Inspirander

Strona główna / Uroda / Boso, czy w skarpetach?

Boso, czy w skarpetach?
 Uroda

Boso, czy w skarpetach?

20 lipca, 2009

Twoje stopy muszą odpoczywać. Dlatego gdy już jesteś w domu, musisz wiedzieć w czym po nim chodzić. Oto nasze rady.

Jeśli lubisz kapcie…

Kapcie to najpopularniejsze obuwie do chodzenia po domu. Dodajmy bardzo wygodne! Są bowiem miękkie, miłe w dotyku, higieniczne i nie zaparzają stopy. O skali komfortu, jaki jej dają świadczy chociażby to, że gdy chcemy pochwalić jakość butów mówimy o nich wtedy, że są wygodne jak kapcie.

Najzdrowsze są oczywiście te wykonane z naturalnych materiałów, jak bawełniane frotte czy wełna. Po pierwsze na skutek swojej dużej rozciągliwości w trakcie noszenia lepiej się układają do kształtu stopy. Po drugie – przepuszczają powietrze, dzięki czemu skóra może „oddychać" i nie grozi jej zaparzenie. I wreszcie po trzecie – naturalne materiały są bardziej higieniczne i przyjazne dla ciała, zmniejszając ryzyko podrażnień.

Kapcie można kupić w różnych fasonach, nawet takie na sporym, koturnowym podwyższeniu. Dla twojej stopy byłoby jednak najlepiej, aby były całkowicie płaskie, bez obcasa. Przecież trzeba jej dać odpocząć, chociaż w domu.

Na szczególne uznanie zasługują espadryle. To letnie obuwie pochodzenia hiszpańskiego doskonale zastępuje popularne kapcie. Espadryle są estetyczne, kolorowe i wykonane z naturalnych składników. Ich podeszwa jest zrobiona ze sznurka. Pamiętaj , nigdy nie wychodź w espadrylach na deszcz. Buty natychmiast się rozlecą.

Po domu natomiast raczej nie chodź w japonkach. Buty te deformują stopę. Podobnie odradzane są góralskie kierpce.

W grubej skarpecie

Moda na noszenie w domu skarpet zamiast kapci przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. Nie chodzi tu oczywiście o cienkie, „wyjściowe" skarpetki, stosowane do ubioru zakładanego do pracy, ale o grube, podobne do sportowych skarpety.

Tak jak w wypadku kapci (i z tych samych powodów), powinny być one uszyte z naturalnego materiału, czyli bawełny albo wełny. Ważne jest również to, aby nie miały uciskającego ściągacza, który może źle wpływać na krążenie krwi oraz obieg limfy, a tym samym powodować żylaki albo zastoje wody w organizmie (tzw. ciężkie nogi). Dlatego jeśli lubisz chodzić po domu w skarpetach warto abyś zwróciła uwagę na ich jakość.

Na rynku dostępne są tzw. skarpety specjalizowane (w cenie od 12 do 20 zł. za parę), które zawierają włókna (np. z przędzy bambusowej) mające działanie antybakteryjne, antygrzybiczne i antyzapachowe. Posiadają także specjalne wzmocnienia w obszarach podatnych na przecieranie, wstawki z materiałów ułatwiających odprowadzanie potu i nadmiaru ciepła w miejscach najbardziej narażonych na to zjawisko (np. grzbiet stopy) oraz płaskie, zapobiegające obtarciom szwy i nieuciskające ściągacze.

Można również gdzieniegdzie kupić skarpety, których przeznaczeniem jest właśnie to, aby służyły zamiast kapci. Niektóre z nich mają nawet specjalne antypoślizgowe podeszwy – takie jak w skarpetkach dla małych dzieci. Gdy jednak nie lubisz kapci ani skarpetek pozostaje ci trzeci wariant.

W domu na bosaka

Niektóre kobiety lubią być blisko natury i bosą stopą dotykać podłoża, po którym chodzą. W mieście czy w pracy jest to raczej trudne do wykonania, dlatego przynajmniej w domu starają się zaspokoić swoje potrzeby.

Chodzenie boso uważane jest za bardzo zdrowe. Przede wszystkim podobno hartuje organizm. Ponadto daje stopom relaks poprzez naturalny masaż wynikający z uciskania znajdujących się na ich podeszwie receptorów przez podłoże, na którym je stawiamy.

Podobno zapobiega również bólom pleców, ramion i mięśni nóg oraz płaskostopiu. A w końcu po prostu odpręża i sprawia przyjemność dając stopom całkowitą swobodę, nie ograniczoną przestrzenią buta, kapcia, czy skarpety.

Niezależnie od wariantu, który sama preferujesz w każdym z nich musisz zadbać o estetykę. Kapcie powinny być ładne i czyste (przydeptane łapcie wyrzuć i zastąp nowymi), skarpety kolorowe i bez dziur, a gołe stopy wypielęgnowane.

Ale nigdy nie przyjmuj proszonych gości inaczej jak w butach.

12.05.2009

foto:istockphoto.com

Inne Artykuły: