Ciąża bliźniacza, jak dbac o siebie
28 kwietnia, 2009Jesteś podwójnie uprzywilejowaną mamą w ciąży, ale i podwójnie obciążoną. Dlatego teraz powinnaś wyjątkowo dbać o siebię i swoje maleństwa. Ich zdrowie i dobre samopoczucie zależą teraz od ciebie!
Trzy ważne zasady
Taka ciąża to podwójny wysiłek dla organizmu kobiety. Mama jest bowiem jedynym „dostawcą" wszystkich substancji odżywczych dwojgu bardzo intensywnie rosnącym i rozwijającym się dzieciom. Dlatego twoim obowiązkiem numer jeden jest w ciąży wyjątkowo staranne dbanie o dietę. Zapotrzebowanie na witaminy, składniki mineralne i białko jest teraz u ciebie wyjątkowo duże. Warto, byś trzymała się kilku podstawowych zasad. Oto one.
Po pierwsze: nie wolno ci folgować sobie i pod tym pretekstem jeść za dwoje, ani tym bardziej za troje. Nadwaga w „podwójnej" ciąży da ci się we znaki wyjątkowo dotkliwie! Potęguje ona dolegliwości ciążowe i sprawia, że rzeczywiście możesz czuć się jak słoń.
Po drugie: powinnaś przyjmować preparaty multiwitaminowe przeznaczone dla przyszłych mam (oczywiście po konsultacji z lekarzem). To zniweluje ewentualne niedobory pokarowe.
Po trzecie: jak najszybciej naucz się prawidłowo układać swój jadłospis i planować, co i w jakich ilościach znajdzie się na twoim talerzu.
Dobra dieta, lepsze samopoczucie
Teraz powinnaś zostać dietetycznym ekspertem na własny użytek. Szukaj informacji na ten temat, pytaj swojego lekarza, przejrzyj inne nasze artykuły. Dobrze się odżywiając, zapewnisz dzieciom wszystko, czego potrzebują, a sobie – możliwie najlepsze samopoczucie
Na pewno nie powinnaś pochłaniać zwiększonych porcji węglowodanów (pieczywa, ziemniaków, słodyczy). Natomiast cała wasza trójka potrzebuje dużo pełnowartościowego białka (chude mięso, nabiał, przetwory mleczne, ale nie pełnotłuste), warzyw i owoców (źródło witamin, soli mineralnych i błonnika ułatwiającego trawienie), płynów (najlepsza będzie woda mineralna, świeżo wyciskane soki warzywne i owocowe oraz niesłodzone herbatki owocowo-ziołowe).
Pamiętaj o tym, że dzieci muszą dostać wszystko, co konieczne do ich rozwoju. Jeśli nie będziesz odżywiała się prawidłowo i nie zapewnisz im „bieżących dostaw" wszystkich potrzebnych składników, maluchy będą je czerpały z twojego organizmu, np. wapń z kości i zębów, żelazo z krwi. Wtedy u ciebie powstaną niedobory, które mogą odbić się na twoim samopoczuciu i zdrowiu, także później, po ciąży. Musisz odżywiać się świadomie i starać się – w miarę możliwości i sił – utrzymać aktywność fizyczną.
Ciężka, ale niekoniecznie ociężała
Przyrost masy ciała jest podczas bliźniaczej ciąży znacznie szybszy, nierzadko nadmierny. Zdarza się, że kobieta spodziewająca się bliźniaków przybiera na wadze nawet 30 kilogramów! A za normę w takiej ciąży przyjmuje się przyrost o 15-19 kg. W związku z tym, że mama bliźniaków w czasie ciąży żyje dosłownie i w przenośni pod dużym obciążeniem, jest jej znacznie trudniej. Może cię więc boleć kręgosłup, stopy, mogą pojawiać się obrzęki i skurcze mięśni. Będziesz szybciej męczyła się i czuła się ociężała. Z reguły silniejsze są też wszystkie typowe dolegliwości ciążowe: nudności i wymioty w pierwszym trymestrze ciąży, kłopoty z trawieniem i ze snem (w brzuchu fika koziołki przecież dwoje dzieci!), czy nieprzyjemne skurcze macicy, która rozciąga się w przyspieszonym tempie.
Ale nie musi tak być! Jeżeli byłaś sprawna i aktywna fizycznie przed ciążą, dbałaś o siebie i swoją kondycję oraz ogólnie jesteś zdrową dziewczyną, najpewniej przeżyjesz ciążę w dobrej formie i pięknie wyglądając. Nawet w takiej „megaciąży" nie musisz czuć się jak ciężarówka z pełnym załadunkiem.
Pytaj swojego lekarza, jakie rodzaje aktywności fizycznej są dla ciebie teraz dozwolone. Ruszaj się: spaceruj, pływaj, uprawiaj gimnastykę odpowiednią dla kobiet w ciąży. Przeciwwskazaniem do ćwiczeń jest stan zagrożenia porodem przedwczesnym – skonsultuj się więc z lekarzem. Nie jest ci lekko, to prawda, ale codzienna aktywność sprawi, że będziesz czuła się lepiej, niż zalegając na kanapie czy fotelu. I łatwiej urodzisz swoją dwójkę!
Foto: istockphoto.com