Inspirander

Strona główna / Uroda / Kwas hialuronowy – zamiast botoksu

Kwas hialuronowy – zamiast botoksu
 Uroda

Kwas hialuronowy – zamiast botoksu

30 lipca, 2009

Pełniejsze wargi, jędrniejszy owal twarzy, wygładzone bruzdy wokół nosa i ust lub na czole… a wszystko w zaledwie 30 minut. Takie właśnie błyskawiczne i spektakularne efekty przynoszą zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego.

To dzięki kwasowi hialuronowemu podziwiamy wciąż gładką twarz Madonny, Demi Moore, czy Nicole Kidman. Na szczęście, podobnie jak botoks, tak i wstrzykiwanie kwasu hialuronowego nie jest już zarezerwowane wyłącznie dla gwiazd i najzamożniejszych elit, a z jego dobrodziejstwa również i ty możesz skorzystać.

Kwas hialuronowy jest odmianą polisacharydu, który naturalnie występuje w ludzkim ciele, głównie w skórze. Jest to związek, który wiąże wodę w naskórku, dzięki czemu utrzymuje prawidłowe nawodnienie tkanek (jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody).

Niestety z biegiem lat jego zawartość w organizmie maleje, a co za tym idzie skóra traci swoją sprężystość. Dlatego w zabiegach wypełniania zmarszczek stosuje się żelowe implanty na bazie syntetycznych odmian kwasu hialuronowego np. tzw. Restylane.

Zapamiętaj:

 • kwas hialuronowy naturalnie występuje ludzkim organizmie, gdzie dba o prawidłowe nawilżenie naskórka i jego elastyczność;
 • z biegiem lat kwasu hialuronowego ubywa, przez co skóra traci swoją sprężystość;
 • w chirurgii estetycznej stosuje się zabiegi polegające na wstrzykiwaniu syntetycznego kwasu hialuronowego (np. Restylane) co zwiększa elastyczność skóry oraz wygładza zmarszczki.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg wypełniania zmarszczek trwa ok. 30 minut i polega na wstrzykiwaniu cienka igłą w określone miejsca żelu na bazie syntetycznego kwasu hialuronowego. Nie musisz się obawiać bólu, ponieważ zastrzyki są wykonywane po uprzednim miejscowym znieczuleniu skóry. Tak zaaplikowany żel wiąże wodę i powiększa objętość danej okolicy wygładzając zmarszczki lub modelując kontur ust. Po zabiegu miejsca wstrzyknięcia implantów mogą być przez kilka dni nieco opuchnięte. Czasami zdarzają się też małe krwiaki, które jednak dosyć szybko się wchłaniają. Stosując żelowe implanty z kwasu hialuronowego możesz m.in. usunąć bruzdy nosowo – wargowe, zmarszczki okolic oczu i między brwiami oraz wymodelować kontur ust, kształt kości policzkowych i owal twarzy. Jeżeli twoim problemem są zbyt małe lub wąskie wargi również i w tym przypadku wypełnienie kwasem hialuronowym może być znakomitym sposobem na poprawienie ich wyglądu. Ostatnio podobne implanty stosuje się również do powiększania biustu.

Zapamiętaj:

 • żel na bazie kwasu hialuronowego wstrzykuje się podskórnie, bardzo cienką igłą;
 • zabieg jest bezbolesny (stosuje się miejscowe znieczulenie);
 • wstrzyknięty podskórnie kwas hialuronowy powiększa objętość danej okolicy, dzięki czemu znikają zmarszczki, a kontury twarzy stają się bardzie zwarte;
 • implanty z kwasu hialuronowego stosuje się do likwidacji bruzd nosowo – wargowych, zmarszczek okolicy oczu i między brwiami, do modelowania konturu ust, kształtu kości policzkowych oraz owalu twarzy oraz do powiększania warg i biustu.

Wady i zalety wypełniaczy

Z zabiegów wstrzykiwania kwasu hialuronowego może skorzystać każda zdrowa osoba, niezależnie od wieku. Przeciwwskazaniem jest tutaj ciąża i okres karmienia piersią, choroby o podłożu autoimmunologicznym, skłonność do powstawania bliznowców, stany zapalne skóry (jak opryszczka czy trądzik) oraz bardzo rzadko spotykana alergia na kwas hialuronowy. Wśród objawów niepożądanych notuje się zaczerwienienie, obrzęk i ból w miejscu wstrzyknięcia preparatu, które utrzymują się powyżej 72 godzin, niezanikające zgrubienia oraz świąd i długotrwałe pieczenie skóry. Efekt zabiegu utrzymuje się średnio około 6 do 9 miesięcy, ale pamiętaj, że zależy to również od twojego wieku, rodzaju skóry oraz trybu życia, który prowadzisz (palenie papierosów oraz długotrwałe przebywanie na słońcu mogą skrócić ten okres). Wadą takich zabiegów jest ich stosunkowo wysoka cena, która zależy od liczby zużytych ampułek żelu (około 1200 – 1600 zł kosztuje modelowanie i powiększanie ust, 800 do 1000 złotych zapłacisz za likwidację zmarszczek na czole, a biust powiększysz za około 4000 zł)

Zapamiętaj:

 • implanty z kwasem hialuronowym można stosować niezależnie od wieku;
 • zrezygnuj z zabiegu, jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią, cierpisz na autoimmunologiczne schorzenie, masz skłonność do bliznowców, stany zapalne skóry albo alergię na kwas hialuronowy;
 • efekt zabiegu utrzymuje się średnio 6 do 9 miesięcy;
 • zabiegi kosztują średnio od 800 zł do kilku tysięcy. 

03.06.2009

foto:istockphoto.com

 

Inne Artykuły: