepłej wody dodasz łyżeczkę miodu i sok z jednej cytryny a następnie zastosujesz tę mieszankę do ostatniego płukania włosów po uprzednim zmyciu z nich szamponu.
Natomiast do odżywienia przesuszonych włosów możesz zastosować naturalną maseczkę ze 100 g miodu i 1 do 3 łyżek oliwy z oliwek. Taką miksturę nakłada się na zwilżone włosy i zostawia na 30 minut pod plastikowym czepkiem. Potem należy starannie umyć głowę.
Przy stosowaniu miodowej pielęgnacji należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt – wyjątkowo apetyczny zapach, który będzie ci towarzyszył jeszcze długo po zakończeniu upiększających zabiegów.
Już samo to jest grzechu warte.
29.05.2009
foto:istockphoto.com