Inspirander

Strona główna / Uroda / Ajurweda – równowaga ducha i umysłu

Ajurweda – równowaga ducha i umysłu
 Uroda,

Ajurweda – równowaga ducha i umysłu

27 czerwca, 2020
Foto: istockphoto.com

Ajurweda to system medyczny i filozoficzny, który liczy pięć tysięcy lat i wywodzi się ze starożytnych Indii. Jest to życiowa wiedza o uzdrawianiu. Filozofia, której istotą jest świadome dążenie człowieka do pełnej równowagi na poziomie ciała, ducha i umysłu.

W obszarze zainteresowań ajurwerdy jest człowiek, jednak filozofia ta spogląda na człowieka poprzez pryzmat jego duchowości, fizyczności i współgrania z naturą. W wedyjskiej kulturze celem życia jest samopoznanie lub samospełnienie, tj. realizacja boskiej świadomości i wyrażanie tej boskości w codziennym życiu. Ajurweda jest zatem holistycznym spojrzeniem na kwestie związane z medycyną naturalną. Ta starohinduska wiedza analizuje dogłębnie każdy aspekt ludzkiego życia, koncentrując się na zapobieganiu chorobie, zaś gdy do niej dojdzie, usuwaniu jej źródła, a nie objawów.

Ajurweda opiera się na założeniu, że we wszystkim, co istnieje przejawia się energia, zwana w sanskrycie praną, która jest siłą życiową i przenika wszechświat pod postacią pięciu żywiołów: przestrzeni, powietrza, ognia, wody i ziemi. W człowieku prana występuje pod postacią zróżnicowanej energii trzech dosha: vaty, pitty i kaphy. Każdy człowiek posiada wyjątkową kombinację tych trzech energii, a harmonijne ich współistnienie jest wyznacznikiem zdrowia.

 

Trzy energie

Energia vata reguluje funkcje związane z ruchem, czyli oddychanie, krążenie, mruganie, bicie serca. Kiedy vata jest w równowadze, sprzyja witalności i kreatywności, natomiast zaburzona powoduje strach i niepokój.

Pitta zarządza metabolizmem, czyli trawieniem, przyswajaniem, regulacją temperatury ciała. Będąc w równowadze pitta manifestuje się jako zadowolenie, dobra inteligencja. Zaburzona pitta powoduje gniew lub rozdrażnienie.

Kapha natomiast to energia, która kontroluje procesy wzrostu w ciele, nawilża skórę, utrzymuje system odpornościowy. Zrównoważona kapha wyraża się jako miłość i wybaczenie. Zaburzona prowadzi do braku poczucia bezpieczeństwa, zazdrości.

Każdy ma w sobie energię kapha, pitta i vata, ale zazwyczaj  jedna lub dwie dominują u danej osoby. Indywidualna dosha wpływa na budowę i wygląd ciała oraz na skłonność do pewnych dolegliwości. Vata reagują na stres zaburzeniami trawienia, łuszczeniem się skóry, bólami głowy. Pitta pod wpływem długotrwałego stresu może nabawić się wrzodów żołądka i wyprysków na skórze. Skutkiem przemęczenia i nerwowego trybu życia kaphy będą łojotok skóry i włosów oraz skurcze mięśni gardła i karku.

     Zapalaj świeczki jak najczęściej

Inne Artykuły: