Jak przechowywać kosmetyki
20 lipca, 2009Szminki, pudry i kremy lubią, gdy się o nie dba. Oto małe vademecum, jak przechowywać kosmetyki?
Kosmetyki są, obok telefonu i brylantów, największym przyjacielem kobiety. I dlatego wymagają szczególnej ochrony. O czym wie każda istota płci żeńskiej niemalże już od kołyski. Czy jednak mamy również wiedzę o tym jak najlepiej o tego przyjaciela zadbać, tak aby nam służył jak najdłużej? Bo kupno kosmetyku to jedno. A dbałość o jego „kondycję" – drugie.
Nawet najdroższy i najbardziej wyszukany krem źle potraktowany może cię kiedyś zaskoczyć, miast subtelnego aromatu róż, zjełczałym zapaszkiem starego tłuszczu.
Jak rozpoznać zepsuty kosmetyk?
Przede wszystkim po zapachu. Świeże kosmetyki (kremy, balsamy, tzw. kosmetyki kolorowe, artykuły do demakijażu) na ogół mają subtelny, ale przyjemny aromat, często charakterystyczny dla danej marki (wyjątkiem są tutaj bezzapachowe produkty dla alergików).Gdy się psują tracą zapach, albo wręcz zaczynają brzydko pachnieć.
Drugim znakiem rozpoznawczym powinna być dla ciebie zmiana konsystencji lub koloru. Jeśli krem niepokojąco zgęstniał a tusz, czy pomadka do ust ma dziwny nalot – to znak, że czas się z nimi rozstać, niezależnie od tego jak wiele produktu jeszcze zostało w opakowaniu.
Natomiast zepsute perfumy mętnieją i czasami przybierają bardziej stężona barwę. Gdy zauważysz takie zmiany w swoich kosmetykach – nie wahaj się ich natychmiast wyrzucić do śmieci, choćby były nie wiem jak „ukochane".
Używając ich mimo wszystko ryzykujesz nie tylko to, że nie będą skuteczne, ale i własnym zdrowiem, narażając się na alergie, wypryski i inne kłopoty ze skórą. Co zatem powinnaś zrobić aby cieszyć się swoimi kosmetykami jak najdłużej?
Gdzie prawidłowo przechowywać kosmetyki?
Większość produktów kosmetycznych, zanim trafi na rynek, przechodzi specjalne testy w ekstremalnych warunkach (wilgotności oraz wysokiej i niskiej temperatury). Teoretycznie są więc przygotowane na to, że nie zawsze zadbamy o to aby je prawidłowo przechowywać. Niemniej o ile jednak krótkotrwałe uchybienia w tym względzie nie powinny uczynić im wielkiej szkody, o tyle permanentne zaniedbania mogą doprowadzić do przedwczesnego zepsucia kosmetyku.
Przede wszystkim produkty kosmetyczne nie lubią nadmiernej wilgoci, przegrzania i zbytniego, długotrwałego naświetlania. Dlatego aby długo pozostawały świeże trzymaj je z dala od kaloryferów i sztucznych źródeł światła (jak na przykład lampki). Bardzo szybko zepsują się też na parapecie, wystawione na promienie słoneczne.
Z powodu wilgoci łazienka także nie jest najlepszym miejscem na przechowywanie kosmetyków, ale ze względu na wygodę raczej trudno tego uniknąć, toteż zadbaj o to, aby przynajmniej schronić je przed wspomnianą wilgocią w szafce.
Natomiast niska temperatura na ogół służy trwałości kosmetyków. Specjaliści zalecają nawet aby na przykład lakiery do paznokci trzymać w lodówce. Zaś perfumy (zwłaszcza te w przezroczystych butelkach) najlepiej abyś przechowywała w chłodnym miejscu, zamknięte w kartoniku – chociaż to niemalże zbrodnia, zważywszy na urodę falkonów, w których się je sprzedaje.
Czego jeszcze nie lubią kosmetyki?
Dopływu powietrza i bakterii. Dlatego zawsze pamiętaj o szczelnym zamykaniu opakowania. Do nabierania kremu najlepiej jeśli zastosujesz szpatułkę (którą należy czyścić po każdym użyciu) a jeśli to robisz palcami zawsze umyj przedtem ręce.
Gdy wyjeżdżasz na wakacje, gdzie możesz mieć trudności z zapewnieniem odpowiednich warunków przechowywania najlepiej zamiast pełnych opakowań zabierz ze sobą próbki kosmetyków albo preparaty w tubkach, sprayu lub z pompką.
I nigdy, przenigdy nie kupuj produktów z wystawy sklepowej czy półek podświetlanych halogenami. Ani nie zostawiaj ich w przegrzanym samochodzie (zwłaszcza w bagażniku)
Przy zachowaniu wspomnianych zasad zarówno twoje kosmetyki, jak i ty z pewnością będziecie się mieli dobrze.
23.04.2009
Foto:istockphoto.com