Jak rozpoznać u siebie pierwsze objawy depresji?
31 lipca, 2009Przeczytaj, nim będzie za późno. Profilaktyka depresji to najskuteczniejsza walka z tą niezwykle trudno uleczalną chorobą.
Depresja jest chorobą, która, jak wynika z danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a zachorowalność na nią wciąż wzrasta. Niestety często pozostaje nierozpoznana i nie jest leczona.
Dzieje się tak dlatego, że w początkowym okresie niewiele różni się od zwykłego smutku czy gorszego nastroju, który od czasu do czasu miewamy wszyscy. Są jednak objawy, które powinniśmy potraktować jako sygnał ostrzegawczy i natychmiast skonsultować z lekarzem, szczególnie jeśli trwają dłużej niż 2 tygodnie.
Podstawowe objawy
W depresji następuje zobojętnienie na aktywności, które sprawiały wcześniej przyjemność. Osoby chore powoli tracą zainteresowanie otaczającym ich światem. Często również najprostsze czynności życia codziennego zaczynają przerastać ich możliwości – nie mają „siły" wstać z łóżka, przestają dbać o swój wygląd czy chodzić do pracy. Zaczynają wycofywać się z kontaktów z innymi ludźmi.
Dominującym uczuciem staje się smutek, apatia oraz przygnębienie. Życie przestaje cieszyć, tak więc wszelkie próby rozweselenia chorego podejmowane przez otoczenie nie odnoszą żadnego skutku. Temu wszystkiemu towarzyszy przekonanie o własnej bezwartościowości oraz niska samoocena.
Chorzy na depresję uważają, że do niczego się nie nadają, a wszystko co robią jest skazane na niepowodzenie. Przypominają sobie błędy, które popełnili i zaczynają odczuwać z ich powodu wielkie poczucie winy. Często uważają, że są obciążeniem dla swoich bliskich.
Obniżonemu nastrojowi najczęściej towarzyszy lęk. Co istotne, chory traci nadzieję na zmianę swojego stanu. Jest przekonany, że będzie się tak czuł już zawsze, więc jako jedyne wyjście z tej sytuacji zaczyna widzieć w odebraniu sobie życia. I właśnie pojawienie się myśli samobójczych jest najbardziej alarmującym objawem. W takim wypadku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Poza tym osoby z depresją mogą cierpieć na bezsenność, wielokrotnie budzić się w nocy (często z towarzyszącym uczuciem lęku) lub zacząć się budzić rano wcześniej niż zazwyczaj. Mogą jednak również odczuwać nadmierną senność w ciągu dnia lub potrzebować większej ilości snu niż dotychczas. Często również tracą apetyt albo zaczynają się przejadać.
Poniżej znajduje się lista objawów, jakie mogą wystąpić w depresji:
- utrata zainteresowań lub radości z wykonywania czegokolwiek
- pogorszenie nastroju, przygnębienie lub uczucie beznadziejności
- trudności z zasypianiem lub snem, albo sen zbyt długi
- uczucie zmęczenia lub braku energii
- utrata apetytu lub przejadanie się
- trudności z koncentracją w czasie wykonywania takich czynności jak czytanie gazety czy oglądanie telewizji
- nawracające poczucie winy
- myśli samobójcze lub o uszkodzeniu siebie w jakiś sposób
- niemal stale utrzymujący się lęk
- spowolnienie ruchów oraz mowy, lub nadpobudliwość motoryczna ( nie możesz przestać wykonywać jakichś ruchów)
08.06.2009
foto:istockphoto.com