Inspirander

Strona główna / Uroda / Jak pielęgnować włosy zimą

Jak pielęgnować włosy zimą
 Uroda

Jak pielęgnować włosy zimą

20 lipca, 2009

Zimą nakrycia głowy powodują, że włosy są oklapnięte, matowe i często się elektryzują. W dodatku włączone kaloryfery i różnica temperatur sprawiają, że suche włosy mają tendencję to dalszego przesuszania, a tłuste przetłuszczają się jeszcze bardziej. Jednak właściwą pielęgnacją możesz częściowo zniwelować te niekorzystne efekty.

Podstawowe zasady

Istotnym elementem pielęgnacji włosów zimą jest ich mycie. Dlatego szybko przetłuszczające się włosy myj tak często jak tego wymagają, nawet dwa razy dziennie. Pamiętaj jednak, aby do ich płukania nie używać zbyt zimnej ani nadmiernie gorącej wody, a podczas mycia zafunduj sobie mini – masaż skóry głowy, który poprawi jej ukrwienie.

Zrezygnuj też z ciężkich obciążających włosy odżywek bez spłukiwania, a kosmetyki dobierz do potrzeb swoich włosów.

Możesz również używać tzw. suchego lakieru. Natomiast do włosów przesuszonych stosuj pielęgnację nawilżającą, np. opartą na bazie protein jedwabiu. Aby zapobiec ich oklapnięciu do modelowania używaj kosmetyków dodających włosom objętości.

Zapamiętaj:
– suche włosy zimą przesuszają się jeszcze bardziej a tłuste przetłuszczają się szybciej niż zwykle
– włosy tłuste myj tak często jak tego potrzebują, nawet dwa razy dziennie                                                                               – unikaj gorącej i bardzo zimnej wody, zbyt ciepłego strumienia powietrza w suszarce i odżywek bez spłukiwania
– możesz też stosować suchy lakier lub szampon
– do włosów suchych używaj zimą kosmetyków nawilżających
– kondycję włosów zimą poprawisz masażem skóry głowy, który pobudzi jej ukrwienie

Gdy włosy zimą stracą połysk

Gdy twoje włosy na skutek noszenia czapki i częstych zmian temperatury stracą swój połysk, zamiast kosmetyków nabłyszczających (które dodatkowo je obciążą i spowodują ich oklapniecie) stosuj płukanki z rozcieńczonego wodą octu lub soku z cytryny. Pamiętaj też, aby nie myć głowy gorącą wodą, a ostatnie płukanie zrobić możliwie chłodną (na tyle na ile nie będzie to groziło przeziębieniem)

Zapamiętaj:
– zimą częste zmiany temperatury oraz noszenie czapek pozbawia włosy połysku
– aby włosy się nie przetłuszczały i nie były przyklaśnięte do nadania im połysku zamiast przeznaczonych do tego kosmetyków stosuj płukanki z sokiem z cytryny lub octem
– po umyciu włosy płucz chłodną wodą

Jak zimą przywrócić włosom puszystość?

Jeśli twoje włosy są z powodu noszenia czapki straciły swoją puszystość przywracanie im kondycji zacznij już na etapie ich suszenia po umyciu głowy. Susz je w sposób zwiększający ich objętość, czyli głową do dołu, ale (co bardzo ważne) chłodnym strumieniem powietrza.

Stosuj również z umiarem kosmetyki do układania włosów, aby nadmiernie nie obciążyć kosmyków. I nigdy nie zakładaj nakrycia głowy na wilgotnawe włosy. Po zdjęciu czapki delikatnie przeczesz pasma a następnie spryskaj je lakierem (najlepiej dodającym objętości).

Zapamiętaj:
– dla przywrócenia włosom puszystości susz je chłodnym strumieniem powietrza, głową do dołu
– nie przesadzaj z ilością kosmetyków do układania włosów, ich nadmiar obciąża włosy
– nigdy nie zakładaj czapki na wilgotne włosy
– po zdjęciu czapki przeczesz włosy i delikatnie spryskaj je lakierem

Jak zimą unikać elektryzowania się włosów?

Zimą uciążliwe jest także elektryzowanie się włosów. Dzieje się tak, ponieważ pocierasz nimi o sztuczne materiały (czapkę, szalik, kołnierz ze sztucznego futerka itp.) albo, gdy są wysuszone z powodu kaloryferów. Dlatego raz w tygodniu stosuj na włosy maseczkę nawilżającą.

Remedium mogą być też tzw. „zimowe" kosmetyki", które mają w swoim składzie czynniki antystatyczne np.: serum w kapsułkach przeciw elektryzowaniu się włosów Bonacure (Schwarzkopf Professionel, ok. 60 zł, do na bycia w salonach fryzjerskich) albo seria do zimowej stylizacji Hydro Style Wellaflex (ok. 15 zł). W ostateczności awaryjnym sposobem jest przygładzenie włosów wilgotnymi dłońmi.

Zapamiętaj:
– gdy włosy się elektryzują raz na kilka dni stosuj maseczkę nawilżającą
– używaj kosmetyków z „zimowych" serii, ponieważ mają w swoim składzie czynniki antystatyczne
– awaryjnie możesz przygładzić włosy zwilżonymi wodą dłońmi

Jak zimą walczyć z łupieżem?

Zimą na ogół nasilają się również łupież, swędzenie i łuszczenie się skóry głowy. Jest to reakcja na zmiany temperatury, spadek wilgotności otoczenia oraz pocieranie skóry materiałem czapek czy kapturów. Wtedy dwa razy w tygodniu stosuj szampon z dodatkiem substancji złuszczających naskórek (np. Kerium La Roche-Posay, ok. 50 zł, do nabycia w aptece albo z serii Nizoral, w cenie ok. 20 zł).

Natomiast zaczerwienienie i swędzenie złagodzi szampon zawierający olejek z drzewa herbacianego (seria Tea Tree, Paul Mitchell, cena ok. 80 zł, można kupić w salonie fryzjerskim). Pomoże ci też masaż olejkiem herbacianym (w cenie kilkunastu złotych, dostępny w aptekach i sklepach zielarskich). Na co dzień natomiast stosuj łagodne szampony przeciwłupieżowe.

Zapamiętaj:
– dwa razy w tygodniu (nie częściej) stosuj szampony złuszczające naskórek
– na co dzień używaj łagodnych szamponów przeciłupieżowych
– na swędzenie i zaczerwienienie skóry głowy pomaga masaż olejkiem herbacianym

15.06.2009

foto:istockphoto.com

 

Inne Artykuły: