Jak dbać o cerę naczynkową jesienią?
19 września, 2017Instagram/ @gotskinnies
Jesień to czas kiedy cera naczynkowa wymaga szczególnej troski i ochrony. Zimno, słota, wiatr i deszcz działają negatywnie na stan skóry wrażliwców. Cera naczynkowa pod wpływem ekstremalnych warunków pogodowych zaczyna się rumienić, a w dodatku pojawiają się na niej niechciane pajączki. Jak więc pielęgnować cerę naczynkową jesienią i zadbać o jej profilaktykę w porę? Redakcja INSPIRANDER doradza.
Dobre nawyki, które pomogą dbać o cerę naczynkową jesienią
Jesienią szczególnie pragniemy rozgrzać nasz organizm. Pamiętaj jednak, że niektóre metody mogą działać zabójczo na Twoją skórę. Unikaj gorących, pikantnych potraw, kawy, herbaty i alkoholu. Wystrzegaj się gorących kąpieli, które spowodują nagły atak gorąca. Chroń skórę przez niekorzystnymi warunkami pogodowymi, takimi jak: wiatr, deszcz i zimno. Stosuj krem z filtrem przez cały rok, nawet jesienią. Te proste metody to najlepszy sposób, by zadbać o cerę naczynkową, gdy za oknem chłód i deszcz.
Kosmetyki, które pomogą dbać o cerę naczynkową
Przy wyborze kosmetyków, zwracaj szczególną uwagę na te, które w składzie zawierają witaminy C, K, PP. Działają wzmacniająco na naczynia krwionośne oraz zapobiegają rumieniowi. Rutyna, z kolei, jest drogocennym składnikiem ze względu na redukowanie przepuszczalności naczyń włosowatych. Wyciągi z kasztanowca – tak popularnego jesienną porą – działają przeciwzapalnie, a z kwiatów dzikiego mirtu wzmacniają naczynia krwionośne. Wspaniałe właściwości wykazują także ginkgo biloba oraz wyciąg z arniki górskiej – wspomagają uszczelnianie naczyń krwionośnych, zapobiegają nadmiernej kruchości i niwelują obrzęki. W walce z pajączkami, uzbrój się także w korektor o zielonkawym odcieniu, który zatuszuje zaczerwienienia. Pomocna będzie woda termalna, która nie tylko oczyści i odświeży skórę, ale zadziała kojąco. Unikaj kosmetyków rozgrzewających, które wywołają ataki rumienia. Zamiast peelingów gruboziarnistych, stosuj te enzymatyczne. Spotkaj się także ze swoją kosmetyczką. Jesień to najlepszy okres na zabiegi przy użyciu lasera – które błyskawicznie zamkną naczynka. Jednak, by zauważyć efekt, potrzebna jest seria od 4-6 zabiegów rocznie.
Dieta, która pomoże dbać o cerę naczynkową
Dieta dla cery naczynkowej to przede wszystkim ta bogata w witaminy E i C. Składniki znajdziesz w polskich produktach popularnych jesienią: kiszonej kapuście, ogórkach, dynii – królowych warzyw w tym sezonie. Witaminy te wzmacniają naczynia włosowate i chronią je przed uszkodzeniami. Witamina E zwana witaminą młodości, zadba o piękno, gładkość i blask Twojej skóry. Pamiętaj także o porcji minerałów na talerzu. Do tych najważniejszych należą: miedź, selen oraz cynk. Miedź eliminuje wolne rodniki, działa przeciwstarzeniowo i regenerująco na uszkodzone naczynka. Jedz wątróbkę oraz ziarna sezamu na piękno i zdrowie. Selen, z kolei, działa rozjaśniająco i redukuję widoczność popękanych naczynek. Serwuj posiłki bogate w orzechy, zwłaszcza brazylijskie, laskowe i włoskie oraz produkty ziarniste. Cynk to najlepszy doktor na stany zapalne skóry. Uprzyjemnij jesień przy książce, porcją kakao oraz orzeszków ziemnych i wzmacniaj cerę naczynkową od wewnątrz.
Opracowanie: Ilona Jaworska
Sprawdź też:
Skuteczne sposoby na przebarwienia skóry
Jak dbać o cerę po urlopie? 5 prostych porad
3 koreańskie maseczki, które musisz mieć!