Domowe sposoby na dobre trawienie
30 lipca, 2009Aby mieć płaski brzuch nie wystarczy liczyć kalorii i gimnastykować się, ale przede wszystkim musisz zadbać o właściwe trawienie spożywanych pokarmów.
Pokarmy nieenergetyczne odgrywają dużą rolę w odżywianiu i są niezbędne. Do nich należy błonnik spożywczy, który znajduje się w owocach, warzywach, zbożach i roślinach strączkowych. Dieta zdrowego człowieka powinna zawierać co najmniej 30 gramów błonnika w ciągu dnia.
Najwięcej znajdziesz go w soi, fasoli (mung i białej), ziarnie sezamowym, soczewicy, ciecierzycy, daktylach, czarnych porzeczkach, pestkach słonecznika, brukselce, zielonym groszku, zielonej pietruszce, selerze, gruszkach, malinach.
Nie zapominaj o codziennym spożywaniu produktów zbożowych, a zwłaszcza pełnoziarnistego pieczywa, kiełków i ziaren pszenicy, ziaren żyta, kaszy jęczmiennej.
Zioła i przyprawy
Zainteresowanie lekami naturalnymi, do których zaliczamy zioła, w ostatnim okresie jest bardzo duże. Szczególnie w leczeniu zaburzeń trawienia pomocne są preparaty ziołowe, tj. herbatki, kapsułki, tabletki, wyciągi, nalewki itp.
Przy skłonności do zaparć pij trzy razy dziennie pół godziny przed posiłkiem po jednej czwartej szklanki naparu z kłącza tataraku. Przed snem wypij szklankę naparu z kory kruszyny. Przeciwwskazaniem są dni menstruacji, podczas których możesz w zamian, również wieczorem, popić wodą łyżeczkę sproszkowanego korzenia rzewienia. Pomocny będzie też sok ze świeżego ziela krwawnika, zażywany trzy razy dziennie przed posiłkiem w dawce 10 ml.
Bardzo skuteczne i wygodne w użyciu są kapsułki zawierające liść senesu, który pobudza ruch jelita grubego i umożliwia wypróżnienie już po 6-8 godzinach. Sporadyczne stosowanie trzech kapsułek wieczorem nie spowoduje powstania zaparć chronicznych. Podobny rezultat osiągniesz, zażywając wieczorem dwie kapsułki z korą kruszyny.
Zaburzenia trawienia powodujące wzdęcia brzucha możesz łagodzić pijąc herbatki rumiankową i miętową. Jeżeli wolisz nalewkę miętową, to stosuj 30 kropli cztery razy dziennie. Wskazane jest również picie trzy razy dziennie pół szklanki mleka z dwoma kroplami olejku anyżowego. Napar z owoców kopru włoskiego pije się trzy razy dziennie po pół szklanki.
Kolki, wzdęcia, uczucie pełności złagodzą kapsułki z koprem włoskim, który zmniejsza napięcie przewodu pokarmowego, uwalnia gazy z jelita, znosi ból i uczucie ciężkości wywołane wzdęciem. Forma kapsułki pozwala szybciej przywrócić prawidłowe procesy trawienne ze względu na uwalnianie związków leczniczych bezpośrednio w żołądku, skąd transportowane są do jelit.
Wzdęcia i dolegliwości skurczowe po zbyt obfitych posiłkach najszybciej zlikwidujesz, stosując tabletki Boldovera zawierające aloes, dymnicę i boldynę. Dymnica reguluje ilość wydzielanej przez wątrobę żółci. Boldyna, oprócz działania rozkurczającego i zmniejszającego wzdęcia, działa trująco na pasożyty jelitowe.
Trawienie poprawiają właściwie skomponowane z potrawami przyprawy, szczególnie kminek, tymianek, majeranek, imbir, lubczyk, kolendra, anyż.
09.06.2009
foto:istockphoto.com