Jak dbać o dłonie
20 lipca, 2009Pielęgnacja skóry rąk polega głównie na regularnym stosowaniu odpowiednich preparatów. Właściwe oczyszczanie, nawilżanie i ochrona to podstawowe zabiegi profilaktyczne w pielęgnacji skóry dłoni.
O dłonie powinnaś dbać za wszelką cenę.Bardziej zaawansowane działania to regeneracja poprzez kąpiele, maseczki i masaże, gimnastyka oraz profesjonalne zabiegi w salonach kosmetycznych. Oto kilka podstawowych rad.
Codzienna pielęgnacja:
Ręce powinno się myć w ciepłej (nie gorącej) wodzie, delikatnym mydłem nawilżającym z dodatkiem kremu albo olejków roślinnych (np. glicerynowym), które natłuści naskórek, a jednocześnie ma obojętne lub kwaśne pH.
Gorąca woda niszczy warstwę tłuszczowa naskórka, co powoduje wysuszenie skóry. Dłonie należy osuszać, a nie wycierać, zwłaszcza gwałtownie.
Raz w tygodniu skórze dłoni przyda się piling enzymatyczny lub drobnoziarnisty, który rozjaśni, wygładzi i przygotuje naskórek na przyjęcie wartościowych składników odżywczych zawartych w kremie.
Po każdym zamoczeniu dłoni powinno się wklepać w nie krem. Podobnie jak twarz, szyja czy dekolt, także dłonie potrzebują kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla nich. Tylko takie bowiem preparaty zawierają substancje, które pomogą skórze zachować ładny wygląd.
Latem można używać lekkich kremów nawilżających, ale zimą trzeba sięgnąć po kremy z większą zawartością tłuszczu. Kremy przeznaczone do pielęgnacji rąk są zwykle bogate w składniki nawilżająco-ochronne: glicerynę, aloes, kozie mleko, proteiny jedwabne, witaminy C i E. Nie brakuje w nich też substancji kojących: alantoiny, pantenolu, rumianku.
Jeśli oprócz działania nawilżającego, mają również regenerować zniszczony naskórek, to zawierają wyciągi roślinne, np. z echinacei, oraz oleje roślinne, np. z awokado lub pestek winogron. Zimą godne polecenia są kremy z dużą zawartością gliceryny, która wiążąc wodę, zapobiega wysuszaniu skóry i chroni powłokę hydrolipidową skóry.
A lata lecą…
Z upływem lat skóra dłoni traci elastyczność, wygląda, jakby było jej za dużo i marszczy się. To sygnał, że należy stosować kremy przeciw starzeniu się skóry, np. z retinolem, koenzymem Q10, wyciągiem z soi.
Takie kosmeceutyki mają w swojej ofercie marki Neutrogena i Ziaja. Nowoczesne preparaty opóźniające procesy starzenia się skóry dłoni powinny uzupełniać brak lipidów, dostarczać składniki naturalnego czynnika nawilżającego, ułatwiać wiązanie wody przez włókna keratynowe oraz długotrwale zabezpieczać przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.
Dermatolodzy zalecają stosowanie na dłonie na dzień lekkich preparatów ochronnych, a na noc bogatych w substancje regenerujące i odżywcze, przede wszystkim w lipidy, ceramidy, nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy.
Podczas nocy skóra może w pełni wykorzystać dostarczane jej substancje aktywne. Taką odżywkę do rąk na noc opracowano w laboratoriach marki Iwostin. Po jej aplikacji zakłada się bawełniane rękawiczki.
Rano skóra dłoni jest odpowiednio napięta, odżywiona i zregenerowania, a na jej powierzchni wytwarza się niewyczuwalna warstwa chroniąca przed niekorzystnym wpływem środowiska.
Kąpiele, masaże, gimnastyka
Ulgę spierzchniętej, szorstkiej, zaczerwienionej skórze dłoni przyniesie kilkuminutowy masaż witaminami A i E w płynie albo oliwą z dodatkiem soku z cytryny. Potem trzeba pokryć dłonie grubą warstwą kremu odżywczego, nałożyć bawełniane rękawiczki i owinąć ręce ciepłym ręcznikiem na 15 minut.
Kąpiel w oliwie albo oleju słonecznikowym czy z pestek winogron świetnie koi i zmiękcza podrażnioną skórę dłoni oraz odżywia kruche, matowe, rozdwajające się paznokcie. Zabieg taki najlepiej wykonać przed snem, zanurzając dłonie w podgrzanej oliwie na 20 minut i zakładając na noc bawełniane rękawiczki. Zarówno oliwy, jak i oleju można użyć wielokrotnie. Jeśli mamy mniej czasu, możemy wmasować w dłonie sok z cytryny zmieszany z gliceryną.
Bardzo wskazane są, zwłaszcza zimą, kąpiele parafinowe dłoni. Parafina zawiera naturalne substancje natłuszczające, a po nałożeniu na skórę tworzy warstwę zatrzymującą wilgoć. Poza tym parafina długo utrzymuje ciepło i powoli przekazuje je ciału. Kąpiel parafinowa otwiera pory skóry i wspomaga krążenie krwi, przez co wspaniale rozgrzewa przemarznięte dłonie. Po zabiegu skóra staje się miękka i elastyczna, a mięśnie rozgrzane i rozluźnione. W aptekach można kupić parafinę marki Oceanic przeznaczoną specjalnie do takiej regenerującej kąpieli dłoni.
Często gimnastyka i automasaż dłoni mogą zapobiec, albo przynajmniej złagodzić, powstawaniu zmian reumatycznych palców i nadgarstków. Polecamy Tobie automasaż polegający na głaskaniu, ugniataniu i rozcieraniu.
1. Lewą dłonią głaszczemy poprzecznie wewnętrzną stronę dłoni prawej od palców do przedramienia i powracamy ruchem ślizgowym na przemian po wewnętrznej i zewnętrznej bocznej powierzchni przedramienia do palców.
2. Lewą dłonią ugniatamy całą wewnętrzną powierzchnię dłoni prawej, od palców, przez śródręcze, nadgarstek i przedramię do łokcia, powracamy ruchem ślizgowym do palców.
3. Rozcieramy kolejno wszystkie stawy palców od opuszków przez śródręcze do nadgarstka.
Przebarwienia na dłoniach
Na dłoniach mogą pojawić się ciemne plamki. Najczęstsze przebarwienia to popularne piegi, zlokalizowane na grzbietach rąk. Na ogół są to żółtobrązowe plamy o średnicy 1-2 mm, ułożone nieregularnie. Zimą jaśnieją, ale po pierwszej ekspozycji na promieniowanie UV zmian przybywa. Inne przebarwienia to plamy soczewicowate, zazwyczaj liczne na grzbietach rąk.
Samemu można zacząć od pilingu, potem przetrzeć dłonie miąższem cytryny. Zabieg stosować trzeba raz w tygodniu. Codziennie należy smarować ręce kremem rozjaśniającym, a nawet intensywnie wybielającym serum (Clairial, SVR, Bioderma).
W gabinecie lekarza dermatologa estetycznego można poddać się głębokiemu złuszczaniu, ale po takim zabiegu przez tydzień nie wolno moczyć rąk.
Walka z przebarwieniami jest bardzo trudna, a jej efekty często mało zadawalające i krótkotrwałe. Dlatego najrozsądniej jest zapobiegać ich pojawianiu się. W profilaktyce najskuteczniejsze są kremy z filtrami UV o dużych faktorach, aplikowane na dłonie rano przez cały rok.
08.06.2009
foto:istockphoto.com