Inspirander

Strona główna / Święta i przyjęcia / Dzień matki / Dzień Matki – wczoraj i dziś

Dzień Matki – wczoraj i dziś
 Dzień matki,

Dzień Matki – wczoraj i dziś

21 maja, 2010

26 maja obchodzimy w naszym kraju Dzień Matki. Jego historia sięga czasów antycznych. Święto od wieków występowało w wielu kulturach pod różnymi postaciami. Skąd wywodzi się jego tradycja?

Historia Dnia Matki sięga czasów starożytnych, gdzie kultem otaczano boginie. W antycznej Grecji czczono Reę – matkę bogów, wszechświata, boginię płodności i urodzaju. Na jej cześć organizowano huczne zabawy, których kulminacyjnym punktem było palenie ofiar przyniesionych przez zgromadzonych. Z kolei w starożytnym Rzymie świętowano tzw. Hilaria, dni poświęcone matce bogów Kybele. Trwały one zwykle trzy dni – historycy umiejscawiają je między 15 a 18 maja.

Późniejsze wieki przyniosły wiele zmian w sposobach okazywania szacunku matkom. Po antycznych Grekach oraz Rzymianach takie świętowanie przejęli chrześcijanie, którzy czcili Matkę Boską. Z czasem wykształciła się tradycja, by w ten dzień powracać do rodzinnych parafii, składając hołd nie tylko Matce Boskiej, ale również i swojej matce. W oparciu o kulturę chrześcijańską w XVII wieku w Anglii wykrystalizował się zwyczaj składania podziękowań własnej mamie. Święto to było zbliżone do Dnia Matki, który obchodzimy współcześnie. Obchodzona w czwartą niedzielę Wielkiego Postu Niedziela u Matki (Mothering Sunday) dawała dzieciom możliwość okazania szacunku i miłości matce. To wydarzenie było szczególnie ważne dla biedniejszej części angielskiego społeczeństwa. Młodzi, którzy nierzadko pracowali na służbie daleko od domu, dostawali dzień wolny, aby móc spotkać się z rodziną. Tradycją stało się również wręczanie mamie drobnego podarunku Córki przywoziły tzw. „matczyne ciasto", robione własnoręcznie, natomiast synowie wręczali kwiaty i drobne upominki. Zwyczaj Matczynej Niedzieli kultywowano do XIX wieku, jako Dzień Matki wrócił w Anglii dopiero po II Wojnie Światowej.

Zupełnie inaczej tradycja obchodzenia Dnia Matki wygląda w Stanach Zjednoczonych. Dzień ten, przypadający na drugą niedzielę maja, od 1914 roku świętem narodowym. A wszystko to za sprawą Ann Jarvis, która już od 1905 roku proponowała świętowanie Dnia Matki. W ten sposób chciała wyrazić szacunek własnej mamie.

W Polsce po raz pierwszy święto obchodzono w 1923 roku w Krakowie. Dziś święto to ma swoje stałe miejsca w kalendarzach ponad czterdziestu państw na świecie, w większości z nich w maju. Z historycznego punktu widzenia, sposób obchodzenia Dnia Matki znacząco się nie zmienił. Wciąż jest to czas, gdy dzieci spotykają się ze swoimi mamami i obdarowują je drobnym upominkiem. Zmiany zaszły jednak w wyborze owych upominków. Zaczęło się od kwiatów i własnoręcznie przygotowywanych ciast, a jak jest teraz? Płyty, kosmetyki, czy książki należą do najczęściej wybieranych prezentów. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają foto prezenty, a w szczególności fotoksiążki. „Fotoksiążka to doskonały prezent, który pozwala połączyć praktyczny upominek wraz z wartościami emocjonalnymi, dlatego ich popularność jest taka duża" – mówi Maciej Orzechowski z Superfoto.pl, jednego z największych fotolabów internetowych w Polsce.

Coraz częściej również zapraszamy nasze mamy do restauracji, kina, bądź teatru. Jednak największym powodzeniem cieszą się wciąż domowe wizyty u naszych mam. Tam też, odcinając się od pędzącej rzeczywistości, można spokojnie usiąść z mamą przy filiżance aromatycznej kawy i powspominać stare, dobre czasy.

Zdjęcie: Superfoto.pl

0 0 votes
Article Rating

Inne Artykuły: