Inspirander

Strona główna / Uroda / Dlaczego warto tańczyć?

Dlaczego warto tańczyć?
 Uroda,

Dlaczego warto tańczyć?

6 kwietnia, 2018

Na punkcie tańca towarzyskiego Polacy oszaleli siedząc przed telewizorem i podziwiając na parkiecie celebrytów. Teraz jednak moda nakazała wyjść z domu, dlatego szkoły tańca przeżywają prawdziwe oblężenie. Czy, poza wzbogaceniem, instruktorów tańca to zjawisko ma jeszcze jakieś zalety?

Są osoby, które kochają tańczyć od dziecka i dla nich taniec jest po prostu prawdziwą przyjemnością. Okazuje się jednak, że i opornym ruch w rytm muzyki poprawia ogólne samopoczucie, dodając pewności siebie i pozytywnie wpływając na sylwetkę.

Podczas godziny tańca można pozbyć się nawet 400 kcal! Figury taneczne, ze względu na różnorodność, pozwalają modelować poszczególne partie ciała, zapewniając mu zarazem poprawę ogólnej harmonijności. Tego nie ma na siłowni.

Taniec to doskonała forma relaksacji, pozbywania się napięcia, poprawia relacje z ludźmi i samoświadomość własnego ciała. Zmysłowość także budzi się w tańcu! A w partnerze od samby nietrudno dostrzec kandydata na życiowego partnera.

Który taniec najlepiej odchudza?

Od dawna wiadomo, że taniec jest doskonałą metodą odchudzania, gdyż zapewnia ostre ćwiczenia ruchowe. Co ważne: jest formą aktywności zalecaną w każdym wieku. Za wyjątkowo skutecznych pomocników zrzucania nadmiaru kilogramów,wśród tańców towarzyskich, uchodzą salsa i quick step. Szkoły salsy przechodzą więc wyjątkowe oblężenie. Skuteczna jest także samba czy taniec brzucha, zwłaszcza, gdy twój tłuszczyk gromadzi się głównie w okolicach talii. Zarazem jednak warto pamiętać, że chudniemy również w eleganckim walcu, tangu i zmysłowej rumbie. Pracuje cała sylwetka. Nawet na moment nie odpoczywają nogi, ręce, biodra… Wyjątkowo intensywny trening zapewnia modny w klubach fitness melanż tańca i sztuk walki: capoeira. To już jednak wyższa szkoła jazdy, gdyż zestaw ćwiczeń zawiera elementy akrobatyki.

Wybór tańca, zwłaszcza tego, który ma być pierwszym krokiem w aktywnym życiu, warto więc przede wszystkim dopasować do własnej osobowości i temperamentu. Regularny trening na pewno zagwarantuje poprawę figury, gibkości i gracji, a zarazem nie odbierze radości intensywnej zabawy w zgodzie z sobą.

Na kurs tańca warto zapisać się w każdym wieku

Skończyły się czasy, gdy szkoły tańca organizowały przede wszystkim zajęcia dla dzieci i młodzieży. Dzisiaj, by rozpocząć kurs, nie trzeba wykazywać się poczuciem rytmu, pobieżną chociaż znajomością kroków tanecznych, albo wyjątkową zdolnością uczenia się ich. Szkoły otworzyły szeroko swoje drzwi i dla osób, które pierwszą młodość mają za sobą. Przy entuzjastycznym poparciu lekarzy: wśród wielu zalet tańca warto wymienić jego pozytywny wpływ na odporność i kręgosłup. To idealny lek na bóle stawów, ale i samotność. Skutecznie leczy też zimową depresję. By tańczyć, nie potrzeba żadnego specjalnego sprzętu: wystarczą wygodne buty i przewiewny dres.

Intensywność i częstotliwość kursu zależy od wielu czynników: naszego zdrowia, wieku, a nawet dotychczasowego trybu życia. Jeśli cierpisz na przewlekłe schorzenia, zwłaszcza wpływające negatywnie na wydolność krążeniową czy oddechową, porozmawiaj z lekarzem prowadzącym o planowanych treningach. Pomoże dobrać bezpieczny kurs i podpowie, jak zachować się w momencie gorszego samopoczucia po wysiłku.

Jak wybrać dobrą szkołę tańca?

Nim zapiszesz się na konkretny kurs, koniecznie zastanów się nad własnymi potrzebami i oczekiwaniami. Jeśli to możliwe, zmontuj ekipę wśród znajomych i razem ruszcie na parkiet. Będziecie się wzajemnie motywować i wspierać. Będzie także o czym pogadać podczas odpoczynku przy kawce. Gdy czujesz się osamotniony i brakuje ci przyjaciół, niezależnie od wieku rezygnuj z kursu tańca. Właśnie podczas zajęć możesz znaleźć nowych znajomych, z którymi można nie tylko pląsać.

Oferta szkół tańca jest niezwykle bogata. Są specjalne kursy dla chcących schudnąć, dla seniorów, osób szukających odprężenia, kobiet odzyskujących formę po porodzie. Wspólne problemy i podobna sytuacja życiowa pozwala kursantom znaleźć wspólny język poza salą treningową. Klasyczne zajęcia taneczne bywają łączone z masażem, sauną czy pływaniem. Dla wyjątkowo zdolnych tancerzy, ale i opornych, możliwe są lekcje indywidualne. Tym pierwszym dają szansę na sukces, drugim pomagają bez zawstydzenia nadążać za grupą.

W dobrej szkole, zwłaszcza na kursach relaksacyjnych, dla amatorów, jest kapitalna atmosfera. Nie odczuwa się presji, napięcia, nerwów. Gdy idziesz na zajęcia i instruktor sprawia, że czujesz się skrępowana, nie wracaj do niego. Znajdź lepszego. To coraz łatwiejsze.

Zadbaj o własny komfort i wygodę. Poszukaj szkoły blisko pracy lub domu. Gdy znajduje się nieopodal, trudniej odpuścić trening w gorszy dzień.

Nie do końca wiesz, co robić w czasie urlopu? Poszukaj szkoły, która organizuje kursy wyjazdowe lub wakacje dla klubowiczów.

Inne Artykuły: