Chcesz sobie powiększyć piersi?
3 sierpnia, 2009Nieduże piersi od wczesnej młodości przysparzały ci zgryzoty i do dziś wprawiają cię w kompleksy?
Masz już dosyć chłopięcej, płaskiej sylwetki i chciałabyś wyglądać jak Doda, lub Pamela Anderson?
Nic prostszego. Wystarczy dobry stan zdrowia, silna motywacja i zasobny portfel. Bardziej skomplikowana sytuacja jest wtedy, gdy w grę wchodzi rekonstrukcja piersi.
Ważny stan zdrowia
– Wskazania do operacji plastycznej gruczołu piersiowego dzieli się zasadniczo na estetyczne i rekonstrukcyjne – mówi dr n. med Izabela Jaraczewska, chirurg.
– Operacje estetyczne wykonuje się u kobiet młodszych, w dobry stanie ogólnym, prawidłowo odżywionych i nierzadko w doskonalej kondycji fizycznej.
Operacje rekonstrukcyjne, poza wrodzonymi wadami rozwojowymi, są wskazane u kobiet, które utraciły naturalne piersi w wyniku operacji onkologicznej. Niektóre z nich przeszły leczenie skojarzone, poza operacją także leczenie chemio- i radioterapią. Są zwykle wyczerpane chorobą i skutkami leczenia, w dalekim od optymalnego stanie psychicznym.
W przypadkach onkologicznych, rekonstrukcję piersi wykonuje się natychmiast po amputacji lub, częściej, po pewnym okresie obserwacji.
Należy bezwzględnie wykonać badanie ultrasonograficzne gruczołow piersiowych i w razie stwierdzenia guzków wykluczyć ich charakter złośliwy. Czynna choroba nowotworowa jest absolutnym przeciwskazaniem do operacji rekonstrukcyjnej piersi.
Inne przeciwskazania
Zabieg rekonstrukcji piersi przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, stan zdrowia pacjentki musi być na tyle dobry, ze anestezjolog, przeprowadzający znieczulenie może je bezpiecznie wykonać. Środki stosowane do znieczulenia mogą uszkadzać płód, dlatego przed podjęciem decyzji o operacji plastycznej, należy wykonać test ciążowy.
Wrodzone i nabyte zaburzenia krzepnięcia są przewciwskazaniem do operacji. Należy podkreślić, że najczęściej występująca skaza krwotoczna, zespół von Willebrandta nie może być wykryty podstawowymi badaniami laboratoryjnymi. Choroby tkanki łącznej są przeciwskazaniem do wszczepienia protezy.
Silikon jest środkiem potencjalnie nasilającym przebieg chorób tkanki łącznej przez wywoływanie reakcji wokół ciała obcego. Jest to założenie teoretyczne, prawdziwe jedynie w przypadku uwalniania się silikonu z otoczki protezy. Burza medialna, jaką wywołały przypadki "przeciekających protez" (leaking implants) wystarczyła jednak do wycofania na kilka lat implantów silikonowych, żądania kilkumilionowych odszkodowań i przypadków psychozy wśród pacjentek.
Należy podkreślić, że związek przyczynowo-skutkowy między implantacją protezy a rozwojem choroby tkanki łącznej nigdy nie został udokumentowany. Silikon jest jednym z bezpieczniejszych i biologicznie obojętnych materiałów. Ulega też znacznie wolniej procesom degradacji i jest masowo stosowany w medycynie do wyrobu permanentnych cewników moczowych i protez wewnątrznaczyniowych.
Czy są limity wiekowe
Operacje plastyczne piersi należy wykonywać po tym, jak gruczoł jest ukształtowany i funkcjonalnie dojrzały. Poza przypadkami wrodzonych deformacji, operację można wykonywać od 18 roku życia.
Górnego limitu wieku nie ma (w przypadku operacji nieonkologicznych jest to 80 rok życia). Sądzę, że rozsądek i życzliwa rozmowa z chirurgiem dyktuje ustalenie granicy wiekowej.
W przypadku piersi mamy do czynienia z inną operacją niż np. liftingiem twarzy i w praktyce nie mamy do problemów z odmową operacji ze względu na wiek. Podkreślić należy, że jakość operacji plastycznej wiąże się z jakością skóry, tkanki podskórnej, innymi słowy wiekiem biologicznym.
Przed ciążą, czy po
Większość kobiet, które poddają się operacji powiększenia piersi, jest w wieku rozrodczym. Ta granica przesuwa się coraz bardziej, dzięki stosowaniu metod sztucznego zapłodnienia i terapii hormonalnej.
Niektóre z kobiet obawiają się, że po okresie ciąży, powiększone piersi opadną. Dobrze dobrany rozmiar protezy i prawidłowo wykonana operacja ograniczają takie prawdopodobieństwo.
Same implanty mają dożywotnią gwarancję producenta, ale ciało człowieka ulega naturalnym zmianom biologicznym, wahaniom wagi i wpływom hormonalnym. Implanty nie mają wpływu na karmienie piersią, zwykle umieszcza się je pod mięśniem i pod warstwą gruczołową.
Zalecenia po operacji
Istotne dla powodzenia zabiegu i uzyskania dobrego efektu estetycznego jest przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych. Bez przesady można powiedzieć, ze jest to tak samo ważne, jak właściwie pod względem technicznym zaplanowany i przeprowadzony zabieg. Po okresie bandażowania, należy nosić odpowiednio dobrany biustonosz przez kolejne 3 tygodnie przez całą dobę, unikać unoszenia ramion i nie uprawiać seksu. Nadmierna euforia po operacji plastycznej piersi i chęć zbyt wczesnego "wypróbowania" przez partnera prowadzi do powstawania wybroczyn i deformacji oraz znacznie zwiększa ryzyko powstania torebki włóknistej wokół protezy.
Zgoda na zabieg
Każdy pacjent, który poddaje się operacji musi na nią wyrazić tzw. zgodę świadomą, zrozumieć wskazania i podpisać, ze wie o tym, że operacja może doprowadzić do powikłań. Chirurg ocenia wskazania do operacji i przestawia możliwości leczenia. Chirurgia plastyczna jest wyjątkową dziedziną zabiegową, gdzie wykonujący odpowiada za rezultat operacji, a nie może być on gorszy niż stan wyjściowy. Dla dobra chirurga i pacjentki należy wykonać dokumentację fotograficzną. Pacjentka musi określić oczekiwania i zadeklarować, ze podda się zaleceniom i kontroli pooperacyjnej. Subtelną sprawą jest wybór odpowiedniego chirurga.
Konieczne badania
Przed operacją wykonuje się standardowe badania laboratoryjne: morfologia, poziom sodu, potasu i glukozy w surowicy, INR i APPT (skróty do badań układu krzepnięcia). Osobom po 35. roku życia zaleca się EKG. Kobiety miesiączkujące powinny wykonać test ciążowy.
Wszystkie kobiety przed operacją plastyczną piersi powinny mieć wykonane badanie usg, a w przypadku stwierdzenia guzków należy wykluczyć ich charakter nowotworowy (mammografia, biopsja).
Rodzaj i wielkość wybranego implantu
Implanty piersi można podzielić na grupę permanentych, o ustalonej fabrycznie objętości i dopełnianych (tzw. ekspandoprotez). Ze względu na budowę zawierają wypełnienie silikonowe, mieszane silikonowo-wodne w postaci dwóch warstw oraz wodne. Powierzchnia może być gładka lub chropowata. Implanty umieszcza się pod mięśniem na klatce piersiowej lub pod skórą. Bardzo ważny jest dobór wielkości protezy nie tylko do oczekiwań pacjentki, ale przede wszystkim do budowy ciała pacjentki. W przypadku operacji rekonstrukcyjnych jednej piersi wielkość implantu powinna odpowiadać rozmiarowi drugiej. Zwykle konieczna jest korekcja piersi naturalnej. Należy przypomnieć, że w przypadku rekonstrukcji zwłaszcza większego biustu, doskonałe wyniki daje stosowanie płatów skórno-mięśniowych z brzucha lub pleców. Objętość płatów można uzupełnić łącząc je z protezami (tzw. operacje hybrydowe). Zapewniam, że operacja plastyczna piersi daje wielką satysfakcję pacjentkom i chirurgom. Polki są pięknymi i nowoczesnymi kobietami, my lekarze czasem tylko pomagamy naturze.
* dr Izabela Jaraczewska jest specjalistą chirurgii ogólnej i naczyniowej, która zdobyła prestiżowy tytuł FEBVS. Pracowała w oddziale chirurgii plastycznej i w praktyce prywatnej chirurgii estetycznej w USA, zajmuje się operacjami plastycznymi i rekonstrukcyjnymi oraz przeszczepianiem włosów.
06.05.2009
foto:istockphoto.com