Inspirander

Strona główna / Uroda / Jak dbać o zęby w ciąży?

Jak dbać o zęby w ciąży?
 Uroda

Jak dbać o zęby w ciąży?

30 lipca, 2009

Jeśli dopiero planujesz powiększenie rodziny, a masz jakiekolwiek kłopoty z zębami, nie zwlekaj z wizytą u dentysty.

Nie będziesz się później musiała stresować, że jakiś zabieg może zaszkodzić dziecku w twoim łonie. A i ludowe porzekadło – każde dziecko to jeden stracony ząb, też nie musi okazać się prawdą.

Ale też nie panikuj, jeśli pojawią się kłopoty z próchnicą, a jesteś w ciąży.

Odwiedzając stomatologa od razu na wstępie poinformuj go o swoim stanie, gdyż niektórych zabiegów nie należy robić w pierwszym trymestrze, a także tuż przed rozwiązaniem.

Wpływ na zdrowie maluszka

Zdrowe zęby przyszłej mamy, to dobry posag dla dziecka. Próchnica, choroby przyzębia i infekcja dziąseł bowiem mogą sprawić, że toksyny wytwarzane przez ogniska bakterii trafiają również do płodu, a organizm matki, walczący z trawiącą ją infekcją, w mniejszym stopniu odżywia rozwijające się w niej dziecko.

Wtedy maleństwo może urodzić się słabsze, a w skrajnych, na szczęście rzadkich, wypadkach, gdy bakterie z jamy ustnej dostaną się do krwi, może nawet dojść do poronienia.

Higiena przede wszystkim

Jeśli wyleczyłaś zęby i próchnica pozostała już tylko wspomnieniem, skup się na utrzymaniu uzębienia i całej jamy ustnej w perfekcyjnym porządku.

Ideałem byłoby, gdybyś po każdym posiłku dokładnie, co najmniej przez 2 minuty szczotkowała zęby pastą z fluorem. Zaprzyjaźnij się też z nicią dentystyczną, aby usunąć resztki pokarmowe.

Przekrwione dziąsła są bardziej narażone ma szkodliwą płytkę nazębną, czyli warstwę bakterii gromadząca się na zębach po każdym posiłku. Zwłaszcza że wiele ciężarnych lubi podjadać słodycze, wyjątkowo niebezpieczne dla szkliwa, o najróżniejszych porach, także w środku nocy, zapominając później umyć zęby.

Lepsze znieczulenie niż stres

W pierwszym trymestrze należy unikać przyjmowania jakichkolwiek leków, w tym także znieczulenia. Natomiast począwszy od czwartego miesiąca, gdy wszystkie ważne życiowo organy płodu są już ukształtowane, jego podanie nie powinno być problemem, jeśli np. borowanie byłoby zbyt trudne do wytrzymania.

Obecnie odchodzi się od zatruwania bolącego zęba na rzecz miejscowego znieczulenia, takim specyfikiem, który można podać kobietom ciężarnym. Dentysta wie również – jeśli jest poinformowany o ciąży – jaką dawkę wówczas podać, gdy przyszła mama jest w pierwszym trymestrze (kiedy należy unikać wszelkich leków).

Jeśli bolesna interwencja dentysty jest niezbędna, mimo wszystko lepsze będzie znieczulenie, niż stres, strach i panika, które nie pozostają bez wpływu na zdrowie rozwijającego się płodu.

Czego powinnaś unikać

Mimo że prześwietlanie zęba jest obecnie bezpieczne dla płodu (kobieta w jego trakcie jest chroniona ołowianym fartuchem od szyi w dół), gdy nie ma palącej potrzeby, lepiej go unikać.

Jeśli stan zapalny jest bardzo ostry i zdjęcie rtg trzeba wykonać, poinformowany o ciąży lekarz zna procedury i zdrowie płodu na tym nie ucierpi.

Upiększanie może poczekać

Wybielanie zębów lepiej odłożyć na okres po połogu. Preparaty, którymi się je wykonuje, nie są bowiem w pełni przebadane pod kątem szkodliwości dla płodu. Natomiast nie ma przeciwwskazań do noszenia aparatu ortodontycznego stałego, lub tymczasowego przez przyszłą mamę, o ile nie wystąpią kłopoty z dość częstą przypadłością w tym stanie – krwawieniem dziąseł.

Można też czyścić zęby z kamienia, nie jest to groźne dla dziecka.

I uwaga! Ważne jest również, by także przyszły tatuś przed przyjściem na świat maluszka wyleczył zęby. Po narodzinach bowiem eksplozja uczuć rodzicielskich sprawia, że wkrótce w buzi niemowlęcia znajduje się komplet bakterii z jam ustnych obojga rodziców.

Racjonalna dieta dla dwojga

Niezwykle ważna jest treściwa, zróżnicowana i bogata w wapń, ale niezbyt tłusta, dieta przyszłej matki. W twoim jadłospisie powinno się znaleźć dużo produktów z witaminami z grupy B (świeże ryby, białe mięso, przetwory mleczne) i witaminą C (świeże warzywa i owoce, zwłaszcza cytrusy).

Natomiast wszelkie suplementy diety stosuj bardzo ostrożnie, wyłącznie wtedy, gdy zapisze je lekarz prowadzący.

01.05.2009

foto:istockphoto.com

Inne Artykuły: