Co musisz wiedzieć o swoich dłoniach
20 lipca, 2009Piękny kształt dłoni to dar natury, ale już aksamitna, ładnie zabarwiona skóra i zadbane paznokcie to efekt właściwej pielęgnacji. Nie wolno zapominać, że dłonie są naszą wizytówką, po której najłatwiej odgadnąć wiek i kobiety, i mężczyzny.
Dłonie wymagają specjalnej troski
Skóra dłoni różni się znacznie swoją budową od skóry reszty ciała. Zbudowana jest przede wszystkim z podścieliska łącznotkankowego, w którego skład wchodzą trzy rodzaje włókien: kolagenowe, sprężyste i retikulinowe.
Ma bardzo cienką tkankę podskórną, która niedostatecznie może chronić przed urazami mechanicznymi. Pozbawiona jest też prawie całkowicie gruczołów łojowych, co redukuje wydzielanie sebum. Za to znajduje się w niej wiele gruczołów potowych, które zwiększają utratę wody.
Ta specyficzna budowa powoduje, że skóra dłoni jest bardzo delikatna, łatwo się przesusza, jest podatna na wczesne pojawianie się zmarszczek i innych oznak starzenia, słabo chroni dłonie przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak niskie i wysokie temperatury, wiatr, suche powietrze, promieniowanie UV, detergenty.
Co szkodzi?
Codziennie na skórę dłoni oddziałuje wiele niekorzystnych czynników zewnętrznych, a ona poddaje się ich agresywnemu działaniu i staje się odwodniona, szorstka, spierzchnięta, mało elastyczna, pozbawiona naturalnego płaszcza hydrolipidowego, powstają na niej mikrourazy, a nawet pęknięcia naskórka.
Najbardziej szkodzą skórze dłoni: promieniowanie UV, wysokie i niskie temperatury, mała wilgotność powietrza, detergenty i inne substancje chemiczne, urazy mechaniczne, zbyt częsty kontakt z wodą, zwłaszcza chlorowaną.
Skóra dłoni często ulega podrażnieniu i reaguje zaczerwienieniem w reakcji na warunki atmosferyczne, a czasami także po zastosowaniu niektórych kosmetyków. Wysuszenie skóry zwiększa również skłonność do reakcji alergicznych. Ponadto szkodliwe czynniki przyspieszają pojawianie się oznak starzenia: zmarszczek, bruzd, przebarwień.
Zwłaszcza zimowa aura nie rozpieszcza skóry dłoni. Niskie temperatury w połączeniu ze spadkiem wilgotności powietrza zwiększają przeznaskórkową utratę wody. Grubość naturalnej bariery lipidowej naskórka obniża się nawet o ponad 40%, co sprawia, że skóra staje się bardziej wrażliwa, przesuszona, napięta i zaczerwieniona.
Właśnie dlatego zimą dłonie wymagają specjalnej i szczególnie troskliwej pielęgnacji.
08.06.2009
foto:istockphoto.com