Inspirander

Strona główna / Uroda / Botoks czyli błyskawiczne odmładzanie

Botoks czyli błyskawiczne odmładzanie
 Uroda

Botoks czyli błyskawiczne odmładzanie

30 lipca, 2009

Jad kiełbasiany czyli botoks stosowany już jest na całym świecie. Jest bezpieczny i nie powoduje powikłań.

W tym roku obchodzi swoje 20. urodziny. Pokochały go gwiazdy Hollywood i zwykłe kobiety. Madonna, Cher, Demi Moore, Nicole Kidman – to tylko niektóre z najbardziej znanych jego miłośniczek.

Mowa oczywiście o botoksie. Czyli inaczej mówiąc jadzie kiełbasianym, który w ostatnim dwudziestoleciu bardziej niż szkodliwa dla organizmu ludzkiego trucizna, znany jest jako skuteczny środek na błyskawiczne odmłodzenie twarzy.

Zapewne i ty wiele słyszałaś o botoksie, czy jednak wiesz o nim już wszystko?

Co wiadomo o botoksie?

Botoks odkryto w początkach XIX wieku jako produkt bakterii Clostridium botulinum, która rozwija się w nieświeżym mięsie. Rozpoznanych jest siedem jego typów, oznaczonych kolejnymi literami łacińskiego alfabetu od A do G.

Przez całe lata jad kiełbasiany był znany głównie jako groźna trucizna, która gdy dostanie się do przewodu pokarmowego człowieka może nawet doprowadzić do jego śmierci. Jednak 40 lat temu odkryto zupełnie inne jego właściwości.

Okazało się, że toksyczne są tylko trzy typy tej botuliny, a inne podawane zewnętrznie, poprzez wstrzykiwanie niewielkich dawek, leczą niektóre schorzenia neurologiczne. Stąd było już blisko do dalszego odkrycia, które poczyniono 20 lat temu – zastosowania toksyny typu A jako środka odmładzającego.

Od tego czasu botoks zrobił zawrotną karierę i chociaż początkowo dostępny był tylko dla elit, to teraz „zawędrował po strzechy" i ocenia się, że około 20 milionów ludzi rocznie decyduje się na wstrzyknięcie tej cudotwórczej trucizny w celu zlikwidowania zmarszczek.

Jak działa botoks?

Botoks, czyli oczyszczony kompleks proteinowy uzyskiwany z botuliny typu A stosuje się zewnętrznie w niewielkich dawkach. Wstrzykuje się go płytko pod skórę wybranych partii twarzy. Działa poprzez czasowe porażenie i rozluźnienie mięśni, co uniemożliwia ich kurczenie i w efekcie wygładza zmarszczki.

Nawet, jeśli jesteś bardzo wrażliwa nie musisz się obawiać tego zabiegu, ponieważ jest on prosty, krótkotrwały i bezbolesny, jako że do iniekcji używa się bardzo cienkich igieł a dodatkowo na życzenie stosuje się miejscowe znieczulenie. Przez kilka godzin po wstrzyknięciu toksyny musisz unikać wysiłku i schylania się, a pierwsze efekty zobaczysz już po 2 – 3 dniach.

Botoksem wygładza się zmarszczki wokół oczu tzw., „kurze łapki", na czole i między brwiami oraz wokół ust i nosa. Z jego pomocą podnosi się także brwi i opadające powieki. Podobno można go również zastosować do powiększenia ust, poprzez wstrzyknięcie botuliny w okolice skrzydełek nosa, co powoduje nieznaczne wywinięcie górnej wargi.

Koszt zastosowania botoksu na „kurze łapki" to około 400 zł, a na wygładzenie czoła (czyli według statystyk podobno najczęściej przeprowadzany zabieg) wydasz mniej więcej 800 – 900 zł, tyle samo ile na dolną część twarzy (zmarszczki mimiczne wokół ust i nosa). Efekt, w zależności od indywidualnych właściwości skóry, utrzymuje się od 3 do nawet 5 – 6 miesięcy.

Nie tylko na zmarszczki

Toksynę otulinowa stosuje się nie tylko na zmarszczki. Używa się jej także w terapii neurologicznej (np. przy porażeniu mózgowym, porażeniu mięśnia twarzowego czy kręczu karku), w okulistyce (leczenie zeza i kurczu powiek) oraz jako remedium na skurcze w drogach moczowych, przerost mięśnia żuchwy lub przy tzw. pisarskim skurczu mięśni dłoni.

Wiele osób stosuje również botoks przy problemach z nadpotliwością, ponieważ blokuje on impulsy nerwowe przekazywane do gruczołów potowych, a tym samym ogranicza wydzielanie potu (jak twierdzą fachowcy zabieg jest jednak bardziej bolesny niż ten stosowany w chirurgii estetycznej).

Kuracja jadem kiełbasianym uchodzi za całkowicie bezpieczną, nawet przy wielokrotnym jej powtarzaniu. Przeciwwskazania w jej stosowaniu dotyczą jedynie kobiet w ciąży i w okresie karmienia. Niemniej pod koniec 2008 roku pojawiły się wyniki badań nakazujące pewną ostrożność. Wynika z nich, bowiem że może się on w jakiejś części przemieszczać wzdłuż komórek nerwowych i tą drogą docierać do mózgu, chociaż pierwotnie uważano, że całkowicie rozkłada się w miejscu jego aplikacji.

Decydując się na kurację botoksem zwróć również uwagę, na to, aby znaleźć się w rękach doświadczonego i zaufanego lekarze, co wyeliminuje ryzyko niepożądanych powikłań. A ty będziesz się mogła bez zakłóceń cieszyć swoim młodszym, atrakcyjnym wyglądem.

05.05.2009

foto:istockphoto.com

Inne Artykuły: