Higiena intymna
20 lipca, 2009Higiena intymna nie jest już tematem tabu. Oto co powinnaś o niej wiedzieć.
Dbałość o higienę ciała, także miejsc intymnych przez okrągły rok to na szczęście już dla większości z nas – oczywistość. Wiele kobiet jednak ciągle jeszcze używa do mycia całego ciała bez wyjątku jednego mydła, lub żelu. Na szczęście ten błąd łatwo można naprawić, kupując odpowiednie środki do higieny intymnej.
Mydła, choćby i najbardziej luksusowe, najczęściej są perfumowane (co może być czynnikiem alergizującym) i mają odczyn alkaliczny, co fatalnie (wysusza!) wpływa na błony śluzowe miejsc intymnych.
Bez przesady i nie mydłem
Latem wiele kobiet kilkakrotnie w ciągu dnia się podmywa. Jeśli do tego celu używa mydła, to oprócz poczucia komfortowej czystości, może się nabawić także bolesnych obtarć i mikrourazów.
Obecna bowiem w pochwie flora bakteryjna, utrzymująca odpowiedni stan kwasowości i odpowiadająca za ochronę przed infekcją, przy nadmiernie częstym obmywaniu jest w ten sposób wypłukiwana.
I uwaga! Do osuszania intymnych miejsc musisz koniecznie mieć osobny ręcznik!
W miesiącach wakacyjnych waga właściwej, codziennej higieny rośnie, gdyż chętnie podróżujemy, korzystając z publicznych toalet, kąpiemy się w basenach, gdzie oprócz znalezienia przyjemnej ochłody możemy niestety nabawić się różnych, nieprzyjemnych dolegliwości, spowodowanych zakażeniami wirusowymi, bakteryjnymi i grzybicznymi.
To kosmetyki, a nie leki
Preparaty do higieny intymnej służą wyłącznie do pielęgnacji ciała, w żadnym przypadku nie są przeznaczone do leczenia.
Jeśli po powrocie z basenu poczujesz ból, świąd, pieczenie, czy inne niepokojące objawy, takie jak upławy, nie kieruj się wszechpotężną reklamą i tylko naprawdę w wyjątkowych wypadkach szukaj pomocy na własną rękę w aptece.
Jeśli jednak po jednym, góra dwóch dniach stosowania doraźnych środków przeciwzapalnych objawy nie znikną, nawet gdy polecony przez farmaceutę środek przyniesie chwilową ulgę, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa.
W przeciwnym przypadku możesz nabawić się nawet grubszego zakażenia. Grzybica, lub drożdżyca narządów rodnych może ci się przydarzyć także jako pokłosie terapii antybiotykami np. górnych dróg oddechowych.
Jeśli zauważysz niepokojące objawy, również nie zwlekaj z odwiedzeniem ginekologa.
Na zakupy do apteki
W sklepach środków do higieny intymnej jest bardzo dużo. Należy jednak kupować je wyłącznie w aptekach i koncesjonowanych drogeriach.
Masz wówczas pewność, że są one przetestowane dermatologicznie. Jak je dobierać? Z pewnością szerokim łukiem należy omijać preparaty perfumowane, z barwnikami, gdyż mogą one powodować alergie.
W polecanych preparatach, obojętnie czy w płynie, w żelu, w piance, czy balsamie współczynnik pH musi oscylować w okolicach 5,5, a w jego składzie powinny się znaleźć środki przeciwzapalne i grzybobójcze.
01.05.2009
Foto:istockphoto.com