Czy marzenia senne mają moc oczyszczającą?
31 lipca, 2009Sen to przede wszystkim czas odpoczynku dla naszego organizmu. Jego rola jednak jest o wiele bardziej skomplikowana.
Sen zajmuje nam mniej więcej trzecią część naszego rytmu dobowego. Jednym z najważniejszych odkryć badawczych nad snem było opisanie fazy REM, podczas której pojawiają się marzenia senne. Charakteryzuje się ona szybkim ruchem gałek ocznych. Występuje kilka razy w ciągu całej nocy.
To warto wiedzieć:
- Każdej nocy marzenia senne zajmują nam od 1,5 do 2 godzin.
- Marzenia senne występują u wszystkich ludzi, jednak aż 35 – 40% śniących ich nie pamięta.
- Sny pojawiają się w fazie REM, charakteryzującej się szybkim ruchem gałek ocznych.
- Sny od zawsze intrygowały ludzkość. Już w starożytności przywiązywano do nich wielką wagę. Zupełnie nowe spojrzenie na sny wprowadził pod koniec XIX wieku Freud. Innym ważnym teoretykiem tego tematu był Jung.
Oczyszczająca funkcja marzeń sennych
Pomimo rosnącej wiedzy na temat snów, naukowcy nadal spierają się o funkcje marzeń sennych. Jedną z koncepcji jest oczyszczająca funkcja snów.
Biolog Francis Crick i matematyk Graeme Mithison stwierdzili, że sen oraz marzenia senne mają za zadanie „uporządkować" mózg tzn. pomóc mu w usunięciu nagromadzonych w ciągu dnia niepotrzebnych i bezużytecznych informacji, które mogłyby „zapchać" naszą pamięć. Dzięki temu możemy lepiej funkcjonować w ciągu dnia.
Jednak marzenia senne mogą mieć moc „oczyszczającą" także w aspekcie emocji. Jest to ujście dla stresów i napięć związanych z codziennymi konfliktami czy problemami.Jak twierdza naukowcy, w ciągu nocy przynajmniej jeden z naszych snów dotyczy właśnie takich spraw.
Dzięki snom możemy także odreagować silne napięcia nagromadzone wokół różnych przykrych wydarzeń, nawet tych sprzed wielu lat. Proces ten nazywany jest katharsis czyli oczyszczenie. Sny uwalniają z nieświadomości emocje, które towarzyszyły tym wydarzeniom i pozwalają je w sposób bezpieczny wprowadzić do świadomości śniącego. Posługują się w tym celu językiem pełnym symboli, czasami bardzo trudnym do odczytania.
Typowymi snami, umożliwiającymi odreagowanie nagromadzonego napięcia są koszmary. Emocje uwalnianie podczas śnienia koszmarów czasem są tak silne, że wywołują realne reakcje fizyczne np. płacz, pocenie się czy krzyk. Koszmary często śnią się osobom, które mają za sobą bardzo dramatyczne, często zagrażające życiU doświadczenia. W ich snach powracają w różnych formach tamte przeżycia.
Zapamiętaj:
- jedną z funkcji snu jest oczyszczanie z nagromadzonych w ciągu dnia bezużytecznych informacji.
- Dzięki snom możemy odreagować codzienne napięcia.
- Sny uwalniają nas od napięć i emocji wywołanych przez trudne doświadczenia.
- Warto przyjrzeć się bliżej naszym marzeniom sennym, gdyż są one drogą do lepszego poznania samego siebie.
17.06.2009
foto:istockphoto.com