Dużo ćwiczę i nic…
30 lipca, 2009Trenujesz i wciąż patrzysz na wagę. A ona ani drgnie. To nie jest powód do załamywania rąk. Tak czasem musi być. Ba, czasem tak jest lepiej.
Rozpoczęłaś regularne treningi. Zdrowo się odżywiasz i stosujesz „superdietę". Z nadzieją wchodzisz na wagę, spodziewając się przynajmniej dwóch kilogramów mniej.
A tu przykra niespodzianka. Waga ani drgnęła lub nawet, co gorsza, pokazuje pół kilograma więcej.Czy jest to powód do załamania?
Nie! Masa ciała jest oczywiście bardzo ważnym wskaźnikiem efektywności treningu i diety, ale nie najważniejszym i wcale nie najlepszym.
Ile ważą mięśnie?
Trenując zmieniasz swoje mięśnie. Wzrasta ich gęstość, dzięki czemu łatwiej znoszą wysiłek.
A mięśnie są dużo cięższe niż tłuszcz. Dlatego też, kiedy wchodzisz na wagę, wskazuje więcej kilogramów. Ale to nie znaczy, że utyłaś. A co najważniejsze, im większa masa mięśniowa tym ładniejsza sylwetka i lepszy metabolizm.
Mięśnie potrzebują energii do pracy, więc im jest ich więcej, tym więcej spalą niechcianego tłuszczyku. Oprócz ważenia się, obserwuj swoją sylwetkę w lustrze.
Zwracaj uwagę na to, jak leżą na tobie ubrania. Jeśli prawidłowo trenujesz i dobrze się odżywiasz z pewnością zauważysz, że pomimo braku dużych zmian we wskazaniach wagi, ubrania staną się luźniejsze, a twoja sylwetka bardziej smukła.
Nie przesadzaj z dietą!
Jeśli jednak waga stoi w miejscu, a ubrania nadal ciasno opinają ciało, należy się zastanowić, co robisz źle. Osoby rozpoczynające ćwiczenia fizyczne czesto popełniają błędy żywieniowe. Usprawiedliwiając się wykonanym wysiłkiem, jedzą zbyt dużo, przez co utrzymują bilans energetyczny na plusie.
Pamiętaj! Jeśli chcesz schudnąć twój bilans energetyczny musi być ujemny. Ale uwaga!!! Z ujemnym bilansem kalorii też nie należy przesadzać. Wprowadzenie drakońskiej diety może spowodować przestawienie się organizmu na tryb awaryjny i zwolnienie metabolizmu.
Jeżeli nie zjadasz dziennie odpowiedniej ilości białek, węglowodanów i tłuszczów, twoje ciało przestanie prawidłowo funkcjonować. Zwolni metabolizm i na wypadek przedłużającego się głodu zacznie odkładać rezerwy energii w postaci tłuszczu.
Dlatego też, aby schudnąć, trzeba jeść w pełni zbilansowane posiłki, bo tylko zdrowo pracujący organizm jest w stanie efektywnie spalać tłuszcz i budować mięśnie.
Uważaj na jadłospis
Jeżeli jednak jesz zalecane pięć małych posiłków dziennie, trenujesz, a mimo to nie osiągasz pożądanych efektów, przyjrzyj się składnikom twojej diety. Może pochodzą one ze „złych" produktów?
Chodzi tu głównie o węglowodany, czyli biały chleb, kasze, biały ryż, zwykły makaron, itp. Aby efektywnie zrzucać wagę powinnaś jeść jak najwięcej węglowodanów złożonych i bogatych w błonnik. Ich źródło stanowi ciemny, pełnoziarnisty chleb, razowy makaron, brązowy ryż i kasze gruboziarniste.
Jeżeli twój jadłospis dotychczas składał się głównie z węglowodanów prostych (białe pieczywo, słodkie bułki, ciastka, kluski, makarony) to nic dziwnego, że waga stała w miejscu. Postaraj się zmienić skład posiłków, włączyć w nie dużo świeżych warzyw, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać.
27.04.2009
Foto:istockphoto.com