Inspirander

Strona główna / Uroda / Jak pokonać nieśmiałość

Jak pokonać nieśmiałość
 Uroda

Jak pokonać nieśmiałość

3 sierpnia, 2009

Czerwienisz się, gdy musisz zabrać głos publicznie? Na myśl o randce zaczynają drżeć ci dłonie? Te i wiele innych problemów bierze się z nieśmiałości. Jednak nie musi tak być już zawsze, bowiem nieśmiałość da się pokonać!

Nieśmiałość potrafi niezwykle utrudnić życie. Osoby nieśmiałe często z powodu lęku i niewiary we własne siły omija wiele szans – na fajną randkę, dobrą pracę czy spełnianie marzeń. Oto kilka rad, jak nabrać pewności siebie:

Metoda małych kroczków:

Pokonaj swoje trudności zaczynając od małych kroczków. Pomyśl w jakich sytuacjach czujesz się speszona. Zacznij od tych, które wydają ci się najłatwiejsze (np. zapytanie przechodnia o drogę). Postaraj się dobrze przygotować do wykonania zadania (np. powtórz kilkakrotnie, to co chcesz powiedzieć). Nie zrażaj się, jeśli nie wyjdzie ci za pierwszym razem. Pamiętaj, że trening czyni mistrza i nagradzaj  się nawet za najmniejsze sukcesy (po wykonaniu zadania zrób coś, co lubisz np. wybierz się do kina)

Stwórz własną listę zalet

Osoby nieśmiałe często cechuje niska samoocena. Ich przekonania na temat siebie bywają bardzo negatywne – uważają, że nie są w niczym dobrzy. Pomocnym ćwiczeniem w takiej sytuacji jest sporządzenie listy  swoich zalet i umiejętności. Wypisz wszystkie przychodzące ci do głowy dobre strony swojej osobowości oraz rzeczy, które potrafisz robić dobrze (nawet te najdrobniejsze jak np. upieczenie sernika). Jeśli masz z tym trudności, warto poprosić bliskie osoby, aby ci pomogły. Przy okazji możesz się przekonać, jak pozytywnie odbiera cię twoje otoczenie!

Poszukaj dobrych stron

Nieśmiałość jest przeważnie przykrym, ale czasem również wstydliwym problemem.  Czy naprawdę nie ma ona jednak jasnych stron? Pomyśl nad zaletami swojej nieśmiałości. Być może dzięki temu, że mniej się odzywasz, potrafisz skupić uwagę na rozmówcy, tak że czuje się on naprawdę słuchany? Jeśli znajdziesz kilka takich pozytywów, nieśmiałość przestanie być już wyłącznie wadą i będzie łatwiej przyznać się do niej innym, zamiast udawać bardziej pewną osobę niż się w rzeczywistości jest. Bądź sobą!

Poszukaj pomocy

Jeśli czujesz, że twoja nieśmiałość jest dla ciebie problemem, warto wybrać się do psychologa. Terapia uświadomi ci przyczyny twojej nieśmiałości i pomoże w walce z własnymi zahamowaniami. Problemem wielu osób nieśmiałych jest brak umiejętności odmawiania. Warto więc zapisać się na trening asertywności, dzięki któremu nauczysz się bronić własnych praw – to doda ci pewności siebie.

Zapamiętaj:

– Nieśmiałość nie jest dana raz na zawsze – można z nią walczyć!

– Nieśmiałość nie jest tylko twoim problemem – wg statystyk około 77% Polaków jest lub było nieśmiałych w jakimś okresie swojego życia, zaś 13% deklaruje, że jest nieśmiałymi. Poza tym znajdujesz się  w doborowym towarzystwie – osobami nieśmiałymi był również Einstein czy Abraham Lincoln

– Mimo że, nieśmiałość wydaje ci się udręką, ma ona również dobre strony

– Więcej na ten temat przeczytasz w „Nieśmiałość. Co to jest? Jak sobie z nią radzić?" P. Zimbardo

Inne Artykuły: