Dbaj o stopy latem
21 lipca, 2009Stopy wymagają regularnej pielęgnacji. Pierwszym etapem jest oczywiście mycie, następnie należy stosować preparaty złuszczające zrogowaciały naskórek, a potem kremy nawilżające, kojące oraz zmniejszające pocenie się stóp.
Wydawałoby się, że lato to raj dla naszych stóp. Niestety, nosząc tekstylne obuwie, sandały i klapki na gołe stopy narażamy je na otarcia, zranienia i inne urazy.
Głównym problemem stóp jest rogowacenie naskórka, co wiąże się z odmienną budową skóry stóp w porównaniu z pozostałymi częściami naszego ciała. Skóra na stopach jest grubsza i szybciej ulega procesowi rogowacenia. Twarda i wysuszona jest bardziej podatna na powstawanie odcisków i modzeli.
Należy pamiętać, że znajdujące się na stopach liczne receptory, czyli unerwione punkty, mają połączenie z każdym organem i dzięki temu wpływają na pracę określonych narządów ciała. W trosce o nasze zdrowie powinniśmy dbać o ich skuteczną komunikację z organizmem. Receptory mogą zostać zablokowane przez zrogowacenia, co pośrednio wpływa na pogorszenie stanu całego organizmu.
Pielęgnację najlepiej zacząć od relaksującej 15-minutowej kąpieli w soli orzeźwiającej np. z dodatkiem alg, która przyniesie ulgę zmęczonym i obolałym nogom. Stwardnienia na stopach usuniemy wygładzającym pilnikiem, który dodatkowo wygładzi skórę. Głęboko nawilży i zmiękczy naskórek piling do stóp z drobinkami pumeksu, szczególnie jeżeli zawiera zapobiegającą pękaniu witaminę F i kojącą podrażnienia alantoinę.
Po kąpieli nałóżmy krem złuszczający z kwasami AHA, który usunie zrogowaciały naskórek. A co na noc?
Stopy nocą
Na noc warto zaaplikować, w zależności od rodzaju skóry stóp, krem odżywczo-nawilżający albo kojąco-chłodzący. Kremy odżywcze, wygładzające zawierają często mocznik, który reguluje rogowacenie naskórka i zwiększa przepuszczalność warstwy rogowej.
Bardzo wskazana jest w kremach do stóp, poprawiająca mikrocyrkulację w naczyniach włosowatych skóry właściwej, witamina E. Z kolei alantoina pobudza regenerację skóry, przyspiesza gojenie zranionych tkanek, zmiękcza naskórek, usuwa zgrubienia i spękania.
Są także specjalne kremy zmiękczające, które przywracają odpowiedni poziom nawilżenia i zdrowy wygląd pękającej skórze pięt. Kremy kojące i chłodzące najczęściej zawierają naturalne ekstrakty roślinne, a przede wszystkim wyciąg z mięty.
Stopy rano
Po porannej kąpieli dobrze jest zastosować na stopy preparat antyperspiracyjny, który zapobiega nadmiernej potliwości, chroni przed przykrym zapachem, zawiera substancje przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Wśród składników aktywnych takich preparatów często są: hamujący wydzielanie potu ekstrakt szałwii lekarskiej, działający przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo triclosan, wiążąca cząsteczki wody w naskórku gliceryna oraz dający uczucie przyjemnego chłodu mentol.
Takie odświeżająco-chłodzące preparaty dostępne są w formie kremów, żeli i sprejów, które można stosować nawet na rajstopy czy skarpety.
Przy problemach z krążeniem krwi w kończynach dolnych, sięgnijmy po kremy do nóg z ekstraktami bluszczu, kasztanowca, arniki, które aktywizują krążenie, poprawiają koloryt skóry w obrębie żylaków, zmniejszają obrzęki, uszczelniają ścianki naczyń włosowatych, zmniejszają ich kruchość i skłonność do pękania.
Bardzo przydatne są również dezodoranty do butów, które świetnie odświeżają, redukują florę bakteryjną znajdującą się w obuwiu, dezynfekują i działają przeciwgrzybiczo.
Częstym problemem stóp są wrastające paznokcie. Ból spowodowany tą dolegliwością jest czasami nie do zniesienia. Warto wtedy sięgnąć po płyn zapobiegający wrastaniu paznokci, który zmiękczy twarde i ostre paznokcie, przywracając im normalny stan.
Nie zapominajmy, że podstawą zdrowych, pięknych stóp jest noszenie przez cały rok wygodnego, właściwie dopasowanego obuwia.
08.06.2009
foto:istockphoto.pl