Inspirander

Strona główna / Uroda / Maszynką czy kremem?

Maszynką czy kremem?
 Uroda

Maszynką czy kremem?

21 lipca, 2009

Wiosną i latem kobiety wreszcie mogą odsłonić nogi. Jednak, aby pokazać je światu bez wstydu trzeba zadbać o to by były idealnie gładkie.

Każda z nas ma swoją ulubioną, latami wypróbowaną metodę depilacji. Ty zapewne też. Co ciekawe – każdy ze znanych powszechnie sposobów usuwania zbędnego owłosienia ma tyleż samo zwolenników, co zagorzałych wrogów. Omówimy, zatem te najpopularniejsze, przedstawiając ich wady i zalety. Może zachęci cię to do wypróbowania czegoś nowego?

Woskiem we włos

Wosk – jest o tyle skuteczny, że pozostawia nogę idealnie gładką na czas około czterech tygodni.

A i później włoski odrastają nierównomiernie, a nie wszystkie naraz (przez co są mniej widoczne).

Wadą tej metody jest jej bolesność oraz konieczność wyhodowania odpowiedniej długości owłosienia, co w ciepłych miesiącach może być dosyć uciążliwe.

Wosku można używać na kilka sposobów, bądź jako plastycznej masy nakładanej bezpośrednio na skórę (wosk na ciepło i na zimno) lub w postaci tzw. plastrów. Ze wszystkich wymienionych metod można skorzystać w gabinecie kosmetycznym albo w zaciszu domowym, stosując jeden z dostępnych na rynku gotowych preparatów.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że taki zabieg jest dosyć czasochłonny. Dodatkową zaletą woskowej metody jest to, że systematycznie stosowana osłabia włoski i powoduje, że z czasem odrasta ich coraz mniej.

Najdokładniej woskiem wydepilujesz ciało u kosmetyczki, która w dodatku będzie umiała ocenić, czy twoja skóra lepiej zniesie zabieg na ciepło czy na zimno (ten ostatni jest szczególnie polecany dla osób o tzw. cerze naczyniowej)

Jeśli jednak zdecydujesz się na zabieg w domu pamiętaj, że dostępne na rynku preparaty na ogół mają swoją „specjalizację".

Jedne są do twarzy, inne do bikini albo do nóg i pach. 

Grunt to mechanika

Depilator mechaniczny jest wynalazkiem ostatnich lat XX wieku. O tyle praktycznym, że nie wymaga wizyty u kosmetyczki. Ponadto usuwa nawet bardzo króciutkie włoski, a efekt utrzymuje się około tygodnia.

Zabieg jednak nie jest całkowicie bezbolesny (chociaż na rynku dostępne są depilatory ze specjalnymi nakładkami, które poprzez masaż albo schłodzenie skóry mają zmniejszyć dyskomfort związany z bólem).

Wymaga też poświęcenia mu minimum 30 minut na każdą nogę i czasami powoduje podrażnienia albo wrastanie włosków pod skórę.

Depilator natomiast znakomicie sprawdza się w dłuższej podróży, ponieważ ze względu na nieduży rozmiar łatwo mieści się w bagażu i uwalnia nas od codziennego golenia nóg.

Maszynka do golenia to chyba najpopularniejsza i najszybsza metoda pozbycia się niechcianych włosków. Uwielbiają ją osoby, które nie lubią tracić zbyt wiele czasu na zabiegi kosmetyczne.

Ale ma niestety tę wadę, że efekt utrzymuje się tylko jedną, dwie doby, a potem skóra traci swoją gładkość. Nie jest jednak prawdą, jak się często uważa, że golenie wzmacnia włoski i powoduje ich zgęstnienie oraz intensywniejsze odrastanie.

Gładkość z tubki i inne metody

Kremy i pianki do depilacji mają skuteczność niewiele większą niż golenie (efekt utrzymuje się około 2 – 3 dni). Za to ich zastosowanie wymaga znacznie więcej czasu.

Niemniej mają swoje zagorzałe wielbicielki, ponieważ pozostawiają nogę gładszą niż maszynka do golenia, a ponadto niezmiernie rzadko powodują podrażnienia i mogą ich używać nawet osoby o bardzo wrażliwej skórze.

Nie bez znaczenia jest też całkowita bezbolesność tej metody.

W nowoczesnych klinikach odnowy biologicznej stosuje się jeszcze jedna metodę depilacji – za pomocą lasera. Jest to o tyle interesujące, że podobno wystarczają jeden, dwa zabiegi, aby pozbyć się owłosienia… na zawsze.

Jednak jest to sposób bardzo kosztowny i w związku z tym dostępny dla mniejszej liczby osób (w zależności od części ciała i powierzchni do wydepilowania cena wynosi średnio od 100 zł <np. skronie> do 800 zł <uda>, za jeden zabieg)

Inną stosunkowo nową metodą jest depilacja cukrowa – przez wielu uważana za najbardziej naturalną. Usuwanie włosków pastą cukrową jest techniką nowatorską tylko w Europie, ponieważ od stuleci stosują ją kobiety Bliskiego Wschodu. Skład pasty cukrowej jest bardzo prosty, całkowicie naturalny i zawiera cukier, zioła oraz sok z cytryny.

Taka masa nie przykleja się do skóry, dzięki czemu nie uszkadza powierzchniowej warstwy naskórka. Wspomniana metoda depilacji jest podobno mniej bolesna i drażniąca dla skóry niż ta za pomocą wosku. Dlatego pasta może być nakładana wielokrotnie na tą samą partię ciała, a włoski są usuwane w kierunku zgodnym ze swoim.

Znacznie mniejsze jest też ryzyko poparzenia skóry, ponieważ nakładana masa ma temperaturę ludzkiego ciała. Dzięki temu ten rodzaj depilacji jest właściwy dla osób cierpiących na żylaki lub mających rozszerzone naczynka krwionośne. Zaletą wspomnianej metody jest również jej dostępna cena (ok. 160 zł za obie nogi).

Z dobrodziejstwa pasty cukrowej możesz też skorzystać stosując ją w domu, po zakupieniu gotowego preparatu. Musisz jednak pamiętać, że wspomniana metoda depilacji wymaga sporej wprawy.

06.05.2009

foto:istockphoto.com

Inne Artykuły: