Inspirander

Strona główna / Święta i przyjęcia / Andrzejki / Przyjęcie na Andrzejki

Przyjęcie na Andrzejki
 Andrzejki,

Przyjęcie na Andrzejki

5 listopada, 2009

Instagram/ @dilmahpolska

Powodów do urządzenia zabawy w domu jest całe mnóstwo. Andrzejki zaś są świetną okazją ku temu, by nie tylko spotkać się ze znajomymi, ale także świetnie się bawić podczas wieczoru wróżb i magii.

Żadne przyjecie nie może się obejść bez planowania i przygotowań. Szczególnie andrzejkowe przyjecie wymaga trochę więcej przygotowań, ponieważ oprócz dekoracji stołu, dań, drinków i napojów musisz zadbać o zabawy i niezbędne do wróżb rekwizyty.

Kogo zaprosić na przyjecie

Zanim przystąpisz do przygotowań do zabawy zastanów się, kogo zaprosisz na przyjecie. W przypadku zabawy andrzejkowej warto zaprosić osoby, które dobrze się ze sobą znają. Weź pod uwagę również możliwości swojego mieszkania – ile osób „zniesie”, i czy wszyscy będą czuli się komfortowo przy stole i podczas poruszania się po pomieszczeniu.

Pomyśl także o tym, kto do kogo pasuje, kogo z kim chcielibyście zapoznać i kto przyjdzie bez pary. Aby uniknąć przykrej sytuacji, postarajcie się zaprosić kilka samotnych osób.

Odpowiednio wcześnie zaproś gości

Nie ma znaczenia, czy planujesz  przyjęcie od dawna, czy jest to spontaniczny pomysł, warto zaprosić gości z odpowiednim wyprzedzeniem. Możesz oczywiście zaprosić znajomych przez telefon (to jest najczęstsza forma zaproszeń), jednak czasem warto zrobić im małą niespodziankę i rozesłać zaproszenia pocztą. Każdy lubi znajdować listy w skrzynce! Poza tym niewątpliwym plusem zaproszenia wysłanego jest to, że można je ku pamięci zawiesić w widocznym miejscu, wówczas masz większą pewność, że wśród zaproszonych gości nie znajdą się zapominalscy.

Jakie zaproszenie na Andrzejki?

Pomysłów na andrzejkowe zaproszenie może  być całe mnóstwo, my proponujemy najprostsze i zarazem efektowne rozwiązanie. Wytnij z kartonu lub brystolu serca, przy czym powinno ich być dwa razy mniej, niż osób biorących udział w zabawie. Każde z serc trzeba „rozbić” w sposób charakterystyczny – przeciąć je na połówki zygzakiem, falką i tp. Przy czym warto zaznaczyć żeńską i męską część serduszka.

Gotowe połówki trzeba dokładnie wymieszać, przykleić do nich karteczki z treścią zaproszenia i rozesłać każdemu z gości. Poproś, by każdy z nich przyszedł na zabawę ze swoją połówką serca. Gdy wszyscy będą na miejscach, pary z „rozbitych” serc mają się połączyć (przynajmniej na ten wieczór).

Udekoruj mieszkanie

Nadaj swojemu mieszkaniu bardziej tajemniczy wygląd, który będzie sprzyjał magii i wróżbom. Zrób to za pomocą świeczek i porozwieszanych w różnych miejscach lampionów. Lampiony z łatwością zrobisz sama z różnej wielkości i kształtu słoików lub z papieru.

Zobacz, jak zrobić lampiony do zawieszenia ze słoików

Zobacz, jak zrobić osłonkę z jesiennych liści

Lampion z serduszkami

Udekoruj dom również jesiennymi kolorowymi liśćmi. Ułóż kilka liści również na stole.

Zaplanuj poczęstunek

Po zrobieniu zaproszeń i zaplanowaniu dekoracji rozpoczyna się najbardziej skomplikowana faza przygotowań. Poradzisz sobie z nią bez problemów, jeśli dokładnie przemyślisz następujące punkty:

  • Co gotować,
  • Ile ugotować?
  • Kiedy rozpocząć gotowanie?

Pamiętaj o tym, że im dłuższy jest wieczór, tym więcej gości pochłoną jedzenia. Nie ma to nic wspólnego z głodem, po prostu w towarzystwie wszystko smakuje lepiej. Nie daj się jednak ponieść emocjom i nie przygotuj zbyt dużych ilości potraw. Zapewne wiesz, że po każdym przyjęciu masz sporo pozostałości jedzenia.

Gdy już zaplanujesz dania, spisz na kartce wszystkie produkty, które musisz kupić. Napoje i produkty trwałe możesz kupić wcześniej, to co szybciej się psuje zaś, zostaw na później.

Wypróbuj dania, które możesz zrobić na Andrzejki

Zadbaj o zabawową atmosferę

Ponieważ wieczór andrzejkowy to głównie wróżby i zabawy, niektóre z rekwizytów koniecznie trzeba przygotować zawczasu. Zaopatrz się w garnuszek do topienia wosku, dużą miskę do lania wosku, niezbędna będzie również wolna lampka do odczytywania kształtów powstałych z wosku.  Przygotuj też małe karteczki i kilka długopisów.

Wróżby andrzejkowe

Inne Artykuły: