Jak poradzić sobie ze stresem
3 sierpnia, 2009O negatywnym działaniu stresu na nasz organizm powiedziano i napisano bardzo wiele. Aby bardziej obrazowo przedstawić to działanie odwołamy się do amerykańskich specjalistów w dziedzinie stresu, którzy twierdzą, że reakcja człowieka na stresującą sytuację podobna jest do szykującego się do startu samolotu .
W tym czasie wszystkie nasze najważniejsze organy wewnętrzne – serce, płuca, przewód pokarmowy, system naczyniowy, mózg – żeby przystosować się do nowej, ekstremalnej sytuacji, poddane są ogromnemu obciążeniu. Obecność stresu w naszym życiu wyraźnie widać również na zewnątrz – cera jest bardzo wrażliwa na wszelkiego rodzaju burze mające miejsce w naszym organizmie. Tłumaczy się to tym, że pod wpływem stresu uaktywniają się takie hormony jak adrenalina i kortyzon oraz wolne rodniki.
To właśnie one spowalniają proces tworzenia się kolagenu w skórze, zmniejszają przyswajalność witamin, mikroelementów i tlenu, niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania cery. W wyniku takich zmian hormonalnych cera bardzo traci na wyglądzie – staje się blado – ziemista, sucha, skłonna do wyprysków i alergii, traci sprężystość. Dlatego koniecznie musimy wypowiedzieć wojnę stresowi!
10 kroków do odzyskania spokoju
Sfera psychiki:
1. Zmień sposób myślenia – stres nie lubi pozytywnych myśli.
2. Pracuj nad swoją asertywnością – naucz się mówić ?nie".
3. Zarówno w pracy, jak i w domowych obowiązkach – duże przedsięwzięcia rozbijaj na małe i realizuj je małymi kroczkami.
4. Spotykaj się z przyjaciółmi, urządzaj małe święta na co dzień.
5. Nie przejmuj się opinią innych.
6. Naucz się odpoczywać – ustal dni (pory dnia), kiedy możesz zająć się jogą, ćwiczeniami rozciągającymi, jazdą na rowerze. Korzystaj ze słońca i spacerów.
7. Pozwól sobie czasem czuć się jak dziecko – spełniaj swoje zachcianki.
Sfera fizjologii:
1. Odżywiaj się prawidłowo. Statystyki wykazują, że 60% z nas ?zajada stres" czekoladą. Jest to dobre rozwiązanie, ale na dłuższa metę zajadanie się słodyczami ma bardzo negatywny wpływ na cerę, która na taką dietę może zareagować wysypką i nadmiernym wydzielaniem się tłuszczu. Bardzo dobrymi pomocnikami w walce ze stresem są złożone węglowodany, w które obfituje nieoczyszczony ryż oraz żytnia mąka grubo mielona. Nieocenione są również warzywa i owoce – zawierają dużo witamin i mikroelementów, no i oczywiście ryby – bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3, które dotychczas są uznawane za najbardziej aktywne elementy w walce ze stresem.
2. Wspomagaj się ziołami .Wśród nich najlepiej wpływają na dobry nastrój rozmaryn, imbir, lukrecja, melisa, dziurawiec, kozłek lekarski i żeń – szeń.
3. Uzupełnij dietę mikroelementami – magnezem, cynkiem, potasem. Te pierwiastki odgrywają istotną rolę w sytuacjach wymagających od nas dużego wysiłku oraz obfitujące w stresujące momenty.
Foto: Istockphoto.com