Inspirander

Strona główna / Święta i przyjęcia / Urodziny dziecka / Olimpijskie przyjęcie urodzinowe

Olimpijskie przyjęcie urodzinowe
 Święta i przyjęcia,

Olimpijskie przyjęcie urodzinowe

3 sierpnia, 2016

Przyjęcie o tematyce sportowej to idealny pomysł dla ruchliwych dzieci. Jeśli masz możliwość, zorganizuj zabawę na świeżym powietrzu. Przedstawiamy pomysły na zaproszenia, dekoracje, zabawy oraz poczęstunek dla małych olimpijczyków.

Zrób olimpijskie zaproszenie

Przygotuj zaproszenia w kształcie proporczyków. Napisz  na nich szczegóły dot. przyjęcia na trójkątnych kawałkach papieru i przylep je do pałeczek. Wyślij pocztą wszystkim  sportowcom, którzy wezmą udział w zawodach. Innym pomysłem na zaproszenia mogą być własnoręcznie zrobione tekturowe medale olimpijskie. Wytnij kółka (nie za małe) z tektury i pomaluj je złotą farbą w sprayu.  Z kolorowego papieru wytnij pięć kółek olimpijskich i przyklej do medalu. Na jego odwrotnej stronie  napisz treść zaproszenia pisakiem.

Dekoracje

Stwórz koła olimpijskie łącząc 5 hula-hop i zawieś całą konstrukcję na ścianie, będzie to wspaniałe tło do zdjęć małych olimpijczyków. Ustaw dzieci na podwyższeniach i zrób „olimpijskie” zdjęcia na pamiątkę.

Kup serpentyny w olimpijskich kolorach: żółtym, niebieskim, czerwonym, zielonym i udekoruj nimi pokój, w którym będą odbywały się  zabawy. Zaopatrz się też w płyty z muzyką nadającą się do tematyki sportowej (np. „We are The Champions”, „Futbol, futbol, futbol”  i inne).  Na dużym arkuszu papieru razem z dzieckiem napiszcie napis powitalny: „Igrzyska olimpijskie”, zawieście go w centralnym miejscu pokoju lub w przedpokoju, tak, by napis witał przybywających gości.

Zabawy

Ustanów od 3 do 5 dyscyplin olimpijskich, jak na przykład: rzucanie balonem napełnionym wodą, bieg z przeszkodami (które zrobisz  z kartonów po butach), frisbee i konkurs przewrotek, kręcenie hoola hop. Oczywiście dyscypliny sportowe muszą  być  uzależnione od wieku dzieci i ich sprawności fizycznej.

Oto kilka propozycji olimpijskich zabaw:

Rzucanie obręczami. Do zabawy potrzebny będzie kij (ok. 50 cm), oraz drewniane lub plastikowe obręcze (można je zastąpić gumowymi uszczelkami od dużych słoików do przetworów. Wbij patyk w trawnik. Wyznacz odległość z której należy rzucać obręcze (ok. 3 m), narysuj linię. Dzieci próbują rzucić obręcz tak, żeby trafić na kij. Każdy gracz ma określoną ilość prób. Wygrywa ten, kto trafi najwięcej razy.

Bieg w workach. Ta zabawa jest bardzo stara, ale idealnie sprawdzi się podczas przyjęcia olimpijskiego. Gracze wchodzą do worków i obiema dłońmi mocno trzymają ich brzegi na wysokości bioder. Na hasło „start” zawodnicy zaczynają skakać do mety. Jeśli dziecko się przewróci, musi wstać i dalej próbować nadrobić stracony czas. Zwycięża oczywiście najszybszy zawodnik.

Bieg z jajkiem. Do konkurencji będą potrzebne: łyżki i jaja ugotowane na twardo. Zawodnicy ustawiają się na linii startu i na znak prowadzącego zaczynają wyścig z jajkiem na łyżce. Zawodnik, którego jajko spadnie na ziemię przed metą musi je podnieść i próbować biec dalej. Wygrywa ten, kto pierwszy przybędzie do mety.

Wyścig na szczudłach z puszek. Do wykonania szczudeł potrzebujesz metalowych puszek po owocach (jednakowej wielkości) i mocnego sznurka. W dnie każdej z puszek wywierć po dwa otwory. Przez dziurki przeciągnij duży sznurek i zawiąż dużą pętlę. Musi być ona na tyle duża, żeby dziecko, które stanie na puszkach , mogło swobodnie używać jej jako uchwytu.

Rzucanie do celu. Z tektury wykonaj tarczę celowniczą z trzema narysowanymi okręgami. Gracze, jeden po drugim, z pewnej odległości rzucają do tarczy kamykami starając się trafić jak najbliżej środka. W trakcie gry możecie utrudniać zadanie i zwiększać odległość z której dzieci rzucają do celu. Wygrywa zawodnik, który ma najbardziej celne oko.

Sztafeta. Podziel dzieci na dwie drużyny (w każdej ma być taka sama ilość dzieci). Wyznacz dla obu drużyn taką sama trasę, aby urozmaicić zabawę, w punktach kontrolnych możesz umieścić jakieś przedmioty. Na polecenie „Start!” pierwsi gracze z każdej drużyny biegną po wyznaczonym wcześniej odcinku aż o punktu kontrolnego, tam zawracają (ewentualnie wykonują jakieś zadanie) i biegną z powrotem. Kiedy dotrą do swojej drużyny, startuje kolejny zawodnik. Wygrywa najszybsza drużyna.

Przygotuj nagrody

Dla zwycięzców poszczególnych dyscyplin sportowych trwających w czasie przyjęcia przygotuj odznaczenia: papierowe medale lub wstążki. Wręczaj je zwycięzcom poszczególnych dyscyplin. Pamiętaj też o tym, by każdy uczestnik zabawy wyszedł od was z małą olimpijską pamiątką. Może to być czekoladowy medal oraz na przykład mała piłeczka do tenisa lub skakanka.

Poczęstunek dla olimpijczyków

Zadbaj o to, by napoje oraz poczęstunek podczas przyjęcia pasowały do jego tematu. Oczywiście najważniejszym podczas zabawy urodzinowej jest tort. Zrób go sama w kształcie medalu olimpijskiego.  Możesz też zwykły tort w dowolnym kształcie udekorować pięcioma kółkami olimpijskimi (zrobisz je z łatwością dekorując kolorowym lukrem ciasteczka o odpowiednim kształcie). Zrób też babeczki w różnych kształtach.

A co podać małym zawodnikom, by pokrzepili się w czasie wysiłku? Przygotuj dla dzieci bananowe energetyczne przekąski – mus, koktajl. Zrób też małe kanapeczki z bagietki lub hot dogi i hamburgery na ciepło.

Podczas przyjęcia dzieci na pewno będą dużo pić, pamiętaj zatem, żeby nie zabrakło wody.

Foto: Istockphoto.com

Inne Artykuły: