Czy mogę usunąć myszki?
30 lipca, 2009Jeśli zauważysz na swoim ciele jakieś niepokojące cię zmiany, lepiej nie czekaj na dalszy rozwój wydarzeń i wybierz się do dermatologa.
Tzw. myszki, umiejscowione w na tułowiu, lub na nogach, drażnione mechanicznie przez ubranie, lub buty mogą być równie, a nawet bardziej uciążliwe, niż gdy szpecą ci twarz.
Te brązowo-brunatne znamiona, często pokryte włosami, są niemal zawsze wrodzone. Czy trzeba je koniecznie usunąć, powinien ocenić doświadczony dermatolog.
Za pomocą dermatoskopu, lub wideodermoskopu, czyli fotofindera (urządzenia wyposażonego w kamerę i specjalny program, które pozwala głębiej zajrzeć w skórę i dokładnie określić rodzaj i cechy znamienia) oceni on, czy i jakie należy podjąć kroki.
Nie zawsze bowiem tzw. myszki muszą być usunięte z powodu wskazań lekarskich. Często przecież chcesz ich się pozbyć dla poprawienia wyglądu.
Teraz do chirurga
Jeśli dermatolog zaleci usunięcie myszki, pora udać się do chirurga. Jeśli znamię jest małe i nie wyeksponowane, wystarczy chirurg ogólny.
Jeśli jednak znamię szpeci ci twarz, dekolt, czy ramiona, lub jest dość duże i sięga głęboko, powinien się tobą zająć chirurg plastyczny. W przypadku niedużej narośli (do wielkości dwuzłotówki) do zabiegu wystarczy znieczulenie miejscowe.
Gdy znamię jest duże
Trudniejsza sytuacja powstaje wtedy, gdy myszka ma rozległą powierzchnię. Chirurg plastyczny ocenia wówczas, jaki rodzaj cięcia zastosować i czy potrzebny będzie przeszczep skóry.
Ze zrozumiałych względów inaczej sytuacja wygląda w przypadku usuwania jej z twarzy, niż z pośladka i w każdym z przypadków lekarz zastosuje inną procedurę, zwłaszcza że na miejscu niechcianego znamienia może się pojawić szpecąca blizna.
Wszystkie te problemy chirurg dokładnie z tobą omówi przedstawiając możliwe wybory. W przypadku bardziej rozległych powierzchni myszki zostaniesz znieczulona ogólnie (podadzą ci narkozę).
Zawsze też usuniętą tkankę chirurg wysyła na badanie histopatologiczne, by sprawdzić, czy na pewno narośl była łagodna.
Przygotowania do zabiegu
Przedtem jednak będziesz musiała wykonać rozmaite badania, począwszy od morfologii, a na EKG skończywszy, oraz zaszczepić się przeciw żółtaczce.
Jeśli operacja musi być wykonana szybko, zostanie ci podany specjalny, "ekspresowy" rodzaj szczepienia, jeśli zabieg można odłożyć w czasie, dostaniesz trzy zastrzyki – drugi z nich po miesiącu, a trzeci po pół roku.
Przyjmuje się, że operację można wykonać nawet między drugim i trzecim szczepieniem.
Nawet jeśli w końcu nie zdecydujesz się na chirurgiczne usunięcie myszki wyłącznie z przyczyn estetycznych, pilnie ją obserwuj, czy nie zachodzą w niej jakieś niepokojące zmiany (uwypukla się, zmienia kształt i kolor) i w żadnym przypadku nie wystawiaj na słońce.
Dobrze też, gdy co jakiś czas obejrzy ją fachowym okiem dermatolog.
11.05.2009
foto:istockphoto.com