Duże przyjęcie małym kosztem
24 maja, 2008Jak zorganizować urodziny dziecka, żeby maluch czuł się wyjątkowo, jego goście wspaniale się bawili, a domowy budżet nie został przekroczony? Możliwości jest wiele: urządzić przyjęcie w domu, w przedszkolu, w wynajętej sali lub zlecić to zadanie firmie specjalizującej się w tego typu przedsięwzięciach…
Tatiana Ziemkowska
Jeśli urodziny twojego dziecka odbywają się zawsze według tego samego scenariusza: wręczenie prezentów i mała herbatka w gronie dziadków, cioć i wujków, to z dużym prawdopodobieństwem w dorosłym życiu jego wyobrażenie na temat świętowania będzie ograniczało się do siedzenia przy suto zastawionym stole. Urządzając maluchowi prawdziwe przyjęcie w gronie rówieśników, zapewniasz mu nie tylko dużo pozytywnych emocji, ale przede wszystkim uczysz go podstawowych zachowań – kultury, współpracy z innymi, sposobu przeżywania świąt. A przy odrobinie wyobraźni i dużych chęciach można zrobić to naprawdę niewielkim kosztem.
Wybierz miejsce przeprowadzenia przyjęcia
W przedszkolu
Z reguły urodziny dziecka w przedszkolu wyglądają tak: podczas podwieczorku dzieci składają jubilatowi życzenia, po czym dostają po kawałku tortu urodzinowego i bardzo szybko zapominają o tym, kto jest "sprawcą" całego zamieszania. Zanim zdecydujesz się na przyjęcie w przedszkolu, porozmawiaj z wychowawczynią, czy i na ile będzie w stanie ci pomóc w tym, żeby urodziny twojego dziecka wyglądały nieco inaczej. Od pani w przedszkolu dowiedz się również, jakich trudności możesz się spodziewać podczas wspólnej zabawy. Uzbrojona w taką wiedzę opracuj scenariusz zabawy, który pozwoli ci zintegrować całą grupę i zaproponuj swoją obecność i aktywną pomoc w przeprowadzeniu przyjęcia.
Zalety:
- twoje dziecko nabierze większej pewności siebie w grupie rówieśników;
- obecność wychowawczyni jest ogromnym wsparciem (to ona najlepiej zna dzieci);
- na miejscu są zabawki (kręgle, klocki, puzzle) które można wykorzystać w konkursach;
- duża, przestrzenna sala pozwala na swobodne poruszanie się dzieci podczas zabaw, a przede wszystkim jest bezpieczna;
- masz pewność, że zaproszone dzieci będą obecne na przyjęciu (inni rodzice są zwolnieni z obowiązku dowożenia pociech na przyjęcie);
- unikasz kosztów wynajmu pomieszczenia.
Wady:
- jesteś uzależniona od osób trzecich;
- trudno jest utrzymać "w ryzach" tak liczną grupę rozbawionych maluchów;
- transport poczęstunku i napojów może być małym utrudnieniem.
W domu
Zanim zdecydujesz się na urządzenie przyjęcia w domu, spójrz na swoje mieszkanie "krytycznym okiem". Czy będziesz w stanie zapewnić maluchom wystarczającą i przede wszystkim bezpieczną przestrzeń do poruszania się? Przygotuj jedno z pomieszczeń w mieszkaniu – w miarę możliwości poprzestawiaj meble tak, żeby zwolnić jak najwięcej miejsca (nie licz na to, że maluchy na wzór nas, dorosłych ograniczą się do siedzenia przy stole). Jeśli nie masz w domu wykładzin i dywanów – poproś rodziców zaproszonych dzieci o zabranie papci, lub pozwól małym gościom pozostać we własnym obuwiu (unikniesz nieszczęśliwych wypadków spowodowanych poślizgnięciem się na parkiecie czy podłodze). Razem z jubilatem ustalcie listę gości – tak długą, na ile pozwalają warunki mieszkaniowe. Poproś rodziców zaproszonych maluchów o potwierdzenie przybycia.
Zalety:
- w domowej atmosferze twoje dziecko będzie czuło się pewniej;
- masz okazję nauczyć pociechę dobrych manier (nakrycie stołu, witanie się z gośćmi, przyjmowanie prezentów);
- masz możliwość bliżej poznać przyjaciół dziecka.
Wady:
- jeśli mieszkanie jest małe, trzeba zredukować listę gości;
- na niewielkiej przestrzeni niełatwo jest utrzymać porządek;
- nie zawsze termin zaplanowanego przyjęcia odpowiada innym rodzicom, którzy muszą dowieźć dziecko w wyznaczone miejsce.
Zaplanuj każdy szczegół
Przygotowania do przyjęcia zacznij jak najwcześniej – unikniesz działań prowizorycznych, a przede wszystkim niespodziewanych kosztów. Stwórz listę wszystkich swoich pomysłów. Podziel je na dwie kolumny: "co mam zrobić" i "co mam kupić". Krok po kroku wprowadzaj pomysły w życie.
Przebieg zabawy
Rozpisz przybliżony przebieg całej zabawy. Na początek zdecyduj, jak długo będzie trwało przyjęcie (z reguły 2-3 godziny). Zaplanuj, kiedy podasz tort, od czego zacznie się zabawa i czym (konkursem, oglądaniem bajki, rysowaniem i tp.) się skończy.
Zaproszenia
Mogą one być w postaci wycinanki (różne kształty – serduszka, kwiatki), rysunków (wystarczy na małej kartce narysować uśmiechniętą buźkę) lub wyklejanki. Wykonanie tego zadania możesz powierzyć wszystkim członkom rodziny.
Dekorowanie sali
Niezastąpione są balony – za pomocą taśmy klejącej można z nich zrobić bardzo atrakcyjną dekorację – girlandy, kwiaty, słoneczka. Pamiętaj, że urządzasz przyjęcie dla dzieci – wprowadź dużo żywych kolorów.
Czapeczki dla gości
Dzieci uwielbiają się przebierać. Jeżeli nie planujesz przyjęcia tematycznego (pirackie, dla księżniczek lub inne) i goście nie są proszeni o odpowiedni strój – zrób dla nich (lub kup) kolorowe czapeczki na gumce.
Przekąski
Zanim zaplanujesz, czym poczęstujesz maluchów, koniecznie się dowiedz, czy w grupie nie ma dziecka uczulonego na produkty spożywcze. Jeśli tak, to zwróć się po pomoc do jego rodziców – na pewno się dowiesz, czym zastąpić uczulający produkt.
Rozbawione dzieci podczas przyjęcia nie jedzą zbyt dużo. Jednak niestety, zasada ta nie dotyczy słodyczy i chipsów – te znikają ze stołu w okamgnieniu. Zastąp chipsy paluszkami, chrupkami kukurydzianymi lub mieszanką suchych owoców z orzechami. Zrób zabawne, małe kanapki o różnych kształtach (nadaj im śmieszne nazwy), owocowe sałatki, kolorowe galaretki, owocowe szaszłyki, ciasteczka.
Napoje
Wyklucz ze świątecznego jadłospisu napoje gazowane – rozochocone zabawą maluchy piją bardzo dużo, zaś "bąbelki" często są przyczyną niestrawności i wymiotów. Bardzo bezpiecznym i chyba najtańszym rozwiązaniem może być schłodzona herbata miętowa z dodatkiem miodu i cytryny, oraz woda – zwykła lub z owocową nutką.
Tort
Tort z płonącymi świeczkami ma dla dzieci znaczenie symboliczne – wzbudza ogromny zachwyt, ale tylko na początku, dopóki nie zostanie zgaszony ostatni płomyk.
Tradycyjny tort z dużą ilością tłustego kremu rzadko kiedy smakuje dzieciom i znika w całości z talerzy. Zrób własnoręcznie tort z ciasta biszkoptowego, bitej śmietany i owoców – na pewno nie zaszkodzi i z pewnością będzie bardziej smakował małym gościom. Można go również zastąpić zwykłym, domowym jabłecznikiem, "uszlachetniając" jego wygląd różyczkami z bitej śmietany posypanymi odrobiną cynamonu.
Gry i zabawy
Wybór zabaw uzależnij od powierzchni pomieszczenia, w którym ma się odbywać przyjęcie, oraz od liczby zaproszonych dzieci.
Jeżeli urodziny Twojej pociechy będą odbywały się w przedszkolu – śmiało możesz podzielić dzieci na drużyny i zaproponować im gry zręcznościowe. Maluchy chętnie będą biegać, skakać, pełzać, turlać się.
Loterie, konkursy, zagadki, fanty – wszystkie te zabawy z pewnością bardziej się przydadzą w warunkach domowych, gdzie przestrzeń poruszania się jest znacznie ograniczona.
Zadbaj o pakiet nagród w konkursach – przeznacz na ten cel cukierki, które z reguły każdy solenizant przynosi do przedszkola. Pamiętaj o tym, żeby każde z dzieci, zanim opuści wasz dom, otrzymało mały upominek.
foto: Sean Locke/iStockphoto.com