Inspirander

Strona główna / Uroda / Dla kogo hipnoza?

Dla kogo hipnoza?
 Uroda

Dla kogo hipnoza?

30 lipca, 2009

Hipnoza to jedna z metod medycyny alternatywnej. Nie ma w niej nic tajemniczego, a jej mechanizm jest dość dobrze zbadany.

Narodziła się w XVIII wieku i pochodzi od greckiego słowa "hupnoein" oznaczającego "zasypiać".

Ale hipnoza nie ma nic wspólnego ze snem. To rodzaj "odprężonej hiperkoncentracji".

Hipnoza klasyczna działa na zasadzie wskazówek bezpośrednich (np. "pająki nie są niebezpieczne") identycznych dla wszystkich pacjentów z podobnym problemem. Jest stosowana przy leczeniu fobii i w celu zmiany odczuć cielesnych.

Od połowy XX wieku rozwinął się nowy prąd w hipnozie, którego celem nie jest eliminacja objawów, lecz wsłuchanie się w nie, uszanowanie ich i zapytanie nieświadomości, która wie o nich więcej niż świadomość, skąd się biorą? Twórcą tej hipnozy jest amerykański psychiatra i psycholog Milton Erickson.


Wskazania

Hipnoza najskuteczniejsza jest przy leczeniu silnych bólów i strachu, który im towarzyszy. Jest niezwykle skuteczna przy leczeniu kolopatii jelit, czyli bolesnych skurczów spowodowanych najczęściej stresem.

Z mniejszym powodzeniem hipnoza stosowana jest przy leczeniu bólów chronicznych i bólów u dzieci. Niekiedy ułatwia zajście w ciążę. Czasem też jest skuteczna przy rzucaniu nałogu palenia.

Natomiast słabą skuteczność hipnoza ma przy leczeniu skutków menopauzy, chorób skóry i chorób układu oddechowego. Choć też i w tych przypadkach bywa stosowana.


Przeciwwskazania

Hipnoza odradzana jest osobom cierpiącym na choroby psychiczne.

Jeśli hipnoza prowadzona jest przez osoby z doświadczeniem, skutki uboczne są niezwykle rzadkie. Pacjenci podczas seansu mogą jednak odczuwać mrowienie w kończynach, drżenie powiek, doświadczać wrażenia ciężkości lub wręcz przeciwnie – stanu lekkości. Zdarzają się spowolnienia bicia serca i spadek ciśnienia, łzawienie lub nagły katar.

Po zakończeniu seansu, pacjent może odczuwać bóle głowy lub stan zagubienia. Objawy te dość szybko znikają.

03.05.2009

foto:istockphoto.com

Inne Artykuły: