Inspirander
Pirackie przyjęcie
 Święta i przyjęcia,

Pirackie przyjęcie

15 czerwca, 2016

Piracka zabawa z pewnością spodoba się zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom w każdym wieku. Dla urządzenia takiego przyjęcia wbrew pozorom nie potrzeba wiele. Trochę rekwizytów, w przygotowaniu których chętnie weźmie udział Twoja pociecha, poczęstunek, napoje, a najważniejsze – dobry humor i twórcza inwencja.

Kilka dni przed planowaną zabawą roześlij przyjaciołom zaproszenia z prośbą o przybycie na zabawę w pirackim przebraniu.

Wystrój pomieszczenia

Przydadzą się:

 • kolorowe balony,
 • pluszowe zabawki: małpy, papugi, węże i inne;
 • pnącze, wykonane z szarego pakownego papieru (podrzyj je w pasy i pozwijaj na wzór sznurka, gdzie niegdzie przyklej zielone listki z papieru);
 • ważnymi elementami wystroju, (przydadzą się również w zabawie), będą palma i pirackie noże z papieru

Rekwizyty:

 • przepaski na oczy i chustki do zawiązania na głowę – na wypadek, gdyby ktoś z gości zapomniał o przebraniu;
 • pusta plastikowa butelka – może ją zastąpić jakikolwiek inny przedmiot;
 • papierowe “kokosy” – wycięte z brązowego lub żółtego papieru kółka z “zawieszka”, na których umieszczone będą zadania dla dzieci;
 • sznurek (powinien być na tyle długi, żeby można było z niego ułożyć na podłodze labirynt do pokonania);
 • tarcza z rzutkami (z powodzeniem można ją zastąpić kręglami lub pustym kubełkiem i papierowymi kulkami);
 • dwie kartki papieru;
 • przysłowia lub zagadki ( książki z pewnością można wypożyczyć w dziecięcej bibliotece);
 • gazeta;
 • piłeczka tenisowa;
 • piracki nóż wycięty z kartonu i pokolorowany;
 • skrzynia lub oklejone kolorowym papierem pudełko po butach – będzie “skarbem piratów” , dobrze by było, gdyby można ją było zamknąć na klucz;
 • “skarb piratów” -mogą to być słodycze lub małe prezenciki dla każdego z uczestników zabawy;
 • mapa, dzięki której dzieci odszukają ukryty w domu skarb. Na dużym arkuszu narysuj plan mieszkania. Prostokątami zaznacz poszczególne pokoje i meble. Czerwonym krzyżykiem – miejsce, gdzie jest ukryty skarb. Żeby było zabawniej, dla każdego pomieszczenia w domu można wymyślić tajemniczą nazwę. Na przykład: sypialnia – “Kraina sennych Marzeń”, kuchnia – “Ognisty Wulkan”, łazienka – “Zakątek Czystości”. Mapkę trzeba pociąć na tyle kawałków, ile konkursów jest przewidzianych w trakcie zabawy – za każdy z nich dzieci dostają jeden kawałek mapy.
 • Monety – można je wyciąć z żółtego papieru. Posłużą jako nagroda dla zwycięzców poszczególnych konkursów. Dziecko, które uzbiera największą ilość monet – na końcu zabawy dostaje klucz do “Skrzyni Piratów”.

Jak zrobić zaproszenie na piracką zabawę

Dania na kinderbal

Więcej pomysłów na urodzinowe przyjęcie

Zadbaj o poczęstunek

Przygotowując się do dziecięcego przyjęcia trzeba pamiętać o tym, że dzieciaki bardzo mało czasu spędzają przy stole, dlatego warto przygotować małe przekąski, coś do “pochrupania” – orzeszki, rodzynki, herbatniki, a przede wszystkim zadbać o wystarczającą ilość napojów. Unikaj napojów gazowanych, które dzieci co prawda bardzo lubią, ale nie zawsze wychodzi im to na dobre.

Przebieg zabawy

 1. Pasowanie na pirata.
  Na palmie są zawieszone papierowe kokosy, gdzie są umieszczone zadania (tyle, ile jest dzieci). Zadania mogą być przeróżne: powiedzieć kilka słów w języku obcym, zaśpiewać piosenkę, opowiedzieć wiersz, udawać papugę, i td. Po wykonaniu zadania dziecko jest “pasowane na pirata”. Prowadzący – osoba dorosła dotyka ramienia dziecka papierowym pirackim nożem, wypowiadając zabawną formułę: “Na złote monety, srebrne łyżki i wszystkie diamenty świata, pasuję cię na pirata!”
 2. Każdy pirat ma celne oko.
  Zabawa polega na trafianiu rzutką do tarczy. Można ją z powodzeniem zastąpić plastikowymi kręglami lub pustym kubełkiem i papierowymi kulkami. Po zakończeniu zabawy dzieci dostają pierwszy kawałek mapy, zaś zwycięzca konkursu – złotą monetę.
 3. Prawdziwi piraci pokonają każdą przeszkodę. Przejście przez bagno.
  Zadaniem uczestnika jest przejść całą długość pokoju stąpając tylko na dwie kartki papieru. W tym celu po wykonaniu jednego kroku trzeba się schylić, podnieść kartkę z tyłu, przełożyć ją przed siebie u uczynić następny krok. I tak aż do wyznaczonego punktu. Uczestnik, który postawił nogę na podłodze (dywanie) poza kartką – zostaje “wciągnięty do bagna” i wypada z konkursu. Po wykonaniu tego zadania dzieci dostają kolejny kawałek mapy, i złote monety.
 4. Odnajdywanie przedmiotu w ciemności.
  Na krześle lub stole połóż jakiś (nie za mały) przedmiot (może to być pusta plastikowa butelka). Następnie zawiąż jednemu z uczestników oczy, odsuń go o kilka kroków od tego miejsca, obróć go kilka razy wokół siebie. Zadaniem dziecka jest znaleźć przedmiot z zawiązanymi oczami. Młodszym dzieciom można pomóc, ustawiając je twarzą do krzesła. Nie zapomnij o nagrodzie dla zwycięscy i kawałku mapy.
 5. Piraci mają dobrą orientację w terenie.
  Rozłóż na podłodze sznur (tak żeby się utworzył labirynt). Zadaniem uczestnika jest przyjrzeć się labiryntowi, a następnie z zawiązanymi oczami spróbować pokonać go. Reszta uczestników zabawy może dawać wskazówki: “prawo”, “lewo”, “prosto”. Wygrywa to dziecko, które najmniej razy potrąci rozłożony na podłodze sznurek.
 6. Piraci potrafią współpracować ze sobą.
  Do tej zabawy będzie potrzebna gazeta, piłka tenisowa, chustka. Dzieci dobierają się w pary. Gracze z jednej pary stają obok siebie. Prowadzący chustką związuje im stykające się ręce. Zadaniem dzieci jest – korzystając tylko z wolnych rąk (nie związanych) zawinąć piłkę w gazetę. Wygrywa ta para, która najładniej zapakuje swoją piłkę.
 7. Prawdziwi piraci mają sprawne nie tylko ciało, ale także i umysł.
  Ta zabawa odbywa się na zasadzie quizu. Wybierz przysłowia, które nie będą za trudne dla dzieci. Czytaj tylko pierwszą połowę przysłowia, zaś do drugiej wymyśl zabawne zakończenia (po trzy dla każdego), na przykład:

  W marcu jak w:
  a.kojcu;
  b.garncu;
  c.kołysce.

  Wszędzie dobrze, ale w domu:
  a.najcieplej;
  b.najlepiej;
  c.najśmieszniej.

  Zadaniem dzieci jest oczywiście wskazać właściwą odpowiedź. Młodsze dzieci łatwiej poradzą sobie z zagadkami.

Zakończenie

Kiedy dzieci uzbierają wszystkie kawałki mapy- trzeba dać im czas na ułożenie mapy i odszyfrowanie miejsca, gdzie znajduje się skarb. Kiedy już to zrobią – mogą udać się na poszukiwania. Samo znalezienie skarbu jeszcze nie kończy zabawy, przecież trzeba zdobyć klucz! Każdy z uczestników podlicza ilość zdobytych złotych monet. Zwycięzca ma prawo otworzyć skrzynię, ale dobrze by było, gdyby wykonał ostatnie zadanie. Może nim być na przykład wypicie dwóch łyków soku z cytryny bez zmrużenia oczu.
Nagrodą dla wszystkich piratów są wcześniej przygotowane i umieszczone w skrzyni paczuszki – niespodzianki.

Życzymy fantastycznej pirackiej zabawy!

foto: iStockphoto.com

Inne Artykuły: