Inspirander

Strona główna / Uroda / Depresja i cukrzyca

Depresja i cukrzyca
 Uroda

Depresja i cukrzyca

31 lipca, 2009

Cukrzycy są dwa razy bardziej podatni na depresję. A zwłaszcza ci, którzy mają problemy ze wzrokiem, układem nerwowym lub ciśnieniem i chorobami serca.

Każda z was jest podatna na spadek odporności psychicznej. I nie ma tu znaczenia czy jesteś cukrzyczką, czy nie. Jeśli masz problemy ze snem, z apetytem i nie masz ochoty żyć, znaczy to, że być może dopadła Cię depresja.

Ale u cukrzyczek jest trochę inaczej…

Trzy powody

Pierwsze powód, dla których cukrzycy, a przede wszystkim cukrzyczki, są bardziej podatne na zachorowanie na depresję, jest bezpośrednio związany z leczeniem cukrzycy.

Cierpiąc na cukrzycę, musisz wciąż uważać, musisz być ciągle w pełnym stanie świadomości. Ta codzienna walka o swoje życie może Cię wpędzić w chorobę duszy.

Drugim powodem są wahania poziom insuliny w Twoim organizmie. Istnieją dowody na to, że zaburzenia hormonalne przyspieszają rozwój depresji.

Trzecia teoria mówi, że cukrzyca i depresja pojawiają się równolegle, ale nie są ze sobą związane.

Naukowcy do dziś nie wiedzą, która z tych teorii jest najbliższa prawdy. Najprawdopodobniej w każdej z nich jest trochę prawdy i rozważane czynniki działają jednocześnie.

Trzeba się leczyć

Choć depresja nie jest do końca rozpoznaną chorobą, sporo już jednak o niej wiemy.

Antydepresanty zwiększające poziom serotoniny, mogą być bez żadnych problemów zażywane przez kobiety chorujące na cukrzycę.

W żaden sposób nie wpływa to na leczenie tej choroby.

Ale uwaga: musisz zawsze powiedzieć swojemu lekarzowi, który próbuje ci pomóc w depresji, że cierpisz na cukrzycę.

Powoduje to inne podejście do pacjenta.

02.05.2009

foto:istockphoto.com

Inne Artykuły: