Depilacja twarzy
20 lipca, 2009Nadmierne owłosienie twarzy to dla niektórych kobiet ogromny problem. Jak temu zaradzić?
Jasne i niemal niewidoczne włoski u nastolatki stają się ciemne i sztywne u czterdziestolatki. Pojawiają się głównie nad górną wargą i na brodzie. Co z nimi robić? Pod żadnym pozorem nie golić! Golenie sprawia, że nie dość, że nie znikają, gdyż żyletka przycina je tuż przy skórze, to szybko odrastają i to jeszcze bujniejsze niż były. A co najgorsze, jest to też problem, który z wiekiem zamiast mijać, nasila się.
Wyrywanie boli
Same w domu możemy użyć preparatów do depilacji twarzy (koniecznie do twarzy, a nie innych miejsc ciała). Jest to metoda szybka, prosta i bezbolesna. Ma jednak swoje wady.
Kremy do depilacji mogą powodować alergię i niszczyć skórę. Można też włoski wyrywać. W przypadku pojedynczych włosków wystarczy użyć pensety. Gdy owłosienie jest bujniejsze możemy zdać się na plastry z woskiem lub depilator mechaniczny.
Jest to jednak bolesne, a na dodatek sprawia, że włos odrasta (już nawet po dwóch tygodniach) nieco słabszy i czasami nie ma siły, by przebić się przez skórę. Jest to przyczyną wielu stanów zapalnych.
Dobroczynny prąd
Swoich zwolenników ma też elektroliza. Polega ona na wprowadzaniu cienkiej igły do każdej cebulki włosowej i niszczenie jej poprzez doprowadzanie krótkich impulsów elektrycznych. Zabieg daje bardzo szybkie efekty, a gojenie się jest niemal niezauważalne.
Niestety, samo usuwanie w ten sposób włosów jest bolesne. A na dodatek włosy po pewnym czasie (po roku) odrastają nierówno. Elektroliza może też powodować podrażnienie wrażliwej skóry. jeszcze jedno ważne ostrzeżenie: tej metody nie mogą stosować kobiety w ciąży, panie mające kłopoty z tarczycą i wszczepiony rozrusznik serca.
Laser rozwiązuje problem
Wielu specjalistów za najlepszą metodę uważa laser. Pojedyncza wiązka światła niszczy cebulkę włosa, ale nie niszczy skóry. Nie jest to jednak zabieg jednorazowy. Koniecznych jest kilka wizyt – od 2 do 5 w odstępie ok. 8 tygodni.
Ilość sesji zależy od rodzaju włosów – im ciemniejsze włosy tym szybciej są usuwane. Pamiętać też należy, by ani przed zabiegiem ani po nim nie opalać, gdyż to osłabia działanie lasera na włos (promienie słoneczne dostarczają skórze melaniny, która absorbuje promienie lasera).
Metoda ta jest dość droga – należy liczyć się z wydatkiem kilkuset złotych (zależy od rodzaju owłosienia, ale i miejscowości, w której będziemy wykonywać zabieg). Laser jest bezpieczny tylko wtedy, gdy obsługuje go specjalista. Osoba niedoświadczona może spowodować poparzenia skóry, a nawet uszkodzenie wzroku! Dlatego warto uważnie się przyjrzeć zakładowi, z którego usług chcemy skorzystać.
23.04.2009
Foto:istockphoto.com