Inspirander

Strona główna / Uroda / Domowa aromaterapia

Domowa aromaterapia
 Uroda

Domowa aromaterapia

31 lipca, 2009

Dla wielu z nas gorąca relaksująca kąpiel to sposób na wyciszenie, ukojenie zmęczonych ciał, uwolnienie stresu. Aromaterapia szczególnie zaleca branie kąpieli z olejkami eterycznymi.

Chwila spędzona w wannie to również czas na rozmyślania, kontemplacje i medytacje. Chwila, która może zdziałać cuda dla umysłu i ciała. Olejki eteryczne nazywane „olejkami życia" mogą koić i odświeżać. Ich zastosowanie w kąpieli jest jednym z najlepszych sposobów na korzystanie z dobrodziejstw aromaterapii w życiu codziennym.

Odpoczynek skóry

Cała skóra wystawiona jest na działania olejków eterycznych. Dzięki gorącej wodzie i parze również zmysł węchu, a także płuca poddawane są wpływom aromaterapii.

Umysł oczyszcza się i wycisza, pozwala skupić się na sobie i na relaksie. Wkrótce po takim zabiegu nadejdzie przyjemne uczucie senności bądź wróci do nas wigor i ochota na małe szaleństwo.

Poza efektem ożywienia bądź uspokojenia aromaterapia stosowana w kąpieli ma leczniczy wpływ na różnorodne problemy skórne, takie jak trądzik czy świerzb.

Dodatkowo esencjonalna kąpiel przynosi ulgę systemowi nerwowemu. Niektóre z olejków eterycznych znane są ze swych romantycznych właściwości – kilka kropli pozwoli rozluźnić się i oddać chwilom namiętności.


Twoje domowe SPA

Stosowanie olejków eterycznych w domowym SPA  jest bardzo proste. Wystarczy 10 kropel dolanych do wody tuż przed zanurzeniem się w wannie.

Możesz zastosować olejek lawendowy, różany bądź specjalnie skomponowaną mieszankę zapachów – wybór zależy od nastroju i efektu jaki chcesz osiągnąć.

Olejki kwiatowe takie jak różany, jaśminowy tworzą doskonałe kombinacje, ale mnogość dostępnych zapachów daje nieograniczone możliwości.

Efekty kąpieli pełnej aromatów i zapachów odczuwa nasz układ oddechowy, skóra, a także układ nerwowy.

Badania naukowe potwierdziły wpływ olejków eterycznych stosowanych w gorącej kąpieli na zmniejszenie napięcia mięśni, łagodzenie bólów w stawach.

Ulotne chwile

Aromaterapię wykorzystuje się również w produkcji mydeł oraz świec. Ich użycie w czasie kąpieli dodatkowo wzbogaci Twoje doznania i zwiększy efekt.

Jednak stosując aromatyczne kąpiele musisz pamiętać o ulotności i delikatnej naturze eterycznych substancji. Z tego powodu tak mocno podkreśla się, byś dodawała je tuż przed wejściem do wanny.

Dobrym sposobem na całkowite wykorzystanie właściwości olejków jest szczelne zasłonięcie zasłonki prysznicowej, co pozwoli utrzymać parę dłużej.

Działanie olejków eterycznych zwiększysz poprzez dodanie do strumienia gorącej wody witaminy E, która dłużej utrzyma olejek na powierzchni wody.

Jeśli zaś masz ochotę na kąpiel w pianie, dodaj odrobinę mleka w proszku, odrobinę dobrej jakości mydła oraz świeże płatki róży.

Kąpiel różana jest szczególnie polecana po stresującym dniu bądź dla złagodzenia symptomów PMS. Poranny zastrzyk energii zapewni Ci mieszanka pomarańczy z olejkiem ylang-ylang.

02.05.2009

foto:istockphoto.com

Inne Artykuły: