Inspirander

Strona główna / Święta i przyjęcia / Boże Narodzenie / Poinsecja (gwiazda betlejemska)

Poinsecja (gwiazda betlejemska)
 Boże Narodzenie,

Poinsecja (gwiazda betlejemska)

21 października, 2015

Instagram/ @pocahontas_k82

Gwiazda betlejemska (tak potocznie nazywamy poinsecję) jest bodaj najbogatszą w gatunki i odmiany rośliną. Liczy aż 2000 okazów! Pochodzi z gorących, suchych rejonów, a w naszych domach gości najczęściej w porze adwentu i Bożego Narodzenia.

Poinsecja ma ozdobne „kwiaty” – białe, różowe, kremowe lub czerwone – w zależności od odmiany. Nie wyrzucaj rośliny po świętach. Wielu z nas zostawia ją na stałe w domu, jednak zniechęca nas to, że jej cudownie zabarwione liście (nazywamy je kwiatami) tracą swoją świąteczną barwę i często kwiat ląduje w śmietniku… A tymczasem wystarczy wiedzieć, jak pielęgnować poinsecję, by w następnym roku znowu cieszyła oko cudowną barwą liści.

Uważaj na trujące mleczko

Wszystkie wilczomiecze zawierają sok mleczny, który jest trujący. Dlatego wszelkie prace związane z przesadzaniem rośliny czy jej pielęgnacją lepiej wykonywać  w gumowych rękawiczkach. Sok tej rośliny nie powinien też dostać się do oczu i ust, a jeśli tak się stanie, należy obficie przepłukać je wodą. Wszystkie wilczomiecze należy ustawiać poza zasięgiem małych dzieci, a starsze ostrzec przed niebezpieczeństwem.

Pielęgnacja

Gwiazda betlejemska w ciągu całego roku dobrze znosi światło słoneczne. W lecie dobrze się czuje przy temp. 20 –  25 st. C, zaś od października do lutego temperatura w pomieszczeniu może być znacznie niższa – 12 – 15 st.

Utrzymuj podłoże nieco wilgotne, zanim jednak po raz kolejny podlejesz roślinę, pozwól ziemi nieco podeschnąć (zrób próbę palcem). Jednak w okresie od października do lutego wilczomiecze należy podlewać skąpiej (za wyjątkiem poinsecji, która teraz wymaga dobrze nawilżonego podłoża). Wszystkie gatunki wilczomieczy nie znoszą stagnującej wody. Podlewaj roślinę letnią wodą.

Co 14 dni możesz dokarmiać roślinę nawozem do roślin kwitnących.

Przesadzanie

Wszystkie wilczomiecze należy przesadzać w marcu do gliniastej ziemi doniczkowej z dodatkiem 15% keramzytu i gruboziarnistego piasku. Pędy poinsecji, należy skracać wczesnym latem o połowę.

Choroby

Zależnie od gatunku wilczomiecze atakują mszyce, tarczniki, wełnowce i przędzionki. Często przyczyną ich zalęgania jest niewłaściwe podlewanie rośliny. Częstą przyczyną opadania liści jest nadmiar wody, przeciągi, prąd ciepłego powietrza nad grzejnikiem (nie trzymaj rośliny na parapecie nad nim) oraz wahania temperatury.

Rozmnażanie

Czynność tą najlepiej zostawić specjalistom, bowiem wilczomiecze trudno się ukorzenia. Jeśli jednak zdecydujesz się robić to samodzielnie, pamiętaj o tym, by pędy (górne gałęzie) po ścięciu dokładnie obeschły (nie powinno wydzielać się mleczko). Sadzonki należy sadzić do niezbyt wilgotnego torfu zmieszanego z piaskiem (1:2). Doniczkę umieść w nasłonecznionym miejscu.

Co zrobić, by poinsecja zakwitła przed adwentem?

Poinsecja, jest rośliną sezonową i by znów cieszyć oko pięknym ubarwieniem liści potrzebuje około 3 – miesięcznego czasu spoczynku.

1. Po przekwitnieniu rośliny ogranicz powoli jej podlewanie aż do zasuszenia podłoża. Teraz skróć jej pędy do długości ok. 10 cm.

2. Wstaw roślinę do chłodnego pomieszczenia (12 – 15 st. C) na 6- 8 tygodni, po tym czasie należy ją przesadzić. Po jakimś czasie poinsecja wyda nowe liście. Jeśli roślina rośnie zbyt szybko, skracaj jej pędy od czasu do czasu do końca sierpnia.

3. Od października poinsecja może korzystać ze światła tylko przez 10 godzin dziennie. Aby zapewnić jej ciemność, nakrywaj ją od góry na 12 godzin nie przepuszczającym światła wiadrem (bez otworu). Uwaga, już światło z nocnej latarni może spowodować, że poinsecja nie ubarwi się świątecznie.

Dzięki powyższym zabiegom poinsecja zakwitnie w grudniu z poprzednią bujnością.

Zobacz też:

Inne Artykuły: